رنگ سال 2020 : خانه مأمنی برای زندگی، کار، استراحت، مهمانی و … بوده و مکانی است که انسان ها بیشترین زمان خود را در آن می گذرانند. خانه ای پر آرامش فاکتور بسیار مهمی برای سلامت هر انسان است و برای داشتن یک خانۀ خوب توجه به طراحی مناسب بسیار مهم است. علاوه بر پلان و نوع ساخت و ساز و طراحی داخلی خانه، توجه به عواملی همچون نور، رنگ، مصالح مورد استفاده در فضای داخلی، مبلمان و چیدمان نیز اهمیت بسزایی در راحتی و آرامش خانه دارند.

رنگ از فاکتورهای مهم در معماری و به خصوص در طراحی فضای داخلی است. هر رنگ، حسی خاص در ما ایجاد کرده و می تواند انسان را هیجان زده، مضطرب، آرام، خوشحال و یا غمگین کند. استفادۀ مناسب از رنگ در فضا می تواند آن فضا را بهبود ببخشد و فضایی خوشایند ایجاد کند.

اهمیت رنگ به حدی زیاد است که سالانه چندین شرکت، رنگ سالی را اعلام می کنند که این رنگ در صنعت چاپ، معماری، مد و …. مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از شرکت هایی که به طور غیر رسمی رنگ سال را اعلام می کند شرکت پنتون (Pantone) است که از سال 2000 هر سال رنگی را به عنوان رنگ سال انتخاب می کند. رنگ سال 2020 آبی کلاسیک (Classic Blue) با کد 4052-19 است. در این مقاله در مورد ویژگی های رنگ آبی، آبی کلاسیک و … صحبت کرده و نمونه هایی از نحوۀ استفاده از این رنگ در طراحی داخلی را به سمع و نظر شما می رسانیم.

 رنگ آبی

آبی یکی از سه رنگ اصلی بوده و رنگ دریا و آسمان است. اشاره به ملکوت دارد و نمادی از حقیقت و راستگویی است. رنگ آبی باعث ایجاد آرامش می شود و متابولیسم بدن را نیز کاهش می دهد.

آبی کلاسیک

شرکت پنتون که این رنگ را به عنوان رنگ سال انتخاب کرده است اعتقاد دارد این رنگ حس و حالی جاودان داشته و مفاهیمی چون آرامش، اعتماد بنفس و ارتباط و پیوستگی را القا می کند، که نشان دهندۀ تمایل انسان برای خلق آثاری ماندگار و قابل اطمینان در آستانۀ ورود به عصر جدید است. این رنگ با تمام سادگی خود رنگی گیراست. حس آرامش و سکون دارد و پناه روح انسان است.

رنگ آبی کلاسیک در معماری داخلی

رنگ حس و حال فضا را تعیین می کند. با رنگ می توان یک فضا را آرام بخش، شاد، حزن انگیز، پرهیجان و … نشان داد. این تغییر در فضا به ابعاد استفاده شده از رنگ نیز مربوط است و سطوح بزرگتر رنگ تغییر بیشتری در فضا ایجاد می کنند.

در مورد رنگ آبی و تاثیرات آن بر روی انسان صحبت کردیم، حال ببینیم چطور می توان از آبی کلاسیک در طراحی داخلی استفاده کرد.

فضای نشیمن :

دیوار

می توان کل دیوارهای یک فضا و یا دیوار کانونی را به رنگ آبی کلاسیک رنگ کرد. در اتاق خواب و نشیمن بهتر است دیوار کانونی را آبی رنگ کنیم و با چند وسیلۀ دکوراتیو به رنگ آبی و زرد خردلی ترکیبی زیبا و دلنشین به وجود بیاوریم. ترکیب رنگ آبی و سفید فضایی آرام، زیبا و در عین حال باشکوه ایجاد می کند. استفاده از پارکت های چوبی با تنالیتۀ گرم در کنار دیوارهای آبی بسیار مناسب است. این نکته در مورد مبلمان چوبی نیز صدق می کند.

آبی کلاسیک؛ رنگ سال 2020 را در معماری و دکوراسیون داخلی خانه بکار ببریم

آبی

مبلمان :

می توان از مبلی به رنگ آبی در فضا استفاده کرد. با وجود اینکه این رنگ رنگی خاص، زنده و چشمگیر است، ولی می توان در فضایی با چندین رنگ مختلف نیز از آن استفاده کرده و فضایی متفاوت ایجاد کرد.

ترکیب مبلمان در رنگ های آبی با دو تنالیتۀ مختلف و استفاده از کوسن های مرجانی رنگ، حال و هوایی ساحلی به محیط شما می دهد. همچنین می توان از مبلمان هایی به رنگ آبی و زرد در کنار هم استفاده کرد.

آبی کلاسیک رنگ سال 2020

مبلمان آبی کلاسیک

عناصر دکوراتیو :

استفاده از عناصر دکوراتیو به رنگ آبی کلاسیک برای تغییر در دکوراسیون خانه گزینۀ بسیار مناسبی است. استفاده از آباژور، گلدان، کوسن، فرش، تابلو و … به رنگ آبی در گوشه ای از خانه و در ترکیب با رنگ هایی دیگر پیشنهاد می شود.

عناصر دکوراتیو

آشپرخانه :

استفاده از کابینت هایی به رنگ آبی و ترکیب آن با پیشخوان هایی با مرمر سیاه آشپزخانه ای زیبا برای شما به ارمغان می آورد. استفاده از رنگی گرم مانند طلایی یا رنگ چوب در این ترکیب به کم کردن حس سردی فضا کمک می کند.
ترکیب رنگ آبی کلاسیک با سفید و رنگ مسی نیز در عین با شکوه بودن، ظریف نیز به نظر می رسد.
اگر فضای آشپزخانه کوچک باشد، تغییر رنگ دیوار به رنگ آبی توصیه نمی شود، زیرا فضا را کوچک تر نشان می دهد. استفاده از میزی به رنگ آبی با صندلی های سفید یا برعکس گزینۀ مناسبی برای این نوع آشپزخانه ها است.

آشپرخانه آبی

آشپرخانه

حمام :

استفاده از آبی کلاسیک در حمام می تواند به شکل های زیر باشد:
-استفاده از این رنگ در کاشی های حمام؛ این کاشی ها می توانند کاشی دیوار و یا کف حمام باشند.
-به کار بردن این رنگ در کابینت روشویی؛ ترکیب کابینت آبی با کانتر سفید باعث جذاب شدن روشویی در حمام خواهد شد.
-استفاده از رنگ آبی در عناصر دکوراتیو مانند پردۀ حمام، حوله های موجود در حمام و … .

حمام آبی کلاسیک

حمام

حمام آبی

اتاق :

شاید استفاده از رنگ های مختلف در اتاق راحت تر باشد. ترکیب رنگ تنالیته های مختلف آبی، سفید و زرد در کنار یکدیگر می تواند چیدمان زیبایی به وجود آورد.
عناصر دکوراتیو زیادی وجود دارد که می توان در اتاق از آن ها استفاده کرد. اگر می خواهیم از این رنگ استفاده کنیم و در عین حال فضایی تیره ایجاد نکنیم، استفاده از عناصر دکوراتیو آبی گزینۀ مناسبی است. چراغ خواب، کوسن، شمع، صندلی، پاتختی، تابلو، کمد، همگی گزینه هایی مناسب برای این رنگ هستند. استفاده از روتختی آبی نیز پیشنهاد می شود.
اگر اتاق خواب بزرگی دارید می توانید رنگ یکی از دیوارهای آن(ترجیحاً دیواری که تخت به آن تکیه دارد) را به رنگ آبی کلاسیک تغییر دهید. استفاده از پرده، فرش، سرتخت آبی نیز می تواند تغییری زیبا در اتاقتان ایجاد کند.
ترکیب رنگ آبی با زرد نیز بسیار جذاب است. برای مثال اتاقی با رنگ دیوار سفید، روتختی و بالش هایی به رنگ آبی و پرده هایی به رنگ زرد، ترکیبی است از آرامش، وقار و هیجان، که چنین اتاقی بسیار دلنشین و دوست داشتنی خواهد بود.
ضمن اینکه باید به تفاوت کیفیت رنگ آبی و زرد از لحاظ روانشناسی نیز دقت داشت. با توجه به تاثیراتی که زندگی در فضاهایی که روشنایی آنها با نور زرد و آبی رنگ تأمین می شود بر روی افراد و ساعت بیولوژیک آنها می گذارد، در انتخاب رنگ و نور فضاهای داخلی باید به کاربری آنها نیز دقت کرد. برای آشنایی بیشتر با اهمیت موضوع ساعت بیولوژیکی بر زندگی روزمره و تاثیرات نور آبی و زرد بر روی آن، به این مقاله مراجعه کنید.

http://www.oorchin.com/p/e1cllp

رنگ سال 2020 را در معماری و دکوراسیون داخلی خانه بکار ببریم

رنگ سال 2020

اتاق خواب

رنگ سال 2020 را در معماری و دکوراسیون داخلی

نکات مهم دیگر :

در میزان استفاده از رنگ ها بسیار دقت کنید. مقدار زیاد از هر رنگی باعث ایجاد یکنواختی، تنش، حس خفگی و … می شود. به یاد داشته باشید که این رنگ، رنگی سرد و سنگین است. برای متعادل کردن آن حتما از رنگ های گرم در کنار این رنگ استفاده کنید. اضافه کردن گل و گیاه و سبزینگی باعث ایجاد گرمی، طراوت و شادابی در فضا می شود.

در مورد گیاهان آپارتمانی بیشتر بخوانید:

https://www.oorchin.com/p/ogyf3z

گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی 2020

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد