شاید در گذشته فعالیت‌هایی مانند طراحی مکانیکی یک وسیله یا طراحی سه‌بعدی، نیاز به ابزارهای فیزیکی و انرژی زیادی داشت؛ اما شاید برایتان جالب باشد که در حال حاضر، تمام فرایند طراحی مکانیکی می‌تواند در کامپیوتر و با کمک یک نرم‌افزار انجام شود. این نرم‌افزار، کتیا (CATIA) نام دارد که کار شما را در فعالیت‌هایی مانند طراحی مکانیکی و سه‌بعدی تا حد زیادی آسان می‌کند.

به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی چیستی نرم‌افزار کتیا، کاربردها و ویژگی‌های آن اشاره کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

کتیا چیست و کاربرد آن

نرم‌افزار کتیا چیست؟

همانطور که اشاره شد، کتیا یک نرم‌افزار طراحی است که در حوزه‌های مختلفی مانند طراحی مکانیکی هواپیما، وسایل نقلیه، ساخت قطعات اصلی و غیره کاربرد دارد.  CATIA مخفف عبارت Computer Aided Three-dimensional Interactive Application است که در فارسی معنای نرم‌فزار طراح، تحلیل، ساخت و تولید به کمک کامپیوتر یا رایانه را می‌دهد.

این نرم‌افزار در سال 1970 توسط شرکت Dassault Systemes و در جهت طراحی و توسعه هواپیمای جنگده میراژ ساخته شد؛ اما با گذشت زمان و پی بردنِ مهندسان و طراحان به کاربردهای نرم‌افزار کتیا، این نرم‌افزار به یکی از اصلی‌ترین ابزار آن‌ها برای طراحی و توسعه محصول در صنایع مختلف تبدیل شد.

به زبان ساده‌تر، وجود نرم‌افزار کتیا در صنایع مختلفی مانند تولیدی‌ها، به مهندسان کمک کرده تا فرایند طراحی اولیه و با جزئیات را در کمترین زمان ممکن انجام دهند و این موضوع فرایند و حجم تولید و همچنین بهره‌وری نیروی انسانی را افزایش می‌دهد.

کاربردهای نرم‌افزار کتیا

نرم‌افزار کتیا دارای کاربردی چندمنظوره است و می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مانند مهندسی، برق، عمران و … کاربرد داشته باشد. در این بخش برخی از اصلی‌ترین کاربردهای نرم‌فزار کتیا را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

طراحی سه‌بعدی و دوبعدی محصول

شاید بتوان گفت یکی از اصلی‌ترین کاربردهایی که نرم‌افزار کتیا را در بین مهندسان و توسعه‌دهندگان محصول محبوب کرده است، قابلیت  طراحی دوبعدی و سه‌بعدی محصول باشد. به زبان ساده‌تر، دیگر نیاز نیست مانند گذشته نسخه فیزیکی یک محصول مانند قطعه مکانیکی را به‌طور آزمایشی طراحی کرده و سپس کارکرد درستِ آن را صحت‌سنجی کنید.

در عوض می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار کتیا نسخه سه‌بعدی یا دوبعدی محصول را از پیش طراحی کرده و با اطمینان بیشتر نسبت به ساخت نسخه اصلی محصول اقدام کنید. علاوه بر این، یکی از امکانات خوبی که نرم‌افزار کتیا برای طراحی محصول در اختیار شما قرار می‌دهد، امکان اعتبارسنجیِ آن است.

به عبارت دیگر، نرم‌افزار کتیا گزینه‌های گوناگونی را برای اعتبارسنجی محصول سه‌بعدی که در آن طراحی کردید به شما ارائه می‌دهد و شما می‌توانید با کمک این گزینه‌ها عملکرد محصول خود در دنیای واقعی را بسنجید. این ویژگی اشتباهات و هزینه شما را در فرایند تهیه محصول نهایی تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

کتیا چیست

امکان فرمول نویسی (ماکرونویسی)

اگر بخواهیم ماکرو را به زبان ساده تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم ماکرو مجموعه‌ای از توابع گوناگون است که به‌وسیله یک زبان برنامه‌نویسی نوشته شده‌اند. خبر خوب این است که در حال حاضر نرم‌افزار کتیا از بیش از 3000 دستور پشتیبانی می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا با ماکرونویسی، بخش اعظمی از فرایند طراحی خود را خودکارسازی کنید.

به عنوان مثال، همانطور که شما در اکسل فرمول‌هایی را برای خودکارسازی برخی از محاسبات مانند ضرب، تقسیم و … می‌نویسید، در کتیا نیز با استفاده از ماکرونویسی امکان خودکارسازی برای شما وجود دارد.

مدیریت چرخه محصول

از دیگر کاربردهای نرم‌افزار کتیا که آن را به یک نرم‌افزار محبوب برای کمپانی‌های بزرگ و محصول‌محور تبدیل می‌کند، امکان مدیریت چرخه عمر محصول یا  (Product Lifecycle Management) است. همانطور که می‌دانید، یک محصول برای موفقیت در بازار نیاز به طی کردن چند مرحله در قالب یک چرخه را دارد و از جمله این مراحل می‌توان به مرحله ورود به بازار، رشد، بالغ شدن و …… اشاره کرد.

جالب توجه است که اگر محصول خود را در این مراحل به خوبی مدیریت نکنید و وضعیت آن را ندانید، احتمال شکست آن در بازار را افزایش داده‌اید. کتیا با قابلیت‌هایی که دارد به شما این امکان را می‌دهد تا محصول خود را در تمامی مراحل چرخه طول عمر محصول مدیریت و اعتبارسنجی کنید تا در نهایت احتمال موفقیت آن در بازار را افزایش دهید.

مزایای نرم‌افزار کتیا

با توجه به ویژگی‌های بررسی شده از نرم‌افزار کتیا در این مقاله، حتما تا به الان برخی از مزایای این نرم‌افزار را حدس زده‌اید. در بخش برخی از مهم‌ترین مزایای نرم‌افزار کتیا بیان شده‌اند:

 • افزایش سرعت طراحی و صرفه‌جویی در زمان
 • کاهش اشتباهات در طراحی محصول
 • کاهش هزینه طراحی محصول به دلیل کم‌ شدنِ زمان طراحی و تعداد اشتباهات در این فرایند
 • دسترسی به تاریخچه تمام مراحل طراحی محصول برای بازگشتن و اصلاح فرایند طراحی
 • امکان سفارشی سازی نرم‌افزار با استفاده از (API)
 • چندکاربرده بودن و امکان طراحی در حوزه‌های مختلف مانند مهندسی،   نقشه کشی صنعتی، مکانیک، عمران، برق و غیره.

حداقل سیستم مورد نیاز برای نصب نرم‌افزار کتیا

برای  نصب نرم‌افزار کتیا در کامپیتور خود، نیاز به یک سیستم با حداق مشخصات زیر دارید:

 • سیستم عامل: ویندوزهای 7، 8 و 10
 • کارت گرافیک: اختصاصی جدا از مادربرد
 • حافظه رم (RAM):  حداقل 4 گیگابایت
 • فضای ذخیره‌سازی: حداقل 10 گیگابایت فضای خالی

آموزش نصب نرم‌افزار کتیا

نصب نرم‌افزار کتیا چندان کار پیچیده و سختی نیست و می‌توانید با طی کردنِ چند مرحله ساده، استفاده از آن را آغاز کنید. در بخش زیر مراحل نصب نرم‌افزار کتیا بیان شده‌اند:

 • ابتدا به‌وسیله جستجو، نرم‌افزار را از طریق یک سایت دانلود کنید.
 • در مرحله بعد، در فضای ذخیره‌سازی آن، به فایل نرم‌افزار که آن را دانلود کرده‌اید، مراجعه و روی گزینه «Setup.exe» کلیک کنید تا اجرا شود.
 • در مرحله بعد فضای مورد نظر برای ذخیره فایل نرم‌افزار را انتخاب کرده و در پنجره‌های بعدی روی گزینه «next» کلیک کنید تا  فرایند نصب شما نهایی شود.

سخن آخر – آموزش کتیا

در این مقاله با بررسی نرم‌افزار کتیا، مزایا و ویژگی‌های آن همراه شما بودیم. توجه داشته باشید که در حوزه‌هایی مانند مهندسی، نقشه‌کشی، طراحی محصول و غیره، ابزارهایی مانند نرم‌افزار کتیا، می‌توانند به شما کمک زیادی در تسهیل فرایند طراحی ارائه دهند؛ اما اگر مهارت کافی را این فعالیت‌ها نداشته باشید، ابزارها نیز کاربرد زیادی برای شما ندارند. به عبارت دیگر، بهتر است ابتدا توسعه مهارت‌های خود را در اولویت اول قرار داده و سپس در کنار آن به کشف و تسلط به ابزارها بپردازید. می‌توانید برای یادگیری کتیا از بهترین سایت آموزش کتیا بهره ببرید و از آن استفاده کنید.