کاروان زندگی پیش می‌رود و جهان امروز نسبت به دیروز، رویکرد‌های دیگری را طلب می‌کند. انسان امروزی با اطلاعات جامع خود در هر زمینه‌ای، نمی‌تواند به روش گذشتگان اتکا نماید و تمایل دارد در منزلی شیک با وسایلی هوشمند زندگی کند. این‌جاست که در مکان‌هایی که امکان نوسازی ندارند، داستان «بازسازی» به‌میان می‌آید. گاهی پس از  بازسازی، به دلیل ندانم‌کاری‌ها، جز ضرر و خسارت چیزی عاید افراد نمی‌شود!  اما بازسازی ساختمان چیست و چگونه باید انجام شود؟ در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا در مورد بازسازی و نکات مهم برای این که از بازسازی ساختمان ضرر نکنید، کمی صحبت کنیم.

بازسازی ساختمان چیست؟

مجموعه فعالیت‌هایی که روی یک ساختمان انجام می‌گیرد تا عمر بنا بیشتر شود، کاربری آن بهبود یابد و به حفظ و ماندگاری آن کمک کند، بازسازی یا مرمت گفته می‌شود. بازسازی یک بنا از کار‌های پر فشار و پرخرجی است که قبل از شروع آن، باید بسیاری از نکات را در نظر گرفت و اگر تمامی نکات بررسی شده بدون چالش به‌نظر رسیدند، دست به کار بازسازی شد.

 مراحل بازسازی ساختمان

7 نکته مهم برای این که از بازسازی ساختمان ضرر نکنید! + مراحل انجام کار

در اولین قدم برای شروع کار، لازم است با سپری نمودن مراحل زیر، به‌منظور اجرایی کردن تصمیم خود، اقدام نمایید:

 • هدف خود را از بازسازی تعیین کنید. منظور شما از بازسازی خانه، برطرف کردن چه نیاز‌هایی است؟ قصد دارید راندمان کارکنان را افزایش دهید، محیط خانه را زیباتر کنید و یا با ایجاد تغییرات کاربردی، آمار فروش خود را بهبود ببخشید؟
 • هدف شما از بازسازی، مرمت زیر ساخت ساختمان، تغییر دکوراسیون بنا یا هر دو مورد است؟ در بازسازی زیر ساخت قسمت‌های حیاتی نظیر لوله‌کشی و برق، بازسازی می‌شود و تغییر دکوراسیون مربوط به زیبایی و دکور داخلی خانه یا محل کار است. اگر هر دو مورد را در نظر دارید این بدان معنا است که می‌خواهید تمامی فضاهای ساختمان، بازسازی شوند.
 • در مرحله بعد باید به سراغ برآورد هزینه‌های بازسازی ساختمان بروید. پیشنهاد می‌کنیم در این مرحله حتماً به سایت گروه معماران جهت سری بزنید و در این راستا از کارشناسان خبره این مجموعه کمک بگیرید. با راهنمایی این متخصصان شما به فهرست جامعی از قسمت‌های مورد نظر برای بازسازی و هزینه هر کدام دست خواهید یافت.
 • در یک برگه، شرح و قیمت خدمات را برای هر متر مربع و هزینه‌های جانبی برآورد کنید.
 • از این به بعد، اگر کار را به کاردان سپرده‌اید، دیگر خیالتان راحت باشد! مطمئن باشید که هیچ‌گونه ضرری را متحمل نخواهید شد. در واقع از این مرحله به بعد شما، کارفرما هستید. شرکت معماران جهت به عنوان یکی از بهترین‌های این حوزه، تمامی اوامر شما را باتوجه به نیازها، سلیقه و بودجه‌تان، بررسی و اجرا می‌کند.
 • پس از انجام هماهنگی‌های لازم، با ارائه برنامه‌ زمان‌بندی انجام بخش‌های مختلف خدمات بازسازی ساختمان، توافقاتی میان شما و تیم اجرایی صورت خواهد پذیرفت.
 • در نهایت با عقد یک قرارداد رسمی و پرداخت مبلغی به‌عنوان پیش پرداخت، کار آغاز می‌شود.

اهمیت بازسازی ساختمان

در بازسازی ساختمان، اسکلت کلی بنا دست ‌نخورده باقی می‌ماند و تغییرات در جهت افزایش عمر و بهبود کاربری ساختمان ایجاد می‌شود. این کار دارای اهمیت زیادی است؛ زیرا:

 • بازسازی خانه، راهی برای داشتن خانه‌ای با ظاهر جدید است.
 • بازسازی یکی از راه‌های به‌صرفه برای ایجاد تغییرات و بهبود وضعیت ساختمان به‌شمار می‌آید.
 • هزینه بازسازی از خرید و تعویض خانه کم‌تر است.
 • با این کار می‌توانید بخش‌های مختلف ساختمان را کاربردی‌تر نمایید.
 • بازسازی با ایجاد تنوع و زیبایی در خانه همراه است.

7 نکته مهم برای جلوگیری از خسارت در بازسازی ساختمان

رعایت نکات به ظاهر ساده اما بسیار مهم زیر می‌تواند، شما را از تجربه خسارات مالی و جانی در امر بازسازی ساختمان، نجات دهد:

 1. توجه داشته باشید اخذ پروانه تخریب بنا و ساخت مجدد آن الزامی است و باید قید شود که پروانه پس از تخریب بنا دارای اعتبار است، در غیر این صورت تا ساختمان تخریب کامل نشود، به شما پروانه ساخت نمی‌دهند.
 2. این یکی از هزاران نکته باریک‌تر از مو است که ممکن است با توجه نکردن به یک کلمه، شما مجبور به نوسازی به‌جای بازسازی شوید. بهتر است با قطعی شدن تصمیم خود مبنی بر بازسازی ساختمان، با یکی از مجریان حرفه‌ای این حوزه تماس بگیرید و خودتان را از روبه‌رو شدن با چالش‌های پیش رو در این مسیر کنار بکشید. پیشنهاد ما، گروه معماران جهت، با تجربه کافی و سابقه‌ای درخشان است.
 3. وجود مهندسین ناظر برای اجرای کار‌های تخریب و نوسازی ساختمان از ضروری‌ترین فاکتورهاست. این مهندسین، اشراف کامل بر مسائل فنی، مهندسی و استانداردهای لازم، به‌منظور تخریب و نوسازی ساختمان دارند. عدم وجود مهندس ناظر ممکن است با خسارات مالی و جانی بسیاری همراه باشد. لازم به ذکر است در صورتی که کار را به شرکت‌های معتبر مانند معماران جهت بسپارید، بهترین دستورالعمل را به شما پیشنهاد می‌دهند و لازم نیست نگران این مشکل باشید.
 4. در صورتی‌که نیاز به ایجاد تغییر در نمای ساختمان دارید، با نصب حفاظ می‌توانید از وارد شدن آسیب به عابرین و خودروها جلوگیری کنید. در صورت نادیده گرفتن این مطلب، پشیمانی هیچ سودی ندارد.
 5. هنگام شروع به جدا کردن شیر‌آلات، کابینت‌ها و شوفاژها، باید از کارگران ماهر کمک بگیرید؛ در غیر این صورت ممکن است خرابی‌های به وجود آمده، هزینه‌ها را بسیار بالا ببرد.
 6. از آن‌جایی‌که در بافت‌های فرسوده خانه‌ها نیاز به بازسازی دارند، وام و تسهیلات با شرایط مختلف وجود دارد که می‌توانید بسته به شرایط خود نسبت به دریافت آن‌ها اقدام کنید.
 7. استفاده از متریال نامرغوب به هدر دادن وقت و هزینه است. از همان ابتدای بازسازی ساختمان، فکر استفاده از این مواد را از سرتان خارج کنید. زیرا در اثر استفاده از این مواد مجبورید دوباره کار تخریب و بازسازی را تکرار نمایید. بنابراین در انتخاب مصالح دقت کنید، هر چند تفاوت قیمت وجود داشته باشد!

بهتر است کار را به متخصصین بسپاریم!

تنها راه‌حل برای این‌که در بازسازی ساختمان ضرر نکنید این است که از همان ابتدای شروع کار با یک شرکت معتبر بازسازی و نوسازی تماس بگیرید و خود را از روبه‌رو شدن با چالش‌های این کار مصون نگه‌دارید!

شرکت معماران جهت یکی از بهترین شرکت‌های متخصص در امور بازسازی و دکوراسیون داخلی به‌شمار می‌رود. با مراجعه به سایت رسمی این شرکت و بازدید از نمونه کارهای گروه معماران جهت، می‌توانید کار بازسازی ساختمان خود را بدون تحمل خسارت و به بهترین شکل ممکن شروع کنید و آن را به بهترین شیوه، به اتمام برسانید.

به یاد داشته باشید، وقتی از خدمات بازسازی ساختمان شرکت‌های معتبر، برای بازسازی و نوسازی منازل و دفاتر کار خود استفاده می‌نمایید، به جای تحمل ضرر فقط سود عایدتان خواهد شد؛ زیرا تیم طراحی و بازسازی این شرکت‌ها راهی که شما هیچ تجربه‌ای در آن ندارید را بارها طی کرده‌اند و کوله بار تجربه خود را با نازل‌ترین قیمت در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد