از گذشته معماری ایرانی به‌عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین و زیباترین نمونه‌های هنر در جهان شناخته شده است. شاهکارهای معماری ایران، نتیجه تلاش و خلاقیت معماران و هنرمندان ایرانی در طول تاریخ بوده‌ و همچنان ارزش و جذابیت خود را حفظ کرده‌ است.

پروژه های معماری در هر نقطه از جهان عادی نیست چرا که برخی از آنها کاربرد های ویژه ای دارند. مانند پروژه های تفریحی، درمانی، سیاسی و… که شاید در برخی مواقع به عنوان یک نماد نیز استفاده شوند. این نوع پروژه ها در هر زمان از تاریخ نیز وجود داشته اند. مانند پل خواجوی اصفهان که مربوط به دوران صفویه است و یا برج میلاد که مربوط به زمان حال است. در ادامه به بررسی چند نمونه از این پروژه های امروزی و تاریخ معاصر خواهیم پرداخت.

میدان نقش جهان

یکی از شاهکارهای معماری ایران متعلق به دوره صفویان “میدان نقش جهان” است. این میدان در چهار طرف خود چهار بنای مهم دارد که کاربری میدان را تعریف می کنند. به عنوان مثال کاربرد سیاسی آن به سبب وجود کاخ سلطنتی عالی قاپو است. همچنین دو مسجد در دو ضلع از میدان بیانگر کاربرد مذهبی است و نهایتا سردر بازار قیصریه و همچنین حجره های دور تا دور میدان بیانگر کاربری اقتصادی آن می باشد. میدان نقش جهان در سال 1358 ثبت میراث جهانی یونسکو شد و امروزه به منظور نگهداری مطلوب و همچنین حفظ وجه تاریخی، پیاده رو شده است به گونه ای که وسایل نقلیه حق عبور و مرور در آن را ندارند.

چهل‌ ستون

کاخ باشکوه چهل‌ ستون، یکی دیگر از شاهکارهای معماران ایرانی در اصفهان است. این کاخ در سلسله صفویه به دستور شاه‌عباس دوم در قرن هفدهم ساخته شد. تاریخ ساخت این کاخ در حدود سال‌های 1647- 1656 میلادی تخمین زده می‌شود. چهل ستون در کنار میدان نقش جهان و در همسایگی چهارباغ قرار دارد.

به دلیل آنکه بیست ستون اصلی ایوان ورودی کاخ در اثر بازتاب در استخر دو برابر دیده می‌شوند، به آن چهل‌ ستون می گویند. این کاخ با نقاشی‌های دیواری و آینه‌کاری‌های نفیس، باغ‌های محوطه‌سازی شده زیبا و فواره‌ها و درختان بلند، از بهترین نمونه‌های باغ‌های سلطنتی در معماری ایرانی به شمار می رود.

مسجد امام

در میان کاخ‌های متعدد، مساجد نفس‌گیر و بازارهای وسیع، اصفهان مملو از شاهکارهای معماری ایرانی است؛ اما میدان نقش‌جهان و مسجد امام در ضلع جنوبی آن از معروف‌ترین آن‌هاست. این مسجد بهه دلیل خطاطی اسلامی، ایوان‌های باز، طاق‌نماهای متقارن و گنبدهای بلندش جایگاه ویژه‌ای در معماری ایرانی دارد.

مسجد امام یکی از بهترین مسجدهای کشور به لحاظ معماری به حساب می آید. ویژگی‌های آکوستیک این مسجد یکی از نقاط مورد توجه است چرا که به سخنران اجازه می‌دهد با صدای آهسته صحبت کند درحالیکه صدای او به‌وضوح در فضا شنیده می‌شود.

پل طبیعت

بررسی و طرح مطالعاتی پل طبیعت در سال 1388 کلید خورد و در نیمه دوم سال 1389 کلنگ زنی و نهایتا در سال 1393 افتتاح شد. مهمترین اصل در طراحی این پل غیرخودرویی توجه به مسائل زیست محیطی بود تا جایی که در طراحی پایه های پل، از طبیعت و درختان الهام گرفته شده است. اهمیت این پروژه تا جایی بود که برخی این پل سیصد متری را نماد جدید تهران می دانند. در محل این پروژه مکان های فرهنگی ، تفریحی همچون کافی شاپ، گالری ها و … تدارک دیده شده تا بتوان از آن به عنوان یک مقصد گردشگری نیز یاد کرد .

اگر به دنبال خرید آپارتمان در تهران به عنوان مثال خرید آپارتمان در دزاشیب  و یا هر نقطه از کشور هستید، می توانید با مراجعه به وبسایت و سوپر اپلیکیشن آقای املاک با مدیریت “مهندس ایمان خدابخش” از قیمت آگهی های به روز شهرها مطلع شوید. کافیست وارد این پلتفرم ملکی شوید و با انتخاب فیلترهای مورد نظر آپارتمان دلخواه و مناسب خود را در سربع ترین زمان پیدا کنید.

8 نمونه برتر از "پروژه های معروف معماری ایران"

برج آزادی

برج آزادی نه تنها نماد تهران بلکه نماد کل کشور است. این بنای تاریخی در سال 1971 به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله توسط حسین امانت که در آن زمان دانشجوی معماری بود، طراحی شد. در این برج عناصر معماری قبل و بعد از اسلام به بهترین شکل ممکن ترکیب شده و یک شاهکار خلق شده است.

زیرین برج شهیاد چندین سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه، موزه و دیگر فضاهای کاربردی قرار دارد. امروزه گالری و سالن نمایش در این برج وجود دارد. طول این بنا ۶۳ متر، ارتفاع آن از سطح زمین ۴۵ و ارتفاع از کف موزه ۵ متر استبرج آزادی از زمان تکمیل خود، نماد تاریخ و فرهنگ پایتخت بوده و از بهترین نمونه‌های معماری مدرن ایرانی محسوب می‌شود.

برج میلاد

زمزمه ها و پیشنهادات ساخت برج میلاد در سال 1370 با هدف رفع نیاز های مخابراتی و تلویزیونی و همچنین ایجاد یک نماد جدید برای تهران (پس از برج آزادی) ارائه شد که با تحقیقات و بررسی های جغرافیایی و مکان شناسی، در سال 1372 مکان یابی و پس از طراحی و محاسبات لازم در دی ماه سال 1376 کلنگ زنی شد. در نهایت پس از 11 سال این پروژه در مهر ماه 1387 و با کاربرد مخابراتی افتتاح شد. برج میلاد با ارتفاع 435 متر، ششمین برج بلند مخابراتی در جهان است.

پل معلق اهواز

پل معلق اهواز که آن را با نام پل اهواز می شناسند، در سال 1315 توسط دو مهندس جوان آلمانی بر روی رود کارون ساخته شد. طول این پل حدود 500 متر بوده و هدف از ساخت آن ارتباط شهر قدیم اهواز به شهر جدید، در آن سال بود. پل اهواز در سال 89 برای اولین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این پل که یکی از نماد های شهر اهواز محسوب می شود، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شاهچراغ شیراز

شاهچراغ یک زیارتگاه های زیبا در شهر شیراز است که قدمت آن به قرن چهاردهم باز می‌گردد؛ به نوعی معماری ایرانی تمام عظمت خود را با طراحی شگفت انگیز و عجیب این بنا به رخ کشیده است. کاشی‌های شیشه‌ای و تزئینات عجیب و غریب سنتی، بازی رنگ‌ها و نورها در شاهچراغ شیراز قابل مشاهده می باشد.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد