5 ایده طراحی باغچه های مدرن که آب کم مصرف می کنند

متاسفانه در حال حاضر در بیشتر نقاط جهان با بحران کمبود آب مواجه هستیم. مردم در سرتاسر دنیا با سطوح مختلفی از خشکسالی و بی آبی رو به رو هستند و با آن مدارا می کنند. اگر شما ساکن منطقه کم آبی هستید، صرفه جویی در مصرف آب یک موضوع حیاتی و مهم برای شما محسوب می شود. اما در واقع ذخیره و حفظ آب به معنای زندگی کردن در شرایط خشک و یک محیط بدون باغ و باغچه نیست. و این موضوع تنها دلیل طراحی و ساخت باغچه کم مصرف نیست بلکه باغچه کم مصرف مدرن علاوه بر محبوبیت، بدون شک از زیبایی و جذابیت نیز بهره مند است. در این مطلب به معرفی 5 ایده طراحی باغچه کم مصرف مدرن پرداخته شده که می تواند الهام بخش ایده و فکری نو برای شما باشند حتی اگر هدف اصلی شما حفظ آب نباشد.

باغچه کم مصرف مدرن

1- استفاده از سنگ فرش به جای چمن : 

چمن مصنوعی بیشتر به نمای طبیعی شباهت دارد. اما سنگ فرش نمابی مدرن و مینیمال به باغچه کم مصرف منزل شما می بخشد. به علاوه سنگ فرش به مراقبت بسیار نیاز ندارد و در عین حالی که درصد آب مصرفی آن صفر است نمایی گرم و گیرا ایجاد می کند.

باغچه کم مصرف مدرن

2- استفاده از گیاهان شیره دار : 

با استفاده از انواع مختلف گیاهان شیره دار و ترکیب این گیاهان با یک دیگر مانند داربو و همیشه بهار می توانید به باغچه منزل خود یک بافت رنگی شاداب و حیرت انگیز ببخشید.

باغچه کم مصرف مدرن


حتما ببینید : ایده طراحی گلدان سیال توسط زاها حدید و گرث نیل


3- استفاده از گیاهان تزئینی : 

بعضی از گیاهان تزئینی مقاوم در برابر خشکسالی هستند. و برای باغچه کم مصرف مدرن انتخاب ایده آلی می باشند. در ادامه به معرفی نمونه هایی از این گیاهان تزئینی زیبا و کم مصرف پرداخته شده است :

 • گیاه یولافک
 • علف پامپاس
 • چمن چشمه
 • گیاهان فواره ایی
 • علف های چمنی مناطق معتدل
 • گور گیاهان کوچک که به شکل تیغه ایی خاکستری – سبز وجود دارند و رنگ آن ها به سمت سایه های ارغوانی و قرمز می رود.

به هنگام کاشت گیاه و علف می توان آن ها را با هم ترکیب نمود. هم چنین استفاده از گیاهان کوتاه و بلند نیز در کنار یک دیگر نیز امکان پذیر است. حتی می توان در میان آن ها از گیاهان رنگارنگ نیز استفاده نمود.

طراحی باغچه های مدرن و کم مصرف

4- استفاده از گل های چند ساله : 

ایجاد باغچه کم مصرف مدرن و رنگارنگ که مقاوم در برابر خشکسالی هستند، امکان پذیر است. بنابراین نگران نباشید، راهکار این کار انتخاب انواع مناسبی از گیاهان خوش و خرم و رنگی است. اما اگر شما به منظره و چشم انداز گل ها علاقمند هستید، بایستی از گل های چند ساله استفاده کنید که علاوه بر دوام بسیار بالا، آب کمتری را نیز مصرف می کند. در ادامه به معرفی چند نمونه گل چند ساله آشنا پرداخته شده است :

 • استوقدوس ( دارای گل های رنگی و معطر است)
 • مریمی ( دارای شکوفه هایی به رنگ زرشکی پررنگ است)
 • بومادران ( دارای گل های زرد رنگ است که البته رنگ های دیگری نیز دارد)
 • عنبر کشمیری ( مثل گل مینا می باشد و در رنگ های قرمز، زرد و نارنجی موجود است)
 • مریم گلی روسی ( گل های استوقدوس رنگی به همراه برگ های لطیف و معطر نقره ایی)

طراحی باغچه های مدرن و کم مصرف

5- استفاده از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی : 

چمن علاوه بر بیشترین مقدار آب مصرفی، نیاز به مراقبت بسیار نیز دارد. چمن علاوه بر آبیاری به موارد دیگری مانند کود، کود گیاهی، ماشین چمن زنی و تجدید خاک و دانه نیازمند است. شباهت چمن مصنوعی به زمین فوتبال ضرورت ندارد. علاوه بر این چمن های مصنوعی وجود دارند که رنگ آن ها شبیه به چمن واقعی متغیر است.

طراحی باغچه های مدرن و کم مصرف

منبع : todd haiman landscape design

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش ایجاد صحنه داخلی در تری دی مکس

مدل سه بعدی سوپرمارکت از CGAxis (مجموعه دوم)