کسب درآمد از رشته معماری در شروع این کار حرفه‌ ای، شاید چندان زیاد نباشد و علاقه مندان به این رشته مجبور شوند با حقوق پایه کار خودشان را شروع کنند، اما با کسب تجربه و مدت زمان کوتاهی پس از شروع می توانند به سطح درآمد خوب و قابل قبولی در این رشته برسند که البته کسب درآمد از رشته معماری از شهری به شهر دیگر احتمالاً متفاوت باشد.

تحصیل و فعالیت در رشته معماری قطعاً موفقیت‌ های زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد، یعنی شما به عنوان یک معمار قادر خواهید بود در زمینه‌ های مختلف و متنوعی از جمله طراحی ساختمان، طراحی منظره، طراحی داخلی، طراحی لوازم زینتی و جواهرات و غیره فعالیت کنید. فارغ التحصیلان در رشته معماری می‌ توانند علاوه بر طراحی، در اجرا و نظارت بر ساخت و ساز نیز فعالیت کنند.

یعنی شما به عنوان یک مهندس معماری می‌ توانید در دفاتر معماری به صورت تمام وقت فعالیت داشته باشید یا مثلاً در دفاتر معماری به صورت پروژه‌ ای همکاری کنید، حتی امکان کار آزاد نیز برای شما وجود دارد، به علاوه آن که پس از چند سال فعالیت در این رشته می‌ توانید برای خودتان دفتر معماری تاسیس کنید.

در ادامه مسیر با بالا رفتن مهارت و سطح دانش می توانید میزان درآمدتان را نیز افزایش دهید، چون درآمد در این رشته هیچ سقفی ندارد و این به استعداد، مهارت و دانش شما بستگی دارد که چگونه از پس کار بربیایید و بتوانید برای خودتان درآمد بالایی را کسب کنید.

پس از فارغ التحصیلی نیز می توانید به عضویت سازمان نظام مهندسی محل اقامت خودتان در بیایید، اما این که بتوانید به عنوان یک فرد با تجربه و مهندس حرفه‌ ای در این خصوص فعالیت کنید، باید حتماً پروانه نظام مهندسی را کسب کنید. در واقع کسب درآمد از رشته معماری به هوش و مهارت شما بستگی زیادی دارد.

کسب درآمد در رشته معماری پس از کسب پروانه نظام مهندسی در حوزه‌ های زیر:

 1. طراحی معماری
 1. نظارت معماری
 1. مجری معماری
 2. کارشناس دادگستری

حتی اگر در مرحله تحصیل هستید به عنوان یک کارآموز می‌ توانید در دفاتر معماری زیر مشغول به فعالیت شوید:

 1. شرکت‌ های ساختمانی
 1. شرکت‌ های مهندسی مشاور
 1. تاسیس دفاتر خصوصی

انجام پروژه معماری راهی مناسب برای درامدزایی رشته معماری

افرادی که در حوزه مهندسی معماری کسب تجربه کرده‌ اند و سال‌ ها در این زمینه فعالیت دارند، به راحتی با روند طراحی معماری و انجام پروژه معماری آشنا هستند و می‌ توانند از پس کار بربیایند و به کسب درآمد از رشته معماری برسند، اما در این میان نیز ممکن است این سوال مطرح شود که یک دانشجوی معماری یا معمار تازه کار از کجا باید کار خودش را شروع کند تا بتواند طراحی یک پروژه را به درستی انجام دهد؟

قطعاً در مرحله نخست شناخت مراحل مختلف و پیشروی طبق این مراحل به یک دانشجوی معماری یا معمار تازه کار کمک فراوانی خواهد کرد تا با تمامی جوانب کار آشنایی پیدا کند و به کسب درآمد از رشته معماری برسد. این مراحل عبارتند از:

 1. تعریف و تشریح موضوع پروژه

اولین مرحله از کار در حوزه کسب درآمد از رشته معماری به دست آوردن اطلاعات مفید در خصوص نحوه انجام کار طبق خواسته‌ های کارفرما می‌ باشد، یعنی یک طراح یا یک معمار باید بتواند پیش از شروع کار، آن را تعریف تشریح کند و به این سوال پاسخ دهد که کارفرما از فضای که معرفی کرده است چه توقعاتی دارد؟

 1. جمع آوری اطلاعات

پس از مشخص کردن نوع کار و خواسته‌ های کارفرما حال باید به جمع آوری اطلاعات پرداخت. در این باره باید اندازه، ابعاد و حتی همسایگی زمین را شناخت. یک طراح خوب باید بتواند موقعیت جغرافیایی و هم چنین دسترسی‌ها به معبرهای عمومی را در طرح خود در نظر بگیرد، حتی شرایط کالبدی یا فیزیکی، میزان عبور و مرور سواره و پیاده، شرایط فرهنگی و اجتماعی نیز باید در یک پروژه با دقت و ظرافت شناسایی شود.

انجام پروژه معماری سایت ماهان به طور دقیقی مراحل این کار را توضیح می‌ دهد.

کسب درآمد از رشته معماری

انجام پروژه‌ های دانشجویی معماری

یکی از فعالیت‌ های سایت ماهان انجام پروژه‌ های دانشجویی معماری است، چون برخی دانشجویان در این رشته مانند دیگر رشته‌ های دانشگاهی تجربه و مهارت کافی را کسب نکرده‌ اند، به همین دلیل ممکن است گاهی اوقات جهت انجام پروژه‌ های دانشجویی معماری با مشکلاتی مواجه شوند. سایت ماهان این مشکل را برطرف کرده است و به شما در جهت انجام پروژه های دانشجویی معماری کمک خواهد کرد. سایت ماهان مراحل زیر را برای انجام پروژه‌ های دانشجویی معماری به بهترین نحو و در کم ترین زمان ممکن انجام می دهد:

 1. تعریف و تشریح موضوع پروژه
 1. جمع آوری کردن اطلاعات
 1. شناخت زمین پروژه
 1. شناخت اقلیم منطقه
 1. بررسی کردن نمونه های مرتبط با رشته معماری
 1. شکل‌ گیری کانسپت و ایده‌ های مختلف طرح
 1. طراحی دیافراگم روابط، برنامه‌ ریزی فیزیکی و عرصه‌ بندی فضاها
 1. طراحی فضا و حجم ساختمان
 1. ترسیم کردن و ارائه دادن مدارک و نقشه ها

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد