نصب آژیر اعلام حریق به چه صورت خواهد بود؟ در بررسی سیستم های اعلام حریق شاهد انواع مختلفی از تجهیزات هوشمند خواهید بود که آژیر اعلام حریق یکی از چندین مدل های کاربردی و اصلی تجهیزات آتش نشانی ساختمان محسوب می شود. خرید و نصب آژیر اعلام حریق و ادغام آن با کنترل پنل مرکزی یکی از مهمترین کارهایی به شمار می آید که می توانید برای خانه یا حتی محل کار خود انجام دهید.

یکی از اصلی ترین مزایا نصب انواع سیستم های اعلام حریق، اطلاع رسانی دقیق و به موقع آن ها به شمار می آید. هشدارهای آتش نشانی به شما کمک می کند تا به خوبی از وقوع آتش سوزی آگاه شوید. در نتیجه وجود هر نوع سیستم اعلام حریق در ساختمان ها اطلاع رسانی و واکنش های سریع نسبت به حریق را به نمایش می گذارد.

 نصب آژیر اعلام حریق مناسب چه ساختمان هایی است؟

اولین و موثرترین روش برای کاهش خطر و محافظت از جان و مال در برابر آتش سوزی، نصب آژیر اعلام حریق است که هر چقدر در انتخاب مدل های آن حساس باشید، قطعا از بهترین نوع و کیفیت این سیستم ها برخوردار خواهید بود. امروزه با توجه به اینکه یکی از قوانین دریافت مجوز پایان کار ساختمان ها، رعایت استاندارد و ایمنی تجهیزات آتش نشانی است، وجود انواع سیستم های اعلام و اطفا حریق در هر ساختمانی از واجبات به حساب می آید و تمامی ساختمان ها باید از این موضوع برخوردار باشند.

درست است که نصب آژیر اعلام حریق در ساختمان ها از واجبات تلقی می شود، اما پیدا کردن محل دقیق و استاندارد برای نصب هر یک از آژیرها از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر استاندارد نصب برای هر یک از سیستم های اعلام و اطفا حریق به خوبی صورت نگیرد، در پایان کار ایرادهایی توسط بازرس سازمان آتش نشانی گرفته خواهد شد که اگر نواقص گرفته شده رفع نشود، مجوز پایان کار به ساختمان داده نمی شود. بررسی نکات و محل نصب آژیر اعلام حریق به شما کمک می کند که در روند پروژه ساختمان خود با مشکل مواجه نشوید.

در مورد نصب آژیر اعلام حریق چه می دانید؟

محل دقیق نصب آژیر اعلام حریق در ساختمان

کسب اطلاعات کافی در زمینه نحوه عملکرد سیستم های اعلام باعث می شود آگاهی کافی را برای انتخاب دقیق محل نصب آن ها داشته باشید. در نتیجه برای تعریف عملکرد آژیرهای اعلام حریق باید گفت این سیستم ها در انواع مختلفی طراحی شده اند که برخی از آن ها دارای آژیر خطر و مدل های دیگر ترکیبی از آژیر و چراغ چشمک زن اعلام خطر هستند.

با توجه به اینکه کار اصلی این سیستم ها آگاهی رسانی و پخش آژیر در هنگام وقوع آتش است باید در محل هایی از ساختمان ها نصب شود که هم در دید افراد باشد و هم به خوبی صدای آژیر را در محیط ساختمان ها پخش کند. با این وجود در برخی از ساختمان ها با داشتن نقشه ساختمانی پیچیده، نصب آن ها می تواند برای افراد متخصص کمی دشوار و چالش برانگیز باشد.

 اما مجموعه پارس شعله جای نگرانی در این زمینه را برای صاحبان یا پیمانکاران ساختمان نذاشته است! مجموعه پارس شعله با داشتن سابقه 10 ساله خود در زمینه مشاوره، نصب و اجرا انواع سیستم و تجهیزات اعلام و اطفا حریق، رضایت بسیاری را در پروژه های ساختمانی مختلف بدست آورده است. تنها کافی است با مجموعه ما در تماس باشید و راهنمایی های مورد نیاز را کسب کنید.

قبل از اینکه محل مناسب برای نصب آژیر اعلام حریق انتخاب شود، باید زون بندی توسط افراد متخصص صورت گیرد و به هیچ عنوان به کارگیری چند زون برای یک آژیر اعلام حریق توصیه نمی شود. در نتیجه با توجه به زون بندی هر قسمت از ساختمان باید نسبت به نصب هر تعداد از آژیر مورد نظر اقدام کنید.

طبق قانون و ضوابط ارائه شده توسط سازمان آتش نشانی، فاصله نصب آژیر اعلام حریق ها از سقف نباید کمتر از 6 اینچ باشد. ارتفاعی که برای این نوع از سیستم ها در نظر گرفته اند هم باید به گونه ای باشد که هم قابل رویت بوده و هم افراد نتوانند برای خراب یا دستکاری آن ها اقدامی انجام دهند. با توجه به اینکه آژیرهای اعلام حریق بیشتر در قسمت های مشاعات ساختمان باید نصب شوند، در نتیجه مکان هایی مانند راه پله ها، راهروها از جمله مکان هایی هستند که به عنوان رایج ترین محل ها برای نصب این نوع سیستم ها شناخته می شود.

5 نکته ای که باید در نصب آژیر اعلام حریق بدانید

قبل از هر چیزی مهمترین نکته ای که باید در رابطه با نصب انواع سیستم های آژیر اعلام حریق بدانید، این است که حتما از افراد متخصص در این زمینه بهره بگیرید که این افراد با تمامی نکات و ضوابط استاندارد نصب، آگاهی کامل دارند. نکته مهمی که می توان در زمینه قیمت این محصولات بیان کرد این است که هر یک از آژیرها از برند و مدل های مختلفی برخوردار هستند که با توجه به کارایی و برندها قیمت های متفاوتی نیز خواهند داشت که تمامی تجهیزات و محصولات آتش نشانی ساختمان در فروشگاه پارس شعله وجود دارد.

  • اولین کاربردی که از آژیرهای اعلام حریق انتظار می رود، آگاهی رسانی به واسطه آژیر است. در نتیجه برای  نصب آژیر اعلام حریق باید در مناطقی قرار گیرند که به خوبی صدای آژیر را به گوش تمامی افراد ساختمان برساند؛
  • اگر قرار است که آژیرها در محیط بیرون نصب و اجرا شود، حتما باید به امواج صوتی که در محیط اطراف آن تولید می شود نیز توجه داشته باشید. به طور طبیعی صدایی که برای این نوع از سیستم های اعلام حریق طراحی کرده اند بین 90 الی 100 دسی بل است. در نتیجه اگر لازم به نصب آن ها در محیط بیرون است، باید به گونه ای باشد که صدای آژیر حداقل 15 دسی بل بیشتر از صدای محیط اطراف باشد. رعایت تعداد و چگونگی فاصله آژیرها باید توسط متخصصین اجرا شود؛
  • محل قرار گیری آژیرها باید از استحکام خوبی برخوردار باشد که در زمان خطر بتواند عملکرد مناسب خود را به نمایش گذارد؛
  • آژیرهای اعلام حریق دارای دو نوع متفاوت آژیر اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف هستند که هر یک از آن ها عملکردهای جداگانه ای را به نمایش می گذارند و با توجه به محیط ساختمان باید نسبت به نصب آن ها اقدام کرد. به عنوان مثال برای محیط های کارخانه ای و انبارها باید از سیستم های آدرس پذیر آژیرها مانند آژیر فلاشر سنس استفاده کرد. این نوع از آژیرها مکان دقیق وقوع حریق را در کنترل پنل مرکزی نشان می دهد که افراد بتوانند با سرعت بیشتری به محل دقیق حریق جهت اطفا آن بروند.
  • همه افراد قابلیت شنیدن صداهای آژیر اعلام حریق را ندارند و ممکن است برخی از افراد کم شنوا یا ناشنوا در هر ساختمانی در حال فعالیت یا زندگی باشند. در نتیجه به شما پیشنهاد می کنیم که از سیستم های دو جانبه آژیر اعلام حریق یعنی فلاشر و آژیر بهره مند شوید که تمامی افراد با شرایط مختلف آگاهی های مورد نیاز در رابطه با وقوع حریق را کسب کنند.

نصب آژیر اعلام حریق چگونه است؟

مزایا و اهمیت نصب آژیر اعلام حریق

سیستم های هشدار دهنده آتش نشانی در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که یکی از آن ها آژیرهای اعلام حریق هستند که از سیگنال های بصری و صوتی برای آگاهی رسانی افراد استفاده می کنند. تقویت سیستم ایمنی در ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است به گونه ای که درصد بالایی از خسارت ها را می تواند در حد چشمگیری کاهش دهد.

به همین خاطر توصیه می کنیم که تمامی سیستم های اعلام و اطفا حریق و تجهیزات آتش نشانی مورد نیاز را برای ساختمان ها و حتی محل کار خود فراهم کنید که اگر یکی از سیستم ها در زمان حریق به خوبی عمل نکرد، سیستم های دیگر بتوانند عملکرد اعلام و اطفا را به خوبی انجام دهند.

البته باید به این مورد نیز اشاره کنیم که لازمه فعالیت درست و استاندارد تجهیزات آتش نشانی، استفاده از مشاوره، متخصص و افراد ماهر در این زمینه است که هر سیستم را در محل مناسب ساختمان نصب و اجرا کنند. مجموعه پارس شعله تمامی امکانات در زمینه سیستم های اعلام و اطفا حریق را برای شما فراهم کرده است که حتی می توانید برای بازدید و مشاوره در پروژه های خود با ما در تماس بوده و راهنمایی های مورد نیاز خود را کسب کنید.

سلب مسئولیت: این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی و معرفی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌ پذیرد.