ایده‌های برتر برای دکوراسیون مطب دندانپزشک

با وجود یافته‌های جدید از تحقیقاتی که هر روز در زمینه علم و فناوری صورت می‌گیرد، شاخه پزشکی نیز مدام در حال گسترش و تغییر است و هر لحظه دیدگاه‌های جدیدی در این زمینه به وجود می‌آید. علاوه براین بحث‌های اخیر در زمینه ارگونومیک و طراحی مبلمان و دفاتر کار نشان دهنده این است که دکور محیط کار پزشک یا طراحی مطب دندانپزشک  تاثیر زیادی روی احساسات مراجعین دارد و در نتیجه پزشکان و دندانپزشکان امروزه توجه ویژه‌ای به طراحی مطب کار خود دارند.

منظور از طراحی نمادی داخلی مطب دندانپزشک مسلما چیزی فراتر از قرار دادن یک آکواریوم در مطب  است بلکه در طراحی داخلی دفاتر کار و مطب پزشکان باید تمامی استانداردها رعایت شود و به ویژه در زمینه مطب دندانپزشکی همواره سعی بر این است که محیطی دوستانه و راحت برای افراد فراهم شود و این امر با بهره‌گیری از طراحی و دکوراسیون داخلی به راحتی محقق می‌شود.

آنچه فرد به محض ورود به مطب دندانپزشک می‌بیند و احساسی که از بودن در مطب به او دست می‌دهد بیش از هر چیز دیگری از جمله مهارت دندانپزشک، ابزار دندانپزشکی و غیره، تا حد بسیار زیادی متاثر از فضای مطب و دکوراسیون آن است. بنابراین طراحی داخلی مطب پزشک و دندانپزشک بسیار اهمیت داشته و باید نکاتی در آن رعایت شود که در ادامه با برخی از جدیدترین و مدرن‌ترین این ایده‌ها آشنا می‌شوید.

استفاده از نورپردازی و رنگ‌های روشن و انرژی بخش

شاید برای شروع، رنگ کردن مطب ایده خوبی و ساده‌ای باشد. دیوارهای سفید و روشن در کنار استفاده از سایر رنگ‌های زنده و  شاداب یکی از ایده‌های مدرن و برتر برای طراحی مطب دندانپزشکی است. معمولا رنگ‌هایی مثل نارنجی، آبی، قرمز و انواع تن‌الیته‌های سبز جزو رنگ‌های بسیار محبوب در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی به حساب می‌آیند. علاوه براین استفاده از رنگ‌های متالیک و درخشان نیز جزو ترند های محبوب است.

استفاده از نورپردازی نیز به یکی از بخش‌های طراحی دکوراسیون داخلی مطب‌های دندانپزشکی تبدیل شده است. وسایل روشنایی که برای روشنایی مناطق و بخش‌های خاصی از مطب نظیر سالن انتظار بیماران، اتاق بازی و پذیرش به کار می‌رود تا حد بسیار زیادی در القای حس خوب سرزندگی به مراجعین نقش دارد. در هر جایی که نورپردازی مناسب با رنگ‌ها همراه شود، باعث به وجود آمدن فضایی سرزنده، پویا و فراموش‌ ناشدنی می‌شود.

استفاده از ایده‌های سرگرم‌کننده

این ایده بیش از هر چیز در مطب دندانپزشک کودکان کاربرد دارد.ارائه سرگرمی‌های مختلف در قالب طراحی داخلی مطب پزشک یکی از ایده‌هایی است که نه تنها کودکان بلکه تمامی اعضای خانواده را جذب می‌کند.

باید دقت داشت که بنا به اقتضای سن برای کودکان مهارت دندانپزشک، ابزار دندانپزشک و غیره اهمیتی ندارد و تنها چیزی که باعث می‌شود کودک انتظار در مطب دندانپزشک کودکان را تحمل کند، محیط، طراحی داخلی و برخورد کارکنان با او است. معمولا کودکان عاشق اتاق فیلم یا اتاق تلویزیون هستند و مطب‌هایی که چنین فضایی را برای بیماران فراهم می‌آورند برد کرده‌اند. گاهی تنها نصب یک تلویزیون در کلینیک کافی نیست و در برخی مطب‌ها، فضای داخلی به گونه‌ای طراحی شده و دیوارها نقاشی شده و صندلی‌ها به صورتی قرار گرفته که مراجعه‌کننده اصلا حس نمی‌کند که وارد یک کلینیک پزشکی شده است. بیمار و به ویژه کودک حس می‌کند وارد یک مکان کاملا متفاوت وارد شده است. البته معمولا این ویژگی‌ها و وسایل سرگرمی فقط در اتاق انتظار قرار داده می‌شود و بقیه قسمت‌های مطب دندانپزشکی خنثی است.

استفاده از طرح‌های مناسب و مورد علاقه کودکان در مطب دندانپزشک کودکان

با وجود بکارگیری طرح‌ها و تم‌های مورد علاقه کودکان در اتاق انتظار، هنوز هم وارد شدن به اتاق معاینه و ویزیت دندانپرشک ممکن است برای بسیاری از کودکان ترسناک باشد. گاهی استفاده از یک تلویزیون ساده در اتاق انتظار می‌تواند باعث جذب کودک شده و کاری کند که او مدتی ساکت و شاد به تماشای تلویزیون بپردازد. اگر در این محیط چند نوع بازی نیز اضافه شود کودک در اتاق انتظار اوقات بسیار خوبی خواهد داشت. اما با این حال باز هم ممکن است ویزیت دندانپزشک و وارد شدن به اتاق معاینه برای او ترسناک باشد اما در طراحی‌های اخیر در اتاق معاینه نیز تم کودک در نظر گرفته شده است. برای مثال ورودی کودکان به اتاق ویزیت دندانپزشک کودکان در اندازه کوچک ساخته شده و گاهی برخی ابزار دندانپزشکی یا صندلی‌های کوچک مخصوصی برای آن‌ها در اتاق معاینه  تعبیه می‌شود. به این ترتیب کودک برای ورود به اتاق معاینه نیز شوق و ذوق خواهد داشت.

طراحی شیک و مدرن مطب دندانپزشکی

دیگر روزگاری که با وارد شدن به کلینیک‌های دندانپزشکی با محیطی عجیب و غریب و ترسناک روبرو می‌شدید به سر آمده است. اکنون دیگر مطب‌های دندانپزشکی نیز بسیار شیک و زیبا شده‌اند. معمولا تزئیناتی با رنگ طلایی و نقره‌ای چشم‌نواز در سالن انتظار به چشم می‌خورد. صندلی‌ها اغلب بسیار راحت و نرم هستند. سینک‌های دندانپزشکی دیگر فقط جنبه ابزار دندانپزشکی را نداشته و به طراحی و تزئین آن‌ها دقت می‌شود.

در اتاق معاینه نیز طراحی‌ها و تزئیناتی به کار می‌رود که محیط را علاوه بر زیباتر کردن برای بیمار راحت‌تر و خوشایندتر کند. به لطف تمامی این تغییرات در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی دیگر حضور در کلینیک‌های دندانپزشکی حس بدی به مراجعه‌کننده القا نمی‌کند.

ایده‌های برتر برای دکوراسیون مطب دندانپزشک

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد