انتخاب انواع خاصی از لاین نوری می‌تواند عملکرد خاصی را برای برآورده کردن نیازهای خاص شما، ایجاد کند. استفاده از لاین نوری، به دلیل انعطاف‌پذیری بالای آن و عملکردی که برای روشنایی دارد، بسیار پرکاربرد بوده و از لحاظ زیبایی‌شناختی، جز بهترین گزینه روی میز معماران و مصرف کنندگان است. افراد باید بسته به طرح انتخابی و دکوراسیون خود، آن را خریداری کنند

انعطاف‌پذیری بالا: چراغ­های خطی بسیار منعطف هستند، لذا برای هرگونه سقفی در منازل و ساختمان‌ها کاربرد دارند. این‌گونه چراغ‌ها می­توانند به‌صورت روکار یا توکار نصب و طراحی شوند.

انواع چراغ‌های خطی

امروزه به‌طورکلی چراغ‌های خطی را در دو نوع مختلف طراحی می‌کنند:

چراغ خطی روکار و چراغ خطی توکار که عملکرد هریک بسته به استفاده آن، متفاوت و متغیر است. چراغ‌های خطی روکار به دو صورت آویز و سقفی موجود است و چراغ خطی توکار به دو صورت لبه‌دار و بدون لبه وجود دارد.

چراغ خطی روکار

این مدل از چراغ‌های خطی، بسته به محیط و فضایی که وجود دارند بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. معمولاً در محیط‌ها و فضاهایی که سقف‌های کاذب وجود ندارد و طراحی آن‌ها مطابق باسلیقه کارفرماست، این مدل از انواع چراغ خط، کاربردی است. مدل‌های آویزی چراغ‌های خطی روکار، بیشتر برای نورپردازی تزئینی در محیط‌ها و فضاهای داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

چراغ‌های خطی توکار

این دسته از چراغ‌های خطی، به‌طورمعمول برای ساختمان‌های تازه‌ساخت بیشتر استفاده می‌شود. در این مدل‌ها محل قرارگیری چراغ‌ها در سقف کاذب بوده و معمار و طراح از قبل، محل دقیق آن را پیش‌بینی و طراحی کرده‌اند.

برای شناخت بیشتر انواع چراغ‌های خطی و ابعاد و مدل‌های مختلف آن لازم است با مشاوران و مهندسین اکووات تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را از آنان دریافت کنید.

لاین نوری و انواع روش‌های نصب آن در فضاهای مختلف

انواع مدل‌های لاین نوری توکار

لاین نوری توکار دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به مدل های مختلف آن اشاره شده:

لاین نوری برای فضاهای داخلی (توکار بدون لبه)

این چراغ‌ها، معمولاً بر اساس طراحی ذهنی و دلخواه طراحان و مشتریان ساخته می‌شوند و بیشتر برای تزئین فضاهای اداری تجاری و عمومی مناسب هستند.

لاین نوری برای فضاهای داخلی ( توکار لبه‌دار)

این دسته از چراغ‌ها هم بسته به طراحی معمار و محیطی که قرار است چراغ در آن نصب شود، مورداستفاده قرار می‌گیرد. معمولاً در برخی طراحی‌های ساختمانی، لازم است از چراغ‌های توکار لبه‌دار استفاده گردد تا زیبایی بیشتری به محیط بخشد.

لاین نوری روکار آویز

این دسته از چراغ‌ها، پراستفاده‌ترین لاین نوری موجود در بازار هستند که معمولاً در طراحی‌های مدرن، بیشترین کاربرد را دارند و اکثرا مناسب فضاهایی هستند که سقف‌های آن ها دارای ارتفاع زیادی هستند. از مهم‌ترین موارد قابل‌استفاده از این چراغ‌ها می‌توان به محیط‌های زیر اشاره کرد:

  • محیط‌های اداری
  • سالن‌های کنفرانس
  • بالای جزیره آشپزخانه
  • بالای میز کار

ویژگی‌های مؤثر و مهم لاین نوری

مناسب برای طراحی مینیمال و فضاهای مدرن

قابلیت استفاده به‌عنوان چراغ دکوراتیو و چراغ روشنایی

قابلیت نصب مناسب در سقف، کف، دیوار و…

قابل تولید در انواع طرح‌های هندسی

طول عمر بالا

در حقیقت امروزه نورپردازی­های منازل و ساختمان­ها به‌صورت چراغ­های خطی امکان‌پذیر است. عملکرد این‌گونه از چراغ­های خطی به این صورت است که همانند نورپردازی­های سنتی، نور را در یک قسمت متمرکز می­کنند و موجب زیبایی فضای داخلی می­شوند. این‌گونه چراغ­ها انواع متفاوتی دارند و بسته به میزان عملکرد و طراحی خود، مورداستفاده قرار می­گیرند. می­توانند کاربردهای مختلفی را در صنعت ساختمان‌سازی به نمایش بگذارند و نقش خود را همواره به‌خوبی ایفا می­کنند. درمجموع دو نمونه اصلی از چراغ‌های خطی تحت عنوان چراغ خطی روکار و توکار وجود دارد که می­توانند در اماکن مختلفی از قبیل، کافه­ها و رستوران­ها، املاک و مراکز مسکونی و مکان‌های تفریحی مورداستفاده قرار گیرند و موجب روشنایی و بهبود طراحی فضای داخلی شوند.

مزایای چراغ خطی

بدون شک لاین نوری مزیت های زیادی برای نورپردازی داخلی دارد و دست طراحان معماری و دکوراسیون را در ایجاد عناصر جذاب نوری در فضاها و محیط های گوناگون باز می گذارد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزیت ها اشاره می کنیم.

ایجاد نوری که از سقف شروع شده و از گوشه ها عبور کرده و تا روی دیوارها ادامه داشته باشد، از مهم ترین ویژگی های این چراغ است.

نور را به صورت یکدست و یکنواخت منتشر می کند.

تابش نور آن خیره کننده نیست و موجب آزار چشم نمی گردد.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد