طراحی پارکینگ خودرو به سبک آسیای مرکزی

پارکینگ Katwolderplein در شهر زووله، هلند واقع شده که با طرحی منحصر به فرد توسط گروه معماری Dok architects طراحی و اجرا شده است. این پارکینگ خودرو با نمای آجری طراحی شده که معرف یک کانسپت متفاوت با مشخصاتی شاخص می باشد. تیم معماران در طراحی این پروژه فرم و عملکرد ساختمان را با الهام از سفر در جاده ابریشم و معرفی معماری به سبک آسیای مرکزی ساخته اند و نمای آجری بنا نیز از کاربری کاروانسرا ها الهام گرفته شده است. که این امر موجب نهادینه شدن خصوصیات پناهگاه به عنوان یک اقامتگاه موقت در ساختمان پارکینگ اتومبیل شده است.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : گروه معماری Dok architects
  • مکان پروژه : شهر زووله، هلند
  • معمار مسئول : Liesbeth van der Pol
  • سازندگان پروژه : Heradesign
  • عکاس پروژه : Arjen Schmitz
  • مساحت پروژه : 22000 متر مربع
  • سال ساخت : 2017

پارکینگ خودرو

تیم طراحان در این پروژه، نمای ساختمان را به سبک آسیای مرکزی که شامل رنگ ها و الگو های شرقی می باشد طراحی کرده اند. در تمام بدنه بنا این الگو ها به حرکت در آمده و در نهایت به سمت بالای ساختمان پارکینگ منتهی شده است. تیم معماران سنگ تراشی ساختمان را با استفاده از 5 الگوی مختلف اعمال کرده اند که بیشتر در زمان غروب آفتاب قابل رویت می باشد. در حالی که این ساختمان با الهام از معماری گذشته طراحی و اجرا شده و نسبت به ساختمان های موجود در منطقه نامتعارف می باشد، ولی خصوصیات مهماری هایتک نیز در بطن ساختمان دیده می شود. تیم طراحان با هدف کاهش مصرف انرژی فسیلی در ساختمان در سقف ساختمان 800 پانل خورشیدی تعبیه کرده اند.

تیم طراحان با یک استراتژی هوشمندانه مسیر های ورودی و خروجی را تعبیه کرده اند که علاوه بر محدود کردن انتشار گاز های اگزوز اتومبیل ها، مونواکسید را نیز به وسیله تهویه های صنعتی به سمت فیلتر های ساختمان هدایت می کند.

گروه معماری Dok architects برای نور پردازی داخل فضای ساختمان و نما نیز از لامپ های LED استفاده کرده که این امر هم موجب کاهش مصرف انرژی می شود و هم از تولید گرمای زیاد جلوگیری می کند.

تیم معماران در این پارکینگ، 28 مکان برای شارژ کردن ماشین های الکتریکی تعبیه کرده است که بهترین ویژگی این ساختمان به شمار می رود. به این صورت که دوستداران طبیعت می توانند در زمان گذر یا اقامت کوتاه مدت در این شهر، علاوه بر پارک ماشین های خود در این ساختمان، از شارژ رایگان این پارکینگ نیز استفاده کنند.

در واقع می توان گفت که این پارکینگ یک ساختمان دوستدار محیط زیست است. ولی ویژگی های این ساختمان تنها به این نکته ختم نمی شود، بلکه در تمام فضا های این ساختمان گیاهان حلق آویز نزدیک به پنجره های پارکینگ قرار گرفته اند و هم چنین لانه های زیبایی نیز برای پرستو ها و خفاش ها در این ساختمان تعبیه شده است.

طراحی پارکینگ خودرو

به طور کلی این پارکینگ خودرو با رویکرد معماری پایدار و مطابق با استاندارد های ساخت و ساز در کشور هلند BREEAM طراحی و ساخته شده است. تیم طراحان ظرفیت پارکینگ را با توجه به تقسیم بندی فضا نسبت به مساحت ساختمان و بر اساس ضوابط تعداد پارکینگ برای اتومبیل های بنزینی و الکتریکی در نظر گرفته اند.


حتما ببینید : ایده های مدرن طراحی اتاق خواب دخترانه


سایر تصاویر طراحی پارکینگ خودرو به سبک آسیای مرکزی

پارکینگ خودرو

طراحی پارکینگ خودرو

طراحی نمای پارکینگ با آجر

طراحی نمای پارکینگ با آجر

پارکینگ خودرو

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

دانلود پایان نامه و پلان ایستگاه راه آهن

آموزش مدلسازی و رندر آشپزخانه کلاسیک در تری دی مکس