نکات کلیدی چیدمان صحیح نشیمن مستطیل شکل

دکوراسیون فضا های کوچک یکی از چالش هایی بوده که معماران و طراحان داخلی با آن مواجه بودند. اما در حال حاضر با توجه به وجود ساختمان ها و خانه های کوچک مخصوصا در شهر های بزرگ ، لوازم و مبلمان مناسبی برای فضا های کوچک طراحی و ساخته شده است. به همین علت دیگر دکوراسیون فضا های کوچک سخت و دشوار نیست و می توان با استفاده از مبلمان مدولار دکوراسیون فضا های کوچک را به راحتی انجام داد. در حال حاضر فرم معماری فضا بیش از بزرگ و یا کوچک بودن آن اهمیت دارد و به عنوان عنصر اصلی سبک دکوراسیون را مشخص می سازد و باعث اهمیت یافتن برخی از نقاط خانه می شود. به هنگام انتخاب مبلمان جدید و یا تغییر کامل دکوراسیون منزل ، فرم معماری بسیار حائز اهمیت است و بایستی دکوراسیون و مبلمان متناسب با فرم معماری خانه صورت گیرد. دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل بسیار سخت و دشوار است. با توجه به این نکته که نشیمن مکانی پرکاربرد و عمومی است اگر مستطیل شکل و تنگ باشد ، با انتخاب مبلمان اشتباه و دکوراسیون نامناسب بسیار دلگیر می شود و کاربر احساس می کند در یک تونل قرار دارد.

دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل

روش های متنوعی برای دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل وجود دارند که معماران داخلی حرفه ایی از آن ها برای بزرگ تر نشان دادن فضا استفاده می کنند. در این مطلب 8 راهکار هوشمندانه برای دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل ارائه شده که شما می توانید با استفاده از آن ها نشیمنی زیبا ، راحت و کاربردی را ایجاد کنید.

8 شیوه کاربردی دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل

1- طراحی یک مسیر رفت و آمد راحت : 

یکی از مهم ترین نکات دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل ایجاد یک مسیر رفت و آمد راحت است. البته رعایت این نکته در هر فضایی حائز اهمیت می باشد. اما دکوراسیون فضایی باریک سخت و دشوار است. انتخاب مبلمان و اکسسوری برای نشیمن مستطیل شکل باید به گونه ایی صورت گیرد که به هنگام چیدمان در فضا مسیر راحت برای رفت و آمد وجود داشته باشد. دکوراسیون این گونه فضا ها را به گونه ایی طراحی کنید که مبلمان در یک طرف سالن قرار گیرد و سمت دیگر نیز مسیری برای عبور و مرور باشد. این گونه فضایی راحت تر و زیبا تر خواهید داشت.

دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل

2- از چسباندن تمام وسایل به دیوار اجتناب کنید :

چسباندن تمام وسایل به دیوار ها یکی از اشتباهات رایجی است که در دکوراسیون فضا های کوچک و باریک رخ می دهد. این شیوه به منظور بزرگ جلوه دادن فضا صورت می گیرد اما بر خلاف تصور موجب دلگیر شدن فضا می شود. همان گونه که اشاره نمودیم اشیاء و مبلمان را با فاصله در یک طرف دیوار قرار دهید ، و با ایجاد یک مسیر عبور و مرور فضایی مدرن و صمیمی خلق کنید. با چسباندن تمام اشیاء به چهار دیوار اتاق ، فضایی خالی ایجاد شده تنها کارآمد نخواهد بود ، بلکه به لحاظ بصری نیز زیبا نخواهد بود.

دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل

3- استفاده از اشیاء بدون گوشه : 

در صورتی که خواستار ایجاد فضایی لطیف تر، گرم تر و دلباز تر در نشیمن مستطیل شکل هستید ، بایستی از مبلمان و اکسسوری های بدون گوشه ، گرد و یا بیضی استفاده کنید. مخصوصا استفاده از میز جلو مبلی و یا میز های عسلی گرد علاوه بر پر کردن فضا های خالی ، رفت و آمد را نیز سهولت می بخشد.

دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل

4- استفاده از مبلمان L شکل : 

نخستین چیزی که در دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل به ذهن هر فردی خطور می کند ، استفاده از کاناپه 3 نفره است. اما استفاده از این نوع مبلمان موجب می شود حس حضور در یک فضای دلگیر و تونل مانند به مخاطب القا شود. به این علت که وجود مبل بلند ، بلندی دیوار و اتاق را تشدید می کند. در حالی که هدف ، ایجاد فضایی بزرگ تر است و نه افزایش بلندی مکان. به همین دلیل استفاده از مبلمان L شکل مناسب ترین گزینه برای دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل خواهد بود. مبلمان L شکل علاوه بر پر کردن دیوار بلند اتاق ، با پوشاندن عرض سالن نیز موجب جذب نگاه ها به فضای خالی موجود می شود. مبلمان L شکل برای فضا های کوچک بسیار کاربردی است. و به لحاظ بصری نیز موجب می شود فضا بزرگ و دلباز به نظر برسد.

دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل


حتما ببینید : طراحی داخلی میکرو آپارتمان با دیوار متحرک و چند منظوره


5- تلویزیون : 

قرار دادن تلویزیون در مقابل دیوار کوتاه تر اتاق نشیمن یکی از اشتباهات رایجی است که در دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل رخ می دهد. این شیوه دکوراسیون موجب افزایش حس باریک بودن فضا می شود و توصیه می شود که از دیوار بلند تر به عنوان تکیه گاهی برای مبلمان استفاده کنید. در صورت استفاده از دیوار کوتاه برای قرار دادن تلویزیون بهتر است سالن نشیمن راه به 2 بخش تقسیم کنید و با قرار دادن یک مبلمان L و ایجاد یک مرز ، اتاق نشیمنی به شکل مربع را به وجود آورید. در غیر این صورت امکان از بین بردن حس تونل مانند و باریکی که در نشیمن وجود دارد امکان نخواهد داشت.

اصول طراحی نشیمن باریک و بلند

6- ایجاد مرز با تقسیم فضای خالی : 

یکی از سوال هایی که در دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل مطرح می شود این است که مکان مناسب میز غذا خوری کجاست؟ یکی از منطقی ترین راهکار ها برای ایجاد فضای مناسب برای قرار دادن میز غذاخوری این است که سالن نشیمن را به 2 قسمت تقسیم کنید و با ایجاد مرز های نامرئی طراحی مناسب را انجام دهید. اختصاص یک بخش از بلندی اتاق به فضای غذا خوری و قرار دادن میز غذا خوری در مقابل دیوار کوتاه تر، علاوه بر کاربردی بودن موجب ایجاد فضایی دلباز خواهد شد.

اصول طراحی نشیمن باریک و بلند

7- استفاده از فضای عمودی نشیمن : 

با استفاده از فضای عمودی نشیمن مستطیل می توان چشم ها را به بالا هدایت کرد. استفاده از شلف ها، کمد های عمودی شکل و نصب لوازم هنری به شکل عمودی بر روی دیوار و هم چنین استفاده از گچبری در قسمت هایی که دیوار ها و سقف به هم می رسند ، موجب افزایش حس بلندی سقف شده و ترفند هایی برای ایجاد تغییر در فضا محسوب می شوند. البته می توانید از کاغذ دیواری و پرده هایی با طرح های عمودی بهره ببرید.

اصول طراحی نشیمن باریک و بلند

8- ایجاد فضایی مرتب با استفاده از طراحی های مینیمال :

شلوغی و نامرتب بودن فضا بزرگ ترین دشمن مکان های کوچک محسوب می شوند.  وجود هر وسیله غیر ضروری و اضافی در مکان های باریک ، موجب ایجاد شلوغی و بهم ریختگی فضا شده و آن را کوچک تر از اندازه واقعی نشان می دهد. به همین علت در دکوراسیون نشیمن مستطیل شکل تا حد ممکن از استفاده از مبلمان و اکسسوری های اضافی اجتناب کنید تا فضایی منظم و مرتب ایجاد شود. گاهی حتی یک صندلی اضافه نیز می تواند موجب از بین رفتن نظم تمام فضا شود.

اصول طراحی نشیمن باریک و بلند


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی