به نقل از ویستا آرشیتکت، سیرکولاسیون در طراحی داخلی یعنی تعیین جایگاه هر فضا. هدف ساختمان، تعیین کننده سیرکولاسیون و چیدمان فضای داخلی آن است و میزان استفاده از یک فضا، درصد سیرکولاسیون را مشخص می کند.

اگر چیدمان المان ها کنار یکدیگر درست و مناسب نباشد، دسترسی به فضا و چینش بین آن ها مشکل می شود. اولین نکته در سیرکولاسیون داخلی خانه که به آن باید توجه شود این است که با عادات، فرهنگ و سلیقه افراد آشنا باشیم.

لازم است که در ابتدای ورود به خانه فضای روشن و باز و چشم انداز مناسب داشته باشیم و بین فضای مناسب و نا مناسب تعادل ایجاد کنیم و فاصله ی درب ورودی با فضای مهم خانه ثل آشپزخانه کم باشد. در محل ورودی واحد، فضایی باشد تا مستقیم وارد فضای اصلی خانه نشویم.

از راهرو های باریک و بلند دوری کنیم، سرویس بهداشتی در دسترس همه قرار بگیرد. محل نشیمن خصوصی نزدیک درب ورودی و آشپزخانه باشد، ناهار خوری در مجاورت آشپزخانه و اتاق پذیرایی طراحی شود، حمام نزدیک اتاق خواب ها باشد و اتاق خواب ها در فضای انتهایی خانه قرار بگیرد.

سیرکولاسیون چیست؟

سیرکولاسیون در معماری به شکل فیزیکی و فضاهایی که به یکدیگر مربوط می شود به دو دسته تقسیم می شود: سیرکولاسیون افقی و سیرکولاسیون عمودی. سیرکولاسیون افقی در معماری، حرکت کردن در فضاهای مختلف در یک سطح یا یک طبقه از ساختمان است.

برای همین به آن سیرکولاسیون حرکتی هم گفته می شود. به بیان ساده تر سیرکولاسیون افقی در معماری یعنی حرکت از یک فضا به فضایی دیگر.

مثلا ما بعد از ورود به واحد مسکونی چگونه سایر فضاهای داخلی ساختمان مثل آشپزخانه، اتاق خواب، نشیمن و غیره دسترسی پیدا کنیم و نحوه ارتباط با یکدیگر چگونه است.

محل ورودی ساختمان، راهرو ها، موقعیت ستون ها و چیدمان مبلمان از جمله مواردی است که در سیرکولاسیون افقی اهمیت زیادی دارد.

سیرکولاسیون عمودی یعنی حرکت بین طبقات مختلف یک ساختمان که شامل سرویس پله ی اصلی ساختمان، آسانسور ها، پله برقی و پله ی فرار می شود.

در واقع تمام دسترسی در ارتفاع یک ساختمان و از یک سطح به سطح بالا تر یا پایین تر از آن شامل سیرکولاسیون عمودی می شود. در ساختمان های مسکونی مهم ترین عناصر سیرکولاسیون عمودی، پله و آسانسور است.

خلاصه بندی

سیرکولاسیون چیست؟

حداکثر استفاده از یک فضا درصد سیرکولاسیون را مشخص می کند. اگر در طراحی پلان به نیاز های محیط و اشخاص توجه نشود، دسترسی با مزاحمت و با کاهش سرعت مواجه می شویم. و همچنین عملکرد افراد و کارایی محیط با اختلال مواجه می شود.

 

سلب مسئولیت: این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی و معرفی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌ پذیرد.