طراحی خاص بیمارستان پارس در رشت

طراحی بیمارستان پارس :در طراحی معماری بیمارستان ها از نیمه دوم قرن بیستم تا امروز تغییرات زیادی صورت گرفته است. معماران موج نو (New Wave Architecture) چنین تغییراتی را در بیمارستان پارس رشت اعمال کرده اند.

مشخصات کلی پروژه:

  • معماران: گروه معماری موج نو (New Wave Architecture)
  • موقعیت رشت،ایران
  • مساحت 30000.0 مترمربع
  • سال 2016
  • معماران سرپرست:شاهین حیدری – لیدا الماسیان
  • تیم طراحی:سارا میلانی نیا-سهیل زاهدی-زهرا همدانی-آذین باباخانی-مریم ایوبی-آیناز رستگار-سارا فراهانی-
    مریم امانپور-شیرین ضیای-شیدا قطبی-مریم معارف دوست- ندا روغنی-ندا دهقانی-محمد کشاورزی-منا رمزی-تینا یاوری-سحر عربگری

طراح بیمارستان پارس

طراحی بیمارستان پارس :

در طراحی معماری بیمارستان ها از نیمه دوم قرن بیستم تا امروز  تغییرات زیادی صورت گرفته است. و دیگر بیمارستان ها تنها محلی برا نگهدری بیمار نیست بلکه بیمارستان به محیطی برای آسودگی از بیماری تبدیل شده است،به همین دلیل طراحی بیمارستان باید به گونه ای باشد که با ایجاد روجیه در بیمار در روند بهبود او تاثییر گذاز باشد.
معماران موج نو (New Wave Architecture) چنین تغییراتی را در بیمارستان پارس رشت اعمال کرده اند،این بیمارستان 160 تخت خوابی با مساحت 30 هزار متر مربع در مجاورت یکی از جاده های پر تردد شهر واقع شده است،در منطقه ای که تحت تأثیر آلودگی صوتی است و برای تاثیر کمتر آلودگی صوتی ساختمان بیمارستان با فاصله بیشتری از جاده قرار گرفته است. با توجه به بافت شهر رشت احجام به صورت نامرتب در نظر گرفته شده اند و به این ترتیب استمرار بصری دیدگاه ها حفظ شده است.


حتما ببینید: دکوراسیون داخلی


بیمارستان پارس

کانسپت طراحی در طبقه همکف از طریق فضایی گسترده به وجود آمده که شامل بخش معاینه،بخش اورژانس و کلینیک بیماران سرپایی است و به بخش های دیگر به صورت افقی و عمودی از طریق یک آتریوم مرکزی متصل می شود. این آتریوم نقش اساسی را در یکپارچه شدن بخش های مختلف به یک بخش اصلی بازی می کند و به عنوان سازمان دهنده مسیر عبور داخلی عمل می کند،و سلسله مراتب بین بخش های عمومی و خصوصی را شکل می دهند،این آتریوم درون و بیرون ساختمان را یکپارچه میکند،

معماری بیمارسنان پارس

حفظ پیوستگی جابه‌جایی کاربران خارج از بخش های درمانی در تمام قسمت های ساختمان به گونه ای است که هیچ وقفه ای را میان بخش های محافظت شده و محافظت نشده به وجود نمی آورد،همچنین در این پروژه برای نورپردازی از نور طبیعی خورشید بیشتر از نور انرژی مصنوعی استفاده شده است ،این پروژه شامل سه نوع ورودی است ، ورودی اصلی در جنوب ، ورودی اورژانس در شرق ساختمان و در نهایت باند فرود هلی کوپتر در بام که دسترسی عمودی به ساختمان را فراهم میسازد،تمام این دسترسی ها در آتریوم و از آن جا به بخش های دیگر ساختمان وصل میشود.

طراحی داخلی بیمارستان

حجم کلی و نمای ساختمان حس دعوت کنندگی،جلب حس اعتماد را دارد، روزها وشب ها این ساختمان حس زندگی را بر خلاف بیمارستان های قدیم منتقل میکند ، در روز فضاهای روشن با کنترل نفوذ نور طبیعی به داخل و رنگ های عالی در دیوارها و کف میزان استرس را در کاربران کاهش می دهد و در شب آتریوم روشن در قلب ساختمان همچون ستاره ای درخشان به نظر میاید که مسیر سلامتی را نشان می دهد و حس امید به زندگی را برای بیماران ، کاربران ایجاد میکند.

گروه معماری موج نو

تصاویر و پلان های طراحی بیمارستان پارس :

بیمارستان

بیمارستان

بیمارستان

معماری بیمارستان

طراحی داخلی بیمارستان

معماری داخلی بیمارستان

دکوراسیون بیمارستان

معماری داخلی بیمارستان

معماری بیمارستان

طراحی بیمارستان پارس گروه معماری موج نو

طراحی بیمارستان پارس

 

نمونه موردی بیمارستان

نمونه موردی بیمارستان

نمونه موردی بیمارستان

نمونه موردی بیمارستان داخلی

نمونه موردی بیمارستان داخلی

نمونه موردی بیمارستان داخلی

نمونه طراحی بیمارستان داخلی

برش بیمارستان پارس

پلان بیمارستان داخلی

نمونه طراحی بیمارستان داخلی

نمونه طراحی بیمارستان

نمونه طراحی بیمارستان

سایت پلان بیمارستان پارس

نمونه پلان بیمارستان داخلی

پلان بیمارستان پارس

پلان بیمارستان پارس

 

منبع : archdaily

ترجمه : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: دانلود تکسچر کاغذ دیواری