زندگی در آپارتمان‌های کوچک، به خصوص در شهرهای بزرگ، به امری رایج تبدیل شده است. اما چیدمان و دکوراسیون این آپارتمان‌ها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با این حال، با استفاده از چند ترفند ساده می‌توانید از دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک خود، نهایت استفاده را ببرید و فضایی زیبا، دلنشین و نسبتاً بزرگ را خلق کنید.

راه‌هایی برای تغییر دکوراسیون داخلی آپارتمان‌های کوچک

نکاتی که در ادامه می‌آید به شما در دکوراسیون آپارتمان کوچکتان کمک می‌کنند.

1.       انتخاب رنگ مناسب

11 مورد از نکات کاربردی برای دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

از رنگ‌های روشن و خنثی مانند سفید، کرم، طوسی روشن و آبی روشن استفاده کنید. این رنگ‌ها فضای کوچک خانه را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان می‌دهند و خطای دید ایجاد می‌کنند. علاوه بر رنگ‌های روشن و خنثی، می‌توانید از رنگ‌های تیره برای ایجاد تضاد و برجسته کردن برخی از عناصر استفاده کنید.

یکی دیگر از رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک، رنگ‌های شاد و پاستلی است که می‌توانید آن‌ها را به عنوان رنگ مکمل به کار ببرید. برای ایجاد تنوع، می‌توانید از رنگ‌های شاد و پاستلی به عنوان رنگ‌های مکمل استفاده کنید.

2.       استفاده از نور مناسب و طبیعی

از نور طبیعی به بهترین نحو استفاده کنید. پرده های ضخیم و سنگین را کنار بگذارید و از پرده‌های نازک و روشن استفاده کنید. به کار بردن آینه برای انعکاس نور و بزرگ‌تر نشان دادن فضا نیز مناسب می‌باشد. اگر نور طبیعی در خانه ندارید می‌توانید از لامپ‌های  مناسب در نقاط مختلف آپارتمان، برای افزایش نور استفاده کنید.

3.       انتخاب مبلمان مناسب

در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل با متراژ کوچک، بهتر است تا از مبلمان‌های چند منظوره و جمع و جور استفاده کنید. به عنوان مثال مبلمان‌های تخت خواب شو انتخاب خوبی برای آپارتمان‌های کوچک هستند. همچنین به کار بردن مبل با پایه‌های بلند، باعث بزرگ تر نشان دادن فضا خواهد شد.

4.       انتخاب چیدمان صحیح لوازم

در چیدمان و انتخاب بهترین سبک دکوراسیون داخلی خانه، بهتر است تا سبک مناسبی برای چیدمان لوازم داشته باشید‌. سبک‌های مینیمال و ساده و پرهیز از قرار دادن لوازم اضافی در خانه بهترین چیدمان برای آپارتمان‌های کوچک خواهد بود.

5.       به کار بردن تزئینات مناسب

برای چیدن آپارتمان کوچکتان بهترین راه این است که از تزئینات شیک و ساده استفاده کنید. گیاهان آپارتمانی و یا تابلوهای نقاشی مینیمال با قاب ساده، از بهترین تزئینات برای ایجاد حس سرزندگی در منزل می‌باشند.

6.       چیدن لوازم در قفسه و شلف‌های دیواری

یکی دیگر از ترفندهای ساده برای بزرگ‌تر نشان دادن خانه‌های کوچک، استفاده از شلف‌ها و قفسه‌های دیواری می‌باشد. شما می‌توانید تمام ظروف و لیوان‌ها یا حتی کتاب‌های خود را داخل این قفسه‌ها بچینید و فضای خانه را بزرگ‌تر جلوه دهید‌.

7.       فاصله دادن لوازم از دیوارها

با ایجاد یک فاصله مناسب بین دیوارها و لوازم منزل، می‌توانید خطای دید ایجاد کنید و فضا را بزرگ‌تر نشان دهید.

8.       ایجاد تقارن بین لوازم منزل

11 مورد از نکات کاربردی برای دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

سعی کنید در چیدمان لوازم آپارتمان کوچک خود تقارن ایجاد کنید و وسایل را مقابل هم بگذارید. این امر کمک می‌کند تا خانه شما نظم خاصی بگیرد، چهره منظمی داشته باشد و به علاوه، بزرگ‌تر نشان داده شود.

9.       از دست ندادن گوشه‌های خانه

اکثر مردم زمانی که در حال طراحی دکوراسیون داخلی یک آپارتمان کوچک هستند، گوشه‌های اتاق را نادیده می‌گیرند. به جای هدر دادن این قسمت، می‌توانید با مبلمان تزئینی یا قرار دادن قفسه‌های چوبی برای کتاب و لوازم خانه، آن را کاربردی‌تر کنید.

گوشه‌های منزل بهترین قسمت‌‌ها برای قرار دادن مبلمان و یا وسایل تزئینی و صرفه جویی در فضای خانه می‌باشند. پس حواستان باشد تا در زمان طراحی دکوراسیون آن را فراموش نکنید!

10.       استفاده از آینه

اگر می‌خواهید خانه کوچک و نقلی خودتان را نسبتاً بزرگ نشان دهید، می‌توانید از آینه استفاده کنید. آینه‌ها نه تنها کم هزینه هستند، بلکه برای دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک آیتمی ضروری به شمار می‌روند. آینه با ایجاد بازتابی از فضای خانه می‌تواند به بزرگ‌تر نشان دادن آن کمک کند. شما می‌توانید در اتاق خواب، آشپزخانه، ورودی خانه و یا اتاق نشیمن از آینه‌های قدی یا دیواری استفاده کنید.

11.       استفاده از طراحی تو در تو در منزل

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های طراحی داخلی در خانه‌های کوچک، طراحی آن‌ها به صورت تو در تو می‌باشد. منظور از تو در تو بودن این است که می‌توانید تخت خوابی در قسمت بالایی خانه طراحی کنید و در قسمت پایینی آن، یک آشپزخانه کوچک طراحی کنید و با قرار دادن مبلمان، فضایی گرم و صمیمانه به خانه ببخشید.

چطور خانه خود را بزرگ‌تر نشان دهیم؟

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور بهترین سبک دکوراسیون داخلی خانه را انتخاب کنیم تا خانه بزرگ‌تری داشته باشیم؟ در ادامه چند ترفند ساده و موثر را برایتان آوردیم:

 • استفاده از آینه
 • نصب چراغ و لوستر در دیوار
 • استفاده از ترکیب‌های رنگی خنثی
 • چیدمان عمودی لوازمی مانند آباژور
 • استفاده از پارکت و کفپوش‌های رنگ روشن
 • پرهیز از چسباندن تمامی لوازم منزل به یکدیگر
 • استفاده از مبلمان‌های توکار یا تخت خواب شو
 • استفاده از قفسه‌های چوبی توکار یا عمودی و بلند
 • تمیز و منظم نگه داشتن خانه و خالی نگه داشتن کف زمین

با به کارگیری این نکات ساده می‌توانید آپارتمان کوچک خود را به فضایی زیبا، دلباز و کاربردی تبدیل کنید.

۵ ایده خلاقانه برای دکوراسیون داخلی آپارتمان‌های کوچک

در اینجا چند ایده خلاقانه برای دکوراسیون آپارتمان کوچک آورده شده است تا به شما در چیدمان صحیح خانه‌تان کمک کند:

 • از کمدهای دیواری با درب‌های آینه‌ای استفاده کنید.
 • از میزهای تاشو یا جلومبلی‌های چند منظوره بهره ببرید.
 • از تخت خواب‌های تاشو یا مبل‌های تختخواب شو استفاده کنید.
 • از پارتیشن‌های متحرک برای جدا کردن فضاهای مختلف بهره ببرید.
 • از فضای زیر تخت خواب برای ذخیره‌سازی وسایل استفاده کنید.

با کمی خلاقیت و سلیقه می‌توانید از فضای کوچک آپارتمان خود نهایت استفاده را ببرید و فضایی زیبا و دلنشین برای خود و خانواده‌تان خلق کنید. همچنین می توانید برای آشنایی با ترفندهای ساده دکوراسیون برای بزرگ‌تر نشان‌دادن فضا به اینجا مراجعه کنید.

طراحی دکوراسیون خانه خود را به چه کسی بسپاریم؟

همه نکاتی که تا به اینجا گفته شد، قطعا در داشتن یک فضای دلنشین تاثیرگذار خواهد بود ولی تنها فردی که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را داشته باشد، می تواند بهترین بهره را از فضای کوچک یک آپارتمان ببرد. به همین دلیل بهتر است این کار را به یک متخصص در این زمینه بسپارید که از روی نمونه کارهایش بتوان گفت که تجربه خوبی دارد و می تواند بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد.

تیم معماران جهت یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید داشته باشید و قطعا این را از روی نمونه کارهای آن می توان فهمید. این تیم طراحی‎ و اجرای دکوراسیون داخلی خانه و محیط‎های اداری بسیاری را در مناطق مختلف تهران اجرا و پیاده سازی کرده و توانسته رضایت افراد بسیاری را جلب نماید. شما می تواند از طریق تماس با کارشناسان این شرکت از شرایط کاری آنها بیشتر باخبر شوید.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد