آسانسور را می‌توانیم یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تجهیزات داخلی ساختمان‌ها مخصوصاً ساختمان‌های چند طبقه نام ببریم که حمل و نقل انسان و اشیا را راحت‌تر می‌کند. آسانسورها نیز همانند هر وسیله الکتریکی ممکن است با مشکل یا خرابی روبرو شوند در این مواقع شما باید بتوانید به خوبی مشکلات آنها را تشخیص داده و از افراد با تجربه و ماهر بخواهید برای بررسی و رفع آنها اقدام کنند. در نظر داشته باشید عدم اهمیت به مشکل و خرابی آسانسورها می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه بیاورد و ممکن است سبب ایجاد خسارات مالی مختلف شود. پس در مواقع لزوم تعمیر و بررسی‌ این وسیله را در اولویت قرار دهید؛ در ادامه 10 مشکل رایج در آسانسورها را به شما معرفی کرده و توضیحات بیشتری در مورد آنها ارائه می‌دهیم.

برای دیدن بهترین شرکت های آسانسور در اصفهان کلیک کنید

1. خراب شدن تابلو فرمان

تابلو فرمان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین بخش‌های آسانسور است که نقش مهمی در ارائه دستورات و پردازش داده‌ها دارد. در صورتی که تابلو فرمان خراب شود می‌تواند مشکلاتی مانند عدم حرکت صحیح و ماندن در طبقه نادرست را به همراه بیاورد. پس بهتر است هنگامی که متوجه خراب شدن تابلوی فرمان شدید، هرچه سریع‌تر آن را تعمیر کنید. موضوع مهمی که تمام افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که اگر تمامی قطعات و تجهیزات آسانسور از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار باشند امکان خراب شدن تابلوی فرمان کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل بهتر است چند وقت یک بار از یک تعمیرکار آسانسور بخواهید قطعات مختلف را بررسی کرده تا این موضوع تاثیر منفی روی کارکرد تابلوی فرمان نگذارد و از ایجاد هزینه و خسارات اضافی نیز جلوگیری شود.

10 مشکل رایج آسانسورها در ایران

2. زمان انتظار زیاد و سرعت کم آسانسور

یکی دیگر از رایج‌ترین مشکلاتی که امروزه در بیشتر آسانسورها مخصوصاً آسانسورهای قدیم شاهد آن هستیم، سرعت کم این وسیله است. گاهی مواقع پایین بودن سرعت آسانسور و افزایش زمان انتظار ممکن است سبب عصبی و ناراحت شدن افراد شود. در این مواقع نیاز است تا از یک سرویسکار آسانسور با تجربه بخواهید برای انجام بررسی‌های دقیق‌تر و رفع این مشکل اقدام کند. گاهی مواقع نیاز است تا یک یا چند قطعه از آسانسور تعویض یا تعمیر شوند تا مشکل سرعت کم آن برطرف شود. در صورتی که مشکل آسانسور جدی باشد و مدل آسانسور نیز قدیمی باشد نیاز است تا برای رفاه حال ساکنین ساختمان اقدام به تعویض آسانسور و جایگزین کردن آن با یک مدل و برند نو و پرسرعت کنید.

برای دیدن بهترین شرکت آسانسور در تهران کلیک کنید

3. عدم حرکت کردن موتور آسانسور

عدم حرکت کردن موتور آسانسور می‌تواند یک مشکل جدی رایج و خطرناک باشد، در این مواقع شاهد ایجاد کدهای خطای آسانسور هستیم که باید هرچه سریع‌تر برای رفع و تعمیر آنها اقدام کنید. زمانی که برای موتور آسانسور مشکلی ایجاد شود ممکن است از آن صداهایی بشنوید و شاهد حرکت نکردن آن باشید؛ این مشکل می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. برای مثال امکان دارد کلید گریز از مرکز با اختلال مواجه شده باشد. بسیاری از تعمیرکاران هنگامی که شروع به بررسی و عیب یابی آسانسور می‌کنند در ابتدا کلید آوومتر را بررسی کرده و اگر در این قطعه مشکل یا خرابی ببینند اقدام به تعمیر یا تعویض آن می‌کنند.

4. باز نشدن درب آسانسور بین طبقات

از دیگر مشکلات رایج و متداول، باز نشدن درب آسانسور بین طبقات است. امروز بیشتر آسانسورها دارای دو درب هستند که پس از رسیدن به هر طبقه به صورت ریلی باز می‌شوند، گاهی مواقع شاهد به وجود آمدن این مشکل هستیم که بعد از متوقف شدن آسانسور، درب آن باز یا بسته نمی‌شود. در این مواقع نیز باید هرچه سریعتر برای عیب یابی آسانسور و رفع آن اقدام کنید تا مشکلات و خساراتی برای ساکنین یا افراد دیگر ایجاد نشود. بسیاری از تعمیرکاران معتقدند علت اصلی این مشکل فاصله گرفتن کمان درب بازکن با دستگیره قفل طبقات است که این موضوع سبب باز نشدن درب می‌شود.

برای دیدن بهترین شرکت آسانسور در کرج کلیک کنید

5. افزایش دمای آسانسور

از مشکلات رایجی که بیشتر در فصول گرم سال مانند تابستان شاهد آن هستیم، افزایش بیش از اندازه دمای آسانسور است. این مشکل معمولاً به دلیل از کار افتادن سیستم تهویه و خنک کننده ایجاد می‌شود و گاهی مواقع تا نزدیک به ۱۰۰ درجه نیز می‌رسد. این اختلال می‌تواند روی کارکرد و سلامت قطعات مختلف آسانسور تاثیر گذاشته و سبب از کار افتادن و خراب شدن قطعات مختلف آسانسور شود. در حالت عادی دمای بالابرها و آسانسورها ۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است که این به دلیل درست کار کردن سیستم تهویه آسانسور است. پس در صورتی که متوجه افزایش دمای داخلی آسانسور و کم شدن بیش از اندازه سرعت آن شدید، بهتر است هرچه سریع‌تر با یک تعمیرکار مشورت کرده و از او بخواهید برای تعمیر آسانسور شما اقدام کند.

6. توقف ناگهانی آسانسور

موضوع مهم دیگری که در صورت مشاهده باید به سرعت بررسی و تعمیر شود توقف ناگهانی آسانسور است، گاهی مواقع ممکن است آسانسور بین مسیر متوقف شود و مشکلات فراوانی را برای شما ایجاد کند. در این زمان بدون اینکه شما به تابلوی فرمان دستوری بدهید آسانسور از کار می‌ایستد و ممکن است سبب وحشت و ترس شما شود. پیدا کردن علت توقف آسانسور بین طبقات در این زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از افراد عنوان کرده‌اند که این مشکل به دلیل ایجاد خطا و معایب الکتریکی و اختلال در زمانبندی ایجاد می‌شود و برای پیشگیری از این مشکل بهتر است به صورت دوره‌ای و مرتب کیفیت و سلامت قطعات و تجهیزات آسانسور را بررسی کرده و در صورتی که اختلال یا مشکلی در آنها دیدید هرچه سریع‌تر برای تعمیر آنها اقدام کنید.

7. قطع شدن برق آسانسور

ممکن است تاکنون برای شما یا اطرافیانتان این مشکل به وجود آمده باشد که زمانی که در آسانسور هستید برق آن قطع شده و آسانسور نیز خاموش می‌شود. بسیاری از کارشناسان علت قطع شدن برق آسانسور را به دلیل اختلال در سیستم الکتریکی و مکانیکی آن عنوان کرده‌اند. در این مواقع جای نگرانی نیست و شما به راحتی و در کمترین زمان، با خبر کردن تعمیرکاران آسانسور انزلی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. در نظر داشته باشید قطع شدن برق آسانسور در مراحل اولیه مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند ولی در صورتی که برای تعمیر آن اقدامی صورت نگیرد ممکن است سبب گیر کردن افراد در آسانسور و ایجاد خطرات مختلف برای آنها شود.

8. هم‌سطح نبودن درست آسانسور در زمان توقف

در حوزه خدمات تعمیر آسانسور چالوس شاهد شکایت بسیاری از افراد از مشکل همسطح نبودن آسانسور در زمان ایستادن هستیم. هم سطح نبودن آسانسور هنگام توقف یک مشکل رایج ولی خطرناک است که باید تعمیر آن را در اولویت قرار دهید. در این مواقع آسانسور پایین‌تر یا بالاتر از سطح مشخص شده ایستاده و پیاده شدن از آن کار سختی می‌شود. این مشکل معمولاً در برخی از آسانسورهای قدیمی دیده می‌شود و نیاز است تا برای تعمیر آن شما هرچه سریع‌تر به بهترین شرکت آسانسور در ایران برای تعمیر، مراجع کنید. در صورتی که آسانسور هم سطح زمین نباشد هنگام پیاده شدن می‌تواند مشکلاتی مانند زمین خوردن و آسیب را برای افراد مخصوصا سالمندان یا معلولین ایجاد کند؛ پس بهتر است در صورت مواجهه با این مشکل، تعمیر آن را هرچه سریع‌تر انجام دهید.

9. ایجاد صداهای ناهنجار در طبقات

گاهی مواقع شاهد ایجاد صداهای ناهنجار کوبیده شدن آسانسور هستیم که این مشکل به دلیل شل شدن پیچ‌ها، تنظیم نبودن تابلو فرمان یا پاراشوت، برخورد قطعات ثابت با محرک، خوردگی کشکک کابین، جابجا شدن ترمز اضطراری و…. ایجاد می‌شود. این مشکل علاوه بر اینکه جدی است می‌تواند باعث مزاحمت برای ساکنان داخل ساختمان شده و آسایش آنها را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل در صورتی که این مشکل را مشاهده کردید برای رفع آن باید به خدمات تعمیر آسانسور شیراز یا دیگر شهرهای ایران مراجعه کرده و هرچه سریع‌تر مشکل ایجاد شده را برطرف کنید.

10. صدا دادن درب آسانسور هنگام باز و بسته شدن

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که امروزه در بیشتر آسانسورها شاهد آن هستیم، صدا دادن درب آسانسور هنگام باز و بسته شدن است. این مشکل بسیار متداول است ولی خطری به همراه نداشته و برای پیشگیری از سایدگی فلز درب آسانسور و رفع مزاحمت برای ساکنین، بهتر است چند وقت یکبار روغن کاری شده یا قسمت‌های مختلف آن بررسی شود تا در صورت وجود هرگونه مشکل رفع شود. صدا دادن درب آسانسور نسبت به بقیه موارد رایج‌تر بوده و در بیشتر مواقع نیاز به صرف هزینه و انرژی زیاد برای رفع آن نیست.

سخن پایانی

به دلیل اهمیت بسیار مهمی که آسانسورها در ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری و دیگر ساختمان‌ها دارند، هنگام خراب شدن باید به جهت پیشگیری از ایجاد مشکل برای ساکنان و جلوگیری از به وجود آمدن خسارات جانی و مالی، هرچه سریع‌تر برای رفع و تعمیر آنها اقدامی موثر صورت بگیرد. در این قسمت رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای آسانسور ایجاد شود را برای شما شرح دادیم کافیست آنها را به خوبی مطالعه کرده و در صورتی که با مشکلات ذکر شده مواجه شدید هرچه سریع‌تر با یک تعمیرکار با تجربه و متخصص برای تعمیر آن صحبت کنید. در نظر داشته باشید تعمیر به موقع آسانسور علاوه بر اینکه از ایجاد هزینه‌های اضافه جلوگیری می‌کند نقش مهمی در افزایش ایمنی و استفاده بهتر ساکنان از آن دارد.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد