معماری کارخانه‌ آب معدنی

کارخانه آب معدنی MAYA واقع در جمهوری مقدونیه توسط استودیو معماری Aleksandar Karangelov طراحی و به اجرا رسیده است. ساختمان این کارخانه در ارتفاع 950 متری از سطح دریا قرار گرفته و به طور کامل توسط کوهستان احاطه شده است. ساختمان این کارخانه آب معدنی به صورت دو مکعب در هم فرو رفته طراحی شده است. که یکی از مکعب‌ ها به بخش تولیدی کارخانه اختصاص یافته و مکعب دیگر نیز برای بخش مسکونی و اداری این کارخانه در نظر گرفته شده است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : استودیو معماری Aleksandar Karangelov
  • مکان پروژه : جمهوری مقدونیه
  • مساحت پروژه : 6200 متر مربع
  • سال ساخت : 2017

طراحی کارخانه آب معدنی

در اطراف ساختمان این کارخانه آب معدنی چندین فضای باز و بسته تعبیه شده که به عنوان مکانی برای استراحت کارمندان مورد استفاده قرار می گیرد. قسمت تولیدی این کارخانه 5000 متر مربع مساحت دارد. و مساحت بخش اداری و مسکونی آن که شامل فضا های بسته و باز است، 1200 متر مربع است.

طراحی کارخانه آب معدنی

حجم تالار ورودی این کارخانه در داخل تمام طبقات نفوذ پیدا کرده و گسترده شده است، و وظیفه‌ تغییر مسیر ها در داخل ساختمان را به عهده دارد. این فضا در امتداد سیرکولاسیون افقی و عمودی موجب ایجاد یک فضای سیال بدون مرز شده است. حجم ورودی با دیوار های پرده ایی بزرگ شیشه ایی به خارج بنا کشیده شده و همین طراحی در قسمت تولیدی کارخانه نیز تکرار شده است.

طراحی کارخانه آب معدنی

این دو بخش کارخانه، به وسیله انرژی و روح محیط کوهستان به هم اتصال یافته اند. و به بیانی دیگر نشان دهنده ایده‌ اصلی این پروژه یعنی ارتباط میان فضای داخل و خارج برای دستیابی به یک فضای واحد و یکپارچه و بدون مرز می باشد.

طراحی کارخانه آب معدنی

تاکید بر تحقق یافتن تمام عملکرد ها و نیاز های این ساختمان هدف اصلی تیم معماران در طراحی این پروژه بوده است. ایجاد فضایی که علاوه بر مکانی برای اشتغال، از نیرو های انسانی نیز محافظت می کند و پاسخگوی نیاز های آنان است از اولویت های طراحی این پروژه بوده است. این ساختمان به صورتی آشکار از مفهوم کلاسیک محیط داخل و محیط خارج فاصله پیدا کرده است.

طراحی کارخانه آب معدنی

ساختمان این کارخانه آب معدنی فاقد مرز و یکنواختی می باشد و با شفافیت خود، بیانی معمارانه از “قانون جمعه آزاد بدون لباس فرم” را به تصویر کشیده است. این پروژه در راستای ارتباط با طبیعت، با تاکید هر بیشتر بر طبیعت نه تنها طبیعت را تخریب نکرده است بلکه به عنوان مکمل فضای کوهستان و طبیعت اطراف آن عمل می کند.


حتما ببینید : طراحی بیمارستان کودکان شیکاگو


سایر تصاویر طراحی کارخانه آب معدنی

معماری کارخانه‌ آب معدنی

معماری کارخانه‌ آب معدنی

معماری کارخانه‌ آب معدنی

معماری کارخانه‌ آب معدنی

منبع : architizer

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

مجموعه تصاویر وکتور دکوراسیون داخلی منزل

مستند سد هوور – طراحی و ساخت یکی از سنگین‌ترین و بلندترین سدهای جهان