بیوگرافی فرانک لوید رایت و معرفی آثار معماری ایشان

فرانک لوید رایت معمار نوین و در واقع کسی بود که سبک آمریکایی ارگانیک و کاملا مجزای آن را بسط و توسعه داد.

خلاصه بیوگرافی :

فرانک لوید رایت متولد 8 ژوئن 1867 در ریچلند سنتر، در ویسکونسین است که بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی، به عنوان دستیار ارشد معماری نزد لوئیس سالیوان به خدمت مشغول شد. رایت بعد از َآن شرکت خود را راه اندازی نموده و یک سبک خاص تحت عنوان مدرسه پرایریه توسعه داد که در واقع تلاشی در جهت ” معماری ارگانیک” در طراحی منازل و ساختمان‌های تجاری بود. او در طول دوره کاری خود سازه‌های آیکونیک متعددی را بنا نهاد. او سرانجام در 9 آوریل 1959 دارفانی را وداع گفت.

زندگی فرانک لوید رایت:

فرانک لوید رایت متولد 8 ژوئن 1867 در ریچلند سنتر در وسکونسین است( اگرچه او تاریخ تولد خود را 8 ژوئن 1869 بنا می‌نهاد اما شواهد و قرائن همان تولد ذکر شد را تأیید می‌کند). مادرش آنا لوید جونس، یک معلم از یک خانواده بزرگ که در گرین اسپرینگ وسکونسین بود، که در آنجا رایت خانه مشهور خود را یعنی تالسین ساخت. پدرش ویلیام گاری رایت ، یک واعظ و موسیقیدان بود. خانواده‌اش هر از چند گاهی محل زندگی خود را از شهری به شهری دیگر ترک می نمودند، بطوریکه در این مدت در جزیره رودو، ماساچوست و لوا قبل از آنکه به مادیسون ویسکونسین بروند اقامت گزیده اند، این در حالی بود که رایت دوازده سال بیشتر نداشت. او تابستان های خود را همراه با اقوام مادرش در گرینگ اسپرینگ سپری می کرد. یک دوست هم دوره او می گوید که عش ویلیام به محیط اطراف زندگی خویش در سرزمین وسکونسین از او یک کودک کنجکاو به عمل آورده بود.

“The modeling of the hills, the weaving and fabric that clings to them, the look of it all in tender green or covered with snow or in full glow of summer that bursts into the glorious blaze of autumn,” he later reminisced. “I still feel myself as much a part of it as the trees and birds and bees are, and the red barns.”

در سال 1885 ، رایت از مدرسه عادی در مادیسون فارغ‌التحصیل شد، در همان سال پدر و مادرش از هم طلاق گرفته و پدرش ترک محل زندگی نمود و از پیش آنها رفت. همان سال، رایت در دانشگاه ویسکونسین در مادیسون در رشته مهندسی سازه پذیرفته شد و به منظور تأمین مخارج خانواده و دانشگاهی خود، در دپارتمان معماری و به عنوان دستیار ارشد جوزف سلسبی شروع به کار نمود.  تجارب کسب شده در همین دوران بود که از او یک معمار توانا ساخت  و در سال 1887 از مدرسه اخراج شده و برای همکاری با جوزف سلسبی به شیکاگو رفت.


حتما ببینید: بیوگرافی فرانک گری


فرانک لوید رایت

مدرسه معماری پرایریه :

یکسال بعد، رایت همکاری خود را با شرکت آدلر و سالیوان به سرپرستی سالیوان ، معمار بزرگ امریکایی که به ” پدر آسمان‌خراش‌ها” مشهور است، در شیکاگو شروع نمود. سالیوان که کسی بود که سبک های مزین اروپایی را به منظور حمایت از اصل خود تحت عنوان ” اصل تبعیت فرم از  کارکرد” رد کرد،  ، دارای تأثیر عمیقی روی رایت بود که بعدها بدل به رویای تکمیل شده سالیوان در تعریف یک سبک منحصر فرد امریکایی در معماری شد. رایت تاسال 1893 نزد سالیوان ماندگار شد و کار کرد، تا اینکه او قرارداد با بخش خصوصی کمیسیونها جهت طراحی منازل نقض کرد، و این شروع یک راه دوگانه برای او بود.

در سال 1889، در واقع یک سال بعد از اینکه او همکاری خود را با سالیوان شروع کند، یعنی در سن بیست و دو سالگی او با یک دخرت 19 ساله به نام کاترین توبین ازدواج نمود و در یک پدیده جالب او همزمان صاحب شش فرزند شد. او در محله آواک پارک در حومه شیکاگو سکنی گزید ، که هم اکنون به عنوان استودیو و منزل فرانک لوید رایت که اولین شاهکار معماری او بود شناخته می شود. از آن زمان بود که راییت معماری خود را رسما پس از ترک آدلر و سالیوان در سال 1893 شروع نمود. در همان سال، او بنای وینسولف را در فورست رایور طراحی نمود که با تأکید افقی و گسترده و دارا بود فضاهای داخلی باز اولین سبک انقلابی رایت بود که بعدها به سبک معماری ارگانیک شهرت یافت. بعد از چندین سال بعد، رایت یک سری از ساختمان‌ها و خوابگاه‌های عمومی را که که به عنوان نمونه های پیشرو مدرسه معماری پرایریه بود را طراحی نمود. این خانه‌ها یک طبقه و با زیر آن، سقف‌های تن به تن و ردیف طولانی از پنجره‌ها، با بکارگیری چوب و تنها مصالح موجود در دسترس با تاکید بر زیبایی های طبیعی آن همیشه بدون تغییرات و بدون رنگ باقی ماند. مشهورترین سازه‌های مدرسه پرایریه، در واقع کاخ روب در شیکاگو و معبد وحدت در آواک پارک است. با وجود اینکه چنین آثار ساخته شده‌ایی توسط رایت به موضوع بسیار تحسین براانگیز در اروپا شدد اما سبک او در محافل معمارری امریکا ناشناخته باقی مانده است.

برخی از آثار فرانک لوید رایت :

موزه گوگنهایم نیویورک :

در سال ۱۹۳۹بنیاد موزه گوگنهایم تاسیس شد. در طی چند سال به تعداد آثاراین موزه افزوده شد از جمله آثاری از نقاشی های مارک شاگال ، رابرت دولونه ، فرناند لژه ، آمادئو مودیلیانی و پابلو پیکاسو. مجموعه سرعت زیادی به خود گرفته بود، بنابراین در سال ۱۹۴۳،Rebay گوگنهایم نامه ای به فرانک لوید رایت نوشت واز او خواست تاساختمانی را برای این موزه طراحی کند. در پاییز سال ۱۹۵۹ ، ده سال پس از مرگ سلیمان گوگنهایم و شش ماه پس از مرگ فرانک لوید رایت موزه درهای خود را برای اولین بار بر روی عموم مردم باز کرد.

موزه گوگنهایم نیویورک

آثار معماری فرانک لوید رایت

بیوگرافی فرانک لوید رایت

طراحی داخلی موزه گوگنهایم نیویورک

طراحی موزه گوگنهایم نیویورک

خانه آبشار :

یکی از بزرگترین هدایای الهی وحاصل تجربه ذهن انسان بر روی کره خاکی است، تا به حال هیچ بنایی تا این اندازه با هماهنگی و هارمونی بیان نشده است، مهمترین نکته در آن حفظ آرامش جنگل و رود وصخره است وهمه اینها بعلاوه ساختار خانه شما را به آرامش وگوش دادن به صداهای گوش نواز دعوت می کنند آن هم نه هر صدایی! بلکه صدای موسیقی آب و آبشار.این خانه راهی است برای رسیدن به آرامش” فقط نگاه بوم شناختی این مدل”کارایی دقیق از درختها”Underbrush”بوته ها”جزییات سنگ روی پل و جزییات سنگ بر روی زمین را نشان میدهد. رنگ عالی در آب تکان میخورد و ظاهرآ حرکت آبشار این مدل با واقعیت یک اثر هنری میسازد. تنها انتخاب خاص مواد و دید معمارانه است که به کیفیت مدلها کمک میکند، تا موزه مان همواره بهتر شود. ترکیب ساختمان نشان میدهد جزییات ساختاری تحت تراس(بهار خواب)ظاهر معجر دقیق با شیب به سمت پایین و به سمت آب ، پا میگذارد. آشپزخانه منحصر به فردی که به “ورودی اضافه شده از جاده “Walkway overdrive”و درب خروج متفاوت وکشت کننده های سقف و… تمامی اینها علامت جمع عنصرهای منحصر بفردی دیگر از دیدی معمارانه و همچنین سهم این تکه آموزشی تفریحی، هنری و یکی از نمونه های شاخص معماری اقامتی در بستر طبیعی(جنگلی-کوهستانی)است.

خانه آبشار

آثار فرانک لوید رایت

عکس خانه آبشار

خانه آبشار فرانک لوید رایت

طراحی داخلی خانه آبشار

معماری داخلی خانه آبشار

تصاویر داخلی خانه آبشار

سایت پلان خانه آبشار

پلان خانه آبشار

نقشه های خانه آبشار

گرداوری : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: سبک های معماری