استفاده از خطوط در طراحی داخلی خانه

طرح ها یکی از عناصر مهم در طراحی داخلی هستند که باعث نمایان شدن رنگ ها می شوند. طرح ها با کنار هم قرار گرفتن دو رنگ متفاوت و با تکرار منظم فرم ها ایجاد می شوند. شما می توانید برای ایجاد هارمونی در دکوراسیون منزل خود طرح ها و خطوط با رنگ های متفاوت را با یک دیگر ترکیب نمایید. در دکوراسیون داخلی از خطوط نه تنها برای تزئین دیوار ها ، بلکه در عناصر دکوراتیو بسیاری مانند مبلمان ، فرش ها و پرده ها نیز استفاده می شود. شما می توانید به راحتی از خطوط در هر مکانی و بر اساس سبک طراحی داخلی مورد نظر خود استفاده نموده و فضایی پویا و دینامیک ایجاد نمایید. استفاده از خطوط در طراحی داخلی باعث نمایان شدن رنگ ها شده و تحرک بیشتری به محیط می بخشد. در این مطلب با استفاده از خطوط در طراحی داخلی آشنا خواهید شد.

خطوط در طراحی داخلی

شما می توانید از خطوط در طراحی داخلی هم به شکل افقی و هم به شکل عمودی استفاده نمایید. یکی از طرح هایی که هیچ گاه از مد نمی افتند ، الگو های خطی هستند. این خطوط در دوره های متفاوت و در سبک های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. ترکیب الگو های خطی با نقوش و طرح های دیگر موجب ایجاد هماهنگی زیبایی در فضا خواهد شد. در طراحی خانه هایی به سبک کلاسیک و یا سبک مدرن ، استفاده از خطوط همواره محبوب و پر طرفدار بوده است. شما می توانید در قسمت کوچکی از خانه ، تنها با استفاده از الگو های خطی ، تحرک و پویایی به فضا ببخشید. خطوط ایجاد شده بر روی پارچه ها ، باعث ایجاد ظاهری هماهنگ بر روی کوسن ها و در ترکیب با مبل ها می شوند. شما می توانید برای تاثیر بیشتر از خطوط بر روی سطوح بزرگ تر استفاده نمایید. در صورتی که به سادگی علاقمند هستید می توانید از خطوط بر روی سطوح تک رنگ استفاده نمایید و ظاهر بی نظیری را ایجاد کنید. اگر به دنبال شیوه ایی برای تغییر دکوراسیون منزل خود هستید ، و قصد دارید از طرح هایی استفاده کنید که با هر سبکی در دکوراسیون هماهنگ باشند ، بهترین انتخاب برای شما الگو های خطی می باشد. شما می توانید  با استفاده از خطوط به راحتی فضای زیبا و جدیدی را خلق کنید.

خطوط در طراحی داخلی

1- دیوار ها و مبل های خط دار :

در مکان هایی با طرح های مختلف و رنگ های زنده ، استفاده از رنگ های طوسی خنثی ، نه تنها مانع از خستگی چشم ها می شود ، بلکه منجر به ایجاد فضایی هماهنگ خواهد شد. استفاده از تنها یک الگوی خطی و یک یا دو رنگ در طراحی داخلی ضرورت ندارد. شما می توانید برای ایجاد هارمونی میان رنگ های مختلف ، از ترکیب الگو ها و خطوط مختلف بهره ببرید. ترکیب رنگ های گرم با رنگ های خنثی از جمله بهترین شیوه ها برای نمایان شدن رنگ های گرم است. شما می توانید از خطوط طوسی رنگ بر روی یکی از دیوار های منزل استفاده نمایید و ترکیب زیبایی را در محیط منزل خود به وجود آورید. در حال حاضر دیگر مانند گذشته لزومی ندارد تمام مبل ها با طرح و رنگ های مشابه انتخاب کنید. به همین علت شما می توانید با انتخاب یک مبل با رنگ ها و الگو های خطی متفاوت از سایر مبل ها فضای متفاوت و جدیدی را خلق کنید. این مبلمان در ترکیب با دیوار دکوراسیون متفاوتی را به نمایش می گذارد.

خطوط در طراحی داخلی

2- کاغذ دیواری با الگو های خطی :

کاغذ دیواری یکی دیگر از عناصر دکوراتیو است که نه تنها در خانه های مدرن ، بلکه در خانه های کلاسیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ دیواری ظاهر شیک و زیبایی در فضا ایجاد می کند. کاغذ دیواری هایی با الگو های خطی برای هر نوع سبک دکوراسیونی مناسب می باشد. انتخاب کاغذ دیواری که خطوط آن دارای رنگ های نزدیک به هم باشد ، مانع از خستگی چشم ها می شود. می توان با این شیوه از رنگ های جسورانه تری نیز در طراحی مکان استفاده نمود.

استفاده از خطوط در دکوراسیون خانه


حتما ببینید : اصول طراحی دکوراسیون اتاق خواب با تم تابستانی


3- فرم های هندسی در اتاق :

انتخاب کفپوش هایی با رنگ روشن ، موجب نمایان شدن بیشتر کنتراست رنگ ها و طرح ها می شود. در صورتی که خواستار استفاده از الگو های خطی و طرح ها در اتاق خواب خود هستید ، می توانید از طرح های هندسی بر روی زمینه ساده استفاده کنید. کاربرد طرح های هندسی ، خطوط دایره ایی و خطوط زیگزاگی به فضا پویایی می بخشند و انتخاب مناسبی برای طراحی اتاق های پر تحرک محسوب می شوند.

استفاده از خطوط در دکوراسیون خانه

4- استفاده از خطوط بر روی فرش ها :

در اتاق خوابی که رنگ غالب آن ، رنگ های حنثی می باشند ، می توانید از فرش هایی با طرح ها و الگو های خطی به منظور ایجاد فضایی دینامیک تر و پویا تر بهره ببرید. در حال حاضر ، از طرح ها و خطوطی که به فضا زندگی و پویایی می بخشند علاوه بر نشیمن ، در اتاق خواب ها نیز استفاده می شود. با ترکیب رنگ های خنثی و فرش هایی با الگو های خطی می توانید فضایی بی نظیر در اتاق خواب خود به وجود آورید.

استفاده از خطوط در دکوراسیون خانه

از طرح های خطی می توان از مبلمان گرفته تا دیوار ها در سطوح مختلفی استفاده نمود. در فصول سرد سال نیز می توان برای ایجاد زمینی گرم در خانه ، از فرش هایی با طرح های خطی که دارای رنگ های هماهنگ با دکوراسیون منزل هستند ، بهره برد. علاوه بر این ، استفاده از فرش هایی با طرح های خطی متفاوت نیز موجب ایجاد دکوراسیون خاص و متفاوتی خواهد شد.

تاثیر خطوط در طراحی داخلی

5- کاغذ دیواری های خط دار تنها بر روی یکی از دیوار ها :

در صورتی که قصد ندارید ، تمام دیوار های اتاق خواب را با کاغذ دیواری خط دار بپوشانید. می توانید تنها بر روی یکی از دیوار های اتاق از کاغذ دیواری با خطوط و در رنگ های زیبا استفاده کنید. در صورتی که به دنبال ایجاد تغییرات در اتاق خواب خود هستید ، می توانید تنها با تزئین یکی از دیوار های اتاق با کاغذ دیواری خط دار فضای اتاق را به طور کامل تغییر دهید. این شیوه ساده انتخاب مناسبی برای ایجاد تغییر در هر مکانی خواهد بود.

تاثیر خطوط در طراحی داخلی

6- استفاده از خطوط بر روی پارچه ها :

اگر قصد ایجاد دکوراسیونی را دارید که در آن خطوط به عنوان طرح های غالب به کار رفته باشند بهتر است از الگو های خطی بر روی عناصر کوچک تر استفاده نمایید و تغییرات قابل توجهی را در فضا ایجاد کنید. شما می توانید از پارچه هایی با طرح های خطی به عنوان روتختی ، پرده و یا کوسن های تزئینی استفاده نموده و یک هماهنگی و تعادل در فضا ایجاد کنید.

تاثیر خطوط در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مدل سه بعدی خانه مدرن به صورت کامل