بازالت چیست؟ به احتمال زیاد بسیاری از شما در دوران مدرسه و تحصیل به واسطه رشته تحصیلی خود و یا در محیط‌های کاری ساختمانی نام سنگ بازالت را شنیده باشید و این سؤال در ذهن شما شکل گرفته باشد که بازالت از چه نوع سنگی است و چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی دارد و یا اینکه کاربرد بازالت در صنایع ساختمانی و سایر صنایع چیست. اگر می‌خواهید برای خرید سنگ بازالت با بهترین قیمت وارد عمل شوید، پیشنهاد ما یک تماس تلفنی کوتاه با مشاورین ایران بازالت است. این سنگ یکی از فراوان‌ترین انواع سنگ در روی کره زمین می‌باشد و به دلیل همین فراوانی، انسان در صنایع مختلف از جمله صنایع ساختمانی از این سنگ بسیار استفاده می‌کند. همین کاربرد فراوان این نوع سنگ ما را بر آن داشت که با بررسی خصوصیات و ویژگی‌های آن، شما را با این سنگ آشنا نماییم.

سنگ بازالت به علت وجود کانی‌های تشکیل دهنده آن یک سنگ متراکم و سخت است که به فراوانی و در انواع سنگ بازالت در دسترس می‌باشد. این سنگ به صورت تمام بلورین، نیمه بلورین و گاهی شیشه‌ای وجود دارد که دارای بافت آفانیتی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین خصوصیات بازالت این است که میزان سیلیس در این نوع سنگ کم است و میزانی در حدود 45 تا 52 درصد دارد و درصد زیادی از آهن و منیزیم در آن وجود دارد. چگالی سنگ بازالت در مقایسه با چگالی گرانیت که در حدود 2.7 گرم در سانتی‌متر مکعب است، معادل 2.9 گرم در سانتی‌متر مکعب می‌باشد.

بهترین نوع سنگ بازالت برای ساختمان سازی کدام است؟

انواع سنگ بازالت

در بازه انواع سنگ بازالت باید گفت که این سنگ‌ها به طور کلی بر اساس خواص شیمیایی و سنگ نگاری به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: بازالت‌های تولییتی و بازالت‌های قلیایی. عوامل موثر بر قیمت سنگ بازالت بسیارند که یکی از مهم‌ترین آنها همین نوع آنهاست.

گدازه‌های بازالتی تولییتی با پلاژیوکلاز کلسیک با اوژیت، کبوتریت یا هایپراستن و اولیوین به عنوان مواد معدنی غالب مافیک مشخص می‌شوند. بازالت‌های بدون اولیوین نیز به خوبی نشان داده شده‌اند. بازالت‌های تولیت که حاوی 45 تا 63 درصد سیلیس هستند‌، غنی از آهن هستند و شامل تولییت‌ها (بازالت‌هایی با پیروکسن فقیر کلسیم) هستند. آن‌ها در میان گدازه‌های کمربند کوه غالب هستند.

بازالت قلیایی نسبتاً غنی از فلزات قلیایی است. این نوع از سنگ بازالت از سیلیس اشباع نشده است و ممکن است حاوی فلدسپاتوئیدها، فلدسپات قلیایی، فلوگوپیت و کایرسوتیت باشد. آگوست در بازالت‌های قلیایی اوژیت غنی شده با تیتانیوم است و پیروکسن‌های کم کلسیم هرگز وجود ندارند. در برخی موارد سنگ‌های بازالتی بر اساس میزان تیتانیوم به دو دسته تیتانیوم بالا و تیتانیوم پایین تقسیم‌بندی می‌شوند. سایر انواع سنگ بازالت به شرح زیر می‌باشد که بر اساس کاربرد دسته‌بندی شده‌اند:

بازالت سابیده: که از این نوع سنگ بازالت به عنوان کف پوش معابر و خیابان‌ها و محوطه‌های باز استفاده می‌شود.

بازالت چرمی: این نوع از بازالت که ظاهری مانند چرم دارد نیز مانند بازالت سابیده برای پوشش معابر، پیاده‌روها، خیابان‌ها و محوطه‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازالت تایل: این نوع از سنگ بازالت به صورت کاشی در ابعاد کوچک‌تر برش خورده است. از بازالت تایل به منظور پوشش نماها، دیوارها و کف ساختمان استفاده می‌شود.

کوبیک بازالت: سنگ کوبیک به سنگ‌های مکعبی شکال در اندازه‌های کوچک گفته می‌شود. از سنگ کوبیک بازالت با اهداف تزئینی در قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده می‌شود

بهترین نوع سنگ بازالت برای ساختمان سازی کدام است؟

مزایای سنگ بازالت

سنگ بازالت به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد توانسته جایگاه مناسبی را در بین مهندسان و معماران پیدا کند، ما در ایران بازالت قصد داریم که در ادامه به چند نمونه از این مزایا اشاره کنیم:

  • سنگ بازالت به دلیل استحکام بالا برای استفاده در رمپ پارکینگ گزینه‌ی بسیار مناسبی به شمار می‌رود.
  • همچنین می‌توان از سنگ بازالت به عنوان کفپوش حیاط، پارکینگ و دیوارهای ساختمان استفاده کرد.
  • به دلیل تنوع بالا شما می‌توانید سنگ‌های بازالت با ظاهر درخشان و طرح‌دار را برای استفاده در نمای ساختمان خود به کار ببرید.
  • مقاومت و سختی سنگ بازالت آن را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در فضای آزاد حیاط و ویلا و طراحی محوطه‌ی باغ تبدیل کرده است.
  • استحکام سنگ بازالت در برابر ضربات و ترک برداشتن باعث شده که سنگ بسیار کاربردی در صنعت ساختمان سازی باشد.
  • سنگ بازالت به علت داشتن سطح ناصاف و زبر چسبندگی بالایی به مصالح دارد و می‌توان به راحتی آن را در سطوح مختلف نصب کرد.
  • سنگ بازالت در ابعاد و ضخامت‌های مختلف برش داده و مراحل نصب به سادگی انجام می‌شود، کافی‌ست با مقداری مصالح، چکش و میخ آن را در جای خود نصب کنید.
  • قیمت مقرون به صرفه‌ی سنگ بازالت آن را به انتخابی اقتصادی برای مهندسان عمران و معماران تبدیل کرده است.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد