معماری کلینیک دامپزشکی با رویکرد کاهش استرس

کلینیک دامپزشکی “bond vet” واقع در محله کوبل هیل بروکلین ، نیویورک توسط استودیو معماری Islyn طراحی و ساخته شده است. استفاده از رنگ های خاکی و متریال های ملایم و سبک در دکوراسیون داخلی این مرکز دامپزشکی به منظور کاهش استرس در مراحل درمان حیوانات و هم چنین کاهش فشار روحی صاحبان حیوانات و کارمندان در این فضا صورت گرفته است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : استودیو معماری Islyn
  • مکان پروژه : نیویورک
  • مساحت پروژه : 167 مترمربع
  • سال ساخت : 2019

طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی

این کلینیک در زمینه ارائه خدمات بهداشتی مناسب برای حیوانات خانگی تخصص دارد و از مراقبت های اضطراری گرفته تا خدمات سنتی مانند معاینه های منظم و انجام انواع عمل های جراحی در این مرکز انجام می گیرد. این مرکز دامپزشکی تسهیلات خود را تا ساعت 10 شب هر روز حتی آخر هفته ارائه می دهد. طراحی این کلینیک به صورت فضایی استقبال کننده صورت گرفته که پاسخگوی تمامی نیاز های مراجعین و پرسنل می باشد و هم چنین به دنبال ایجاد تغییراتی در ظاهر خشن کلینیک های دامپزشکی و با الهام از مهربانی با حیوانات طراحی شده است.

طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی

تیم معماران در رابطه با طراحی این مرکز دامپزشکی این گونه اظهار داشته اند:” ما قصد داشتیم یک فضای داخلی همدلانه و چند حسی را طراحی کنیم و برای کاهش استرس و آسیب های ناشی از کلینیک های دامپزشکی از رنگ های پاستلی و المان های آرامش بخش بهره بردیم.”

طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی

این کلینیک در فضایی به مساخت 167 متر مربع ساخته شده است. در فضای داخلی این مرکز درمانی از عناصری استفاده شده که در عین بخشیدن حس گرما به فضا ، منجر به ایجاد فضایی ایزوله شده اند. استفاده از بافت های نرم ، رنگ های ملایم و شکل های ارگانیک باعث افزایش شکل گیری این حس در این کلینیک شده است.

طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی

انتخاب رنگ های ملایم برای دیوار ها و استفاده از نقاشی های هنرمندان محلی ، تزئینات چوبی و یک پالت رنگی خاکی به نشیمن یا لابی موجب خلق فضایی دعوت کننده شده است. در واقع لابی برای ایجاد سلسله مراتب و ایجاد مرزهایی با جریان آزاد است که باعث آرامش در حین انتظار و تسریع مراحل درمان برای کاربر می گردد. دکوراسیون قسمتی از فضای لابی نیز با مبلمان مدولار دیزاین شده که استفاده از کوسن های نارنجی تیره و ترکیب رنگ با آبی تیره در این مکان ، جلوه خاصی به کلینیک بخشیده است.

طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی

لابی این کلینیک دامپزشکی شامل یک بوتیک کوچک است که وسایل سلامتی مانند روغن های ضروری ، غذا های ارگانیک و محصولات ضروری یا درمانی برای حیوانات اهلی را به صاحبان آن ها ارائه می دهد. در دکوراسیون سالن انتظار از چراغ های کم نور و بلندگو های Sonos استفاده شده که موسیقی آرامش بخشی را در فضا پخش می کنند. هم چنین کوسن های قرار داده شده روی کف و چای های گیاهی برای صاحبان حیوانات خانگی طراحی شده است.

دکوراسیون کلینیک دامپزشکی

در قسمت اداری نیز از نورپردازی ملایم و مبلمان راحت استفاده شده است. هم چنین یک آشپزخانه مجهز به میان وعده های سالم نیز در این مکان تعبیه شده است. در مجموع این مرکز دامپزشکی تمهیداتی را به منظور افزایش سطح آسایش برای حیوانات اهلی ، صاحبان حیوانات و کارکنان درمانگاه اندیشیده است. اختلاط غیر منتظره رنگ ها ، بافت ها و لایه ها ، تداعی کننده حس بازدید از خانه شهری یک دوست برای مراجعین می باشد.


حتما ببینید : طراحی نمای شیرینی فروشی با آجر خمیده


سایر تصاویر طراحی داخلی کلینیک دامپزشکی

دکوراسیون کلینیک دامپزشکی

دکوراسیون کلینیک دامپزشکی

منبع : dezeen

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ اینتریور 53 – صحنه آماده داخلی سالن کنفرانس