نقشه هوایی جدید از گسل تهران از تمامی مناطق 22 گانه در 354 محله تهران را به صورت کامل، از نظر شدت خطرناک بودن در سه دسته تدوین شده است. در دسته بندی های اصلی، متوسط و فرعی تمامی محله ها قرار می گیرند و در نقشه هوایی جدید فاصله پلاک های ثبتی با پهنه های گسل مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

بر اساس این تقسیم بندی 9 منطقه در دسته نواحی پر خطر و 9 منطقه در دسته نواحی کم خطر قرار می گیرند. با ما تا انتها همراه شوید تا اطلاعات تکمیلی درباره اینکه پایتخت هم زلزله ترکیه را تجربه می‌کند را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نقشه هوایی جدید از گسل تهران|پایتخت هم زلزله ترکیه را تجربه می‌کند؟

تعریف گسل چیست؟

به صفحات سنگی پوسته زمین که دچار چین خوردگی، شکستگی شده است گسل گفته می شود. در گسل ها امکان آزادسازی انرژی زمین وجود دارد و همین امر باعث می شود که میزان خطرناک بودن مناطق در روی گسل ها به بالاترین حد ممکن رسیده و بر اساس تحقیقات لرزه نگاران، تهران روی خطرناک ترین گسل های موجود روی کره زمین قرار دارد و با توجه به جمعیت بسیار بالایی که در این شهر سکونت دارند هم از لحاظ اقتصادی و هم از جوانب دیگر به عنوان پر جمعیت ترین شهر از آن یاد می شود.

انواع تقسیم بندی گسل ها

گسل ها به سه دسته ذیل تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

 • گسل های اصلی
 • گسل های متوسط
 • گسل های فرعی

در ادامه هر یک از انواع گسل ها را با جزییات بیشتری توضیح خواهیم داد تا درک بهتری نسبت به دسته بندی گسل ها پیدا کنید.

گسل های اصلی تهران

گسل های اصلی به گسل هایی گفته می شود که طول آنها بیش از ده کیلومتر و قدرت زلزله بیش از 6 ریشتر می باشد. از جمله گسل های اصلی شهر تهران می توان به گسل های محمودیه، لویزان، نیاوران،پردیسان، ری، کهریزک، فشم و مناطق شمالی تهران اشاره کرد.

گسل های متوسط تهران

گسل های متوسط به گسل هایی گفته می شود که طول آنها بین 5 الی 10 کیلومتر و قدرت زلزله در آن نهایتا 5 ریشتر می باشد. از جمله گسل های متوسط تهران می توان به گسل های باغ فیض، عباس آباد، بلوار کاج، داوودیه، فرحزاد، جنت آباد شمالی، طرشت، نارمک، چیتگر، ونک اشاره کرد.

نقشه هوایی جدید از گسل تهران|پایتخت هم زلزله ترکیه را تجربه می‌کند؟

گسل های فرعی تهران

گسل های فرعی به گسل هایی گفته می شود که طول آنها کمتر از 5 کیلومتر و قدرت زلزله در این نواحی کمتر از 5 ریشتر می باشد. از جمله گسل های فرعی تهران می توان به گسل های قیطریه، شهرک بوعلی، ولنجک، ملاصدرا، تخت طاووس، اوین، انقلاب، تنباکویی و دانشگاه شهید بهشتی اشاره کرد.

گسل شمال تهران و مشا به ترتیب به طول های 108 و 200 کیلومتر در منطقه شرق تهران به هم رسیده و این تقاطع باعث بالا بودن شدت تخریب این گسل خواهد بود که در نتیجه در اثر فعال شدن این گسل، شرق تهران و دماوند را تخت تاثیر قرار می دهد.

برنامه های مدون بعد از ارائه نقشه هوایی گسل تهران

مدیریت شهری تهران بزرگ بر اساس نقشه هوایی گسل تهران برنامه ریزی های مدونی انجام داده است که در 8 ماده تصمیم گیری انجام شده است که عبارتند از:

 1. تصمیم گیری درباره ساختمان هایی که از اهمیت خیلی زیاد برخوردارند اما در نواحی گسل قرار دارند وظیفه شناسایی آنها بر عهده شورای عالی شهرسازی می باشد تا در اسرع وقت برای تغییر کاربری این ساختمان ها یا جابجایی آنها به مکانی دیگر اقدامات لازم انجام شود.
 2. سازمان نوسازی مدارس باید اقدام به شناسایی مدارسی که در نواحی گسل های اصلی قرار دارند نماید و در سریع ترین زمان ممکن برای بالا بردن مقاومت و نوسازی مدارس مزبور اقدامات لازم را انجام دهد.
 3. سازمان بهداشت و آموزش پزشکی باید اقدام به شناسایی بیمارستان هایی که در نواحی گسل های اصلی قرار دارند نمایند و در سریع ترین زمان ممکن برای مقاوم سازی یا تغییر مکان این مراکز اقدامات لازم را انجام دهد.
 4. کمیسیون آیین نامه استاندارد 2800 زلزله ملزم به تهیه ضوابط جدید در مناطق گسلی شده است.
 5. تمامی سازمان های حیاتی کشور ملزم به رعایت نکات ایمنی ابلاغ شده می باشند.
 6. در نواحی گسل برای کاربری های مجاز در طرح تفصیلی توضیحاتی قرار داده شده است.
 7. در نواحی گسل های اصلی هرگونه ساخت برج ممنوع می باشد.
 8. در حریم گسل های اصلی هر گونه ساخت و ساز جدید ممنوع شده است و ساختمان های با اهمیت همچون جایگاه های سوخت، مدارس و مراکز آموزشی و دانشگاهی در این دسته قرار می گیرند.

نقشه هوایی جدید از گسل تهران|پایتخت هم زلزله ترکیه را تجربه می‌کند؟

امن ترین مناطق تهران در زمان زلزله

بر اساس نقشه هوایی جدید از گسل تهران امن ترین منطقه از نظر پهنه گسلی، منطقه ارگ قدیم است و مسیرهای این منطقه عبارتند از جمهوری، مولوی، شوش، میدان بهارستان، انقلاب، 17 شهریور، کارگر جنوبی، میدان امام خمینی و محله امیریه می باشد.

خطرناکترین مناطق تهران در زمان زلزله

اما بر اساس نقشه هوایی جدید از گسل تهران خطرناک ترین مناطق به مناطق شمال و شرق تهران بر می گردد. همانطور که در بالا توضیح دادیم به دلیل وجود گسل مشا و گسل شمال تهران در شرق تهران به هم می رسند به همین دلیل مناطق شرق تهران در شمار مناطق خطرزا قرار می گیرند و از جمله مسیرهای این منطقه می توان به زعفرانیه، تجریش، فرمانیه، الهیه، سوهانک، نیاوران، فرحزاد، لشکرک را در بر می گیرد.

گسل شهر ری که به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود جنوب شهر تهران را در بر گرفته و در صورت فعال شدن این گسل در صورت بروز زلزله یکی از وحشتناک ترین اتفاقات جهان رخ خواهد داد و تلفات جانی و مالی این گسل ها بسیار زیاد و غیرقابل پیش بینی می باشد که از جمله مسیرهای این مناطق می توان به چهاردانگه، خاوران، دولت آباد، مجیدیه، سیدخندان، بزرگراه شهید بابایی، سرخه حصار را در بر می گیرد.

البته شایان ذکر است که بر اساس نقشه هوایی جدید از گسل تهران مناطق راه آهن، انقلاب، نواب، آزادی، هفت چنار در شمار مناطق امن تهران قرار دارند.

جمع بندی مطلب

اگر قصد خرید ملک دارید به این موضوعات مطرح شده دقت نمایید تا در صورت بروز هرگونه بلایای طبیعی کمترین میزان خطر را داشته باشید. با توجه به اینکه ایران و به خصوص تهران روی گسل آلپ- تبت قرار گرفته است یکی از اقداماتی که مالک یا مالکین باید در اولویت قرار دهند بیمه کردن و مقاوم سازی املاک مورد نظر می باشد.

با توجه به توضیحاتی که داده شده یکی از پر تلفات ترین و غیرقابل پیش بینی ترین اتفاقات، در صورت بروز زلزله در تهران می باشد که بر اساس نظر کارشناسان میزان خسارات و تلفات جانی و مالی در بالاترین حد ممکن خواهد بود. نقشه هوایی جدید از گسل تهران توسط کارشناسان مسکن و شهرسازی صورت پذیرفته است.

ساکنین تهران همواره با ترس و نگرانی بسیار زیادی در طی سال های اخیر مواجه هستند و با نقشه هوایی جدید از گسل تهران، افرادی که قصد انجام معاملات ملکی دارند می توانند با آگاهی های بیشتری که این نقشه در اختیار آنها قرار می دهد می توانند مناطقی که کمترین میزان تخریب ناشی از زلزله را خواهد داشت را برای سرمایه گذاری یا سکونت انتخاب نمایند.

منبع: https://mapscale.ir/category/geomatic/photogrametry/

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد