معماری بیمارستان تخصصی کودکان

بیمارستان کودکان شیکاگو در منطقه ایی شلوغ از شهر با زیربنای 305 هزار متر مربع طراحی و ساخته شده است. ساختمان این بیمارستان دارای 22 طبقه می باشد که طراحی داخلی آن توسط گروه معماری SCB انجام گرفت و نمای بیمارستان نیز توسط گروه معماری Ann & Robert H. Lurie به اجرا رسید. طراحی این بیمارستان باید به گونه ایی صورت می گرفت تا پاسخگوی تمامی نیاز های عملکردی و کاربری فضا های درمانی بود. به همین دلیل معماران در طراحی این پروژه تصمیم به گسترش فضا های داخلی، چشم پوشی از زیبا سازی نما، و ارائه پوسته ایی شفاف نمودند.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماران Anderson Mikos Architects و Solomon Cordwell Buenz و ZGF Architects
  • مکان پروژه : شیکاگو، ایالات متحده آمریکا
  • معماران مسئول : ZGF Architects, Solomon Cordwell Buenz, Anderson Mikos Architects
  • مساحت پروژه : 116128.8 هزار متر مربع
  • سال ساخت : 2012

بیمارستان کودکان شیکاگو

پل عابر پیاده در مرکز پارکینگ، دو پل مرتبط به بیمارستان زنان در محدوده بیرونی بیمارستان، و باغ آسمانه و لابی شفاف در داخل بیمارستان از ویژگی های قابل توجه این بیمارستان محسوب می شوند. ویژگی های اصلی طراحی داخل بیمارستان کودکان شیکاگو شامل دو بخش است:

  1. المان های زیبا سازی
  2. آبجکت های عملکردی

بیمارستان کودکان شیکاگو

قسمتی از سالن بیمارستان کودکان شیکاگو شامل بانکی از آسانسور شیشه ایی بیضی شکل است، در عین حال نهنگ های معلق، کافی شاپ، آکواریوم، فود کورت، میز اطلاعات نورانی، باغ شفا بخش و خانه درختی از فضا هایی محسوب می شوند که علاوه بر دور شدن کودکان از فضای شهر شلوغ شیکاگو و محدوده درمانی، موجب می شوند بیماران احساس آرامش مطلق داشته باشند.

بیمارستان کودکان شیکاگو

فرم های مناسب برای طراحی بیمارستان از چند قالب ثابت پیروی می کنند، و این ساختمان نیز به علت ویژگی عملکرد گرای خود از این قائده مستثنی نیست. فضای داخلی بیمارستان کودکان شیکاگو عرصه های تفریحی و المان های متنوع بسیاری دارد. در حالی که حجم بیمارستان به دلیل محدودیت سایت و موقعیت مکانی، تنها به شکل یک مکعب ساده طراحی و اجرا شده است. بنابراین ایده طراحی بیمارستان شیکاگو در فرمت سازی فضا با عناصر کودکانه و شاد صورت گرفته است.

بیمارستان کودکان شیکاگو

نمای این بیمارستان الگو هایی شبیه به ساختمان های مجاور خود دارد. علت استفاده از الگو های مشابه ساختمان های اطراف برای طراحی نمای ساختمان به منظور ایجاد هارمونی بین کالبد بیمارستان و پرسپکتیو خیابان بوده است. شاید عمده ترین علت چنین تصمیم گیری، تاکید شهرداری شیکاگو بر روی برنامه ریزی و نظم شهرسازی دانست.


حتما ببینید : طراحی کاخ دادگستری در اسپانیا


سایر تصاویر پروژه طراحی بیمارستان کودکان شیکاگو

معماری بیمارستان کودکان شیکاگو

معماری بیمارستان کودکان شیکاگو

معماری بیمارستان کودکان شیکاگو

پلان بیمارستان کودکان شیکاگو

پلان بیمارستان کودکان شیکاگو

پلان بیمارستان کودکان شیکاگو

پلان بیمارستان کودکان شیکاگو

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود پروژه طراحی بیمارستان+سه بعدی و پوستر

دانلود آبجکت گیاهان گلدانی – مدل سه بعدی بونسای