معماری موزه Twist

موزه مدرن Twist واقع در نروژ توسط گروه معماری BIG طراحی و به اجرا رسیده است. این موزه نخستین پروژه BIG در کشور نروژ می باشد که به عنوان یک پل قابل اسکان پیچیده در مرکز آن ، افتتاح خواهد شد و یک سفر و اثر هنری نو را در پارک مجسمه ایی Kistefos نروژ شکل می دهد. به منظور مهیا شدن زیرساخت های لازم برای اتصال دو رودخانه جنگلی ، موسسه جدید هنر معاصر Kistefos با مساحت 1000 مترمربع دو برابر خواهد شد و توسط بزرگ ترین پارک مجسمه شمال اروپا  ، این جاده فرهنگی کامل می شود.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : گروه معماری BIG
  • مکان پروژه : نروژ
  • رهبر پروژه : Eva Seo-Andersen
  • معمار مسئول : Mikkel Marcker Stubgaard
  •  مساحت پروژه : 1000 متر مربع
  • سال ساخت : 2019

طراحی موزه مدرن

این موزه مدرن در اطراف یک کارخانه خمیر مرمر تاریخی ساخته شده است. این پروژه به منظور ایجاد فرم مجسمه مانند به هنگام بسته شدن پل در طول Randselva شبیه تیغه ایی با پیچ 90 درجه در نزدیکی قسمت میانی در نظر گرفته شده است. در پارک Kistefos آثار هنرمندانی مانند: آنیش کاپور، اولافور الیاسون، لیندا بنگلیس یایوی کوشاما، جپه هاین و فرناندو بوترو نمایش داده می شود که بازدید کنندگان به هنگام گردش در این پارک برای تکمیل تور هنری خود از Twist عبور می کنند. موزه مدرن Twist به عنوان یک پل دوم و یک الحاق طبیعی به پارک ، هنگامی که فضای نمایشگاه داخلی Kistefos را دو برابر می کند تجربه جدیدی را برای بازدید کنندگان رقم می زند.

طراحی موزه مدرن

در حجم ساختمان ، یک پیچ و تاب ساده اعمال شده که اجازه می دهد تا این پل از پایین رودخانه جنگلی در جنوب تا منطقه کوهستانی در شمال بالا رود. به عنوان یک مسیر پیوسته در این لندسکیپ، هر دو طرف ساختمان به عنوان ورودی اصلی مورد استفاده قرار می گیرند. بازدید کنندگان در قسمت ورودی جنوبی برای رسیدن به فضای با ارتفاع دوبل و با دید واضح به انتهای شمالی از یک پل فولادی با روکش آلومینیومی 16 متری عبور می کنند که به طور مشابه با یک پل عابر 9 متری متصل است. هندسه دو پیچ این موزه متشکل از پانل های آلومینیومی به عرض 40 سانتی متری می باشد که همچون توده ایی از کتاب مرتب شده هستند که هرچند کم، در یک حرکت موجی جا به جا شده اند. همین اصل در فضای داخلی موزه نیز به وسیله تخته های سفید رنگ 8 سانتی متری کف ، دیوار و سقف را پوشش داده است و به عنوان یک زمینه یکنواخت برای نمایشگاه های کوتاه مدت نروژی و بین المللی کیستفوس مورد استفاده قرار می گیرد. بازدید کنندگان از هر دو طرف ساختمان یک گالری پیچ خورده را تجربه می کنند که تصور می شود در حال عبور از دیافراگم دوربین هستند.

طراحی موزه مدرن

یک دیواره شیشه ایی با ارتفاع کامل در انتهای شمالی ساختمان  قرار دارد که منظره ایی پانوراما از آسیاب پالپ و آبشار های رودخانه را به تصویر می کشد. در حالی که به منظور ایجاد یک نوار پهن 25 سانتی متری از نور خورشید ، به سمت بالا خمیده است. با توجه به فرم خمیده پنجره های شیشه ایی، تنوع نور روز وارد شده به داخل موزه باعث ایجاد سه گالری متمایز می شود:

  • یک گالری طویل و تاریک با نور مصنوعی در ضلع جنوبی
  • یک گالری گسترده ، با نور طبیعی و دارای نمای پانوراما در سمت شمال
  • یک گالری با فضای مجسمه ایی با یک پیچ نقره ایی از نور سقفی در میانه ساختمان

طراحی موزه مدرن

جداسازی یا ادغام فضا های گالری و امکان تقسیم بندی موجب شده تا انعطاف پذیری در برنامه ریزی هنری Kistefos ایجاد شود. یک راه پله شیشه ایی به پایین ترین سطح موزه در ساحل رودخانه شمالی، مکانی که در آن قسمت زیرین آلومینیومی ساختمان به سقف زیرزمین و فضای سرویس بهداشتی می رسد، منتهی می شود. یکی دیگر از دیوار های شیشه ایی با عرض کامل ، بازدیدکنندگان را حتی نزدیک تر به رودخانه پایینی هدایت می کند و موجب بهبود بخشیدن تجربه غوطه ور بودن در جنگل های بتونی خارج از اسلو می شود.


حتما ببینید : طراحی موزه خودرو کلاسیک در فرودگاهی متروکه در انگلستان


سایر تصاویر پروژه طراحی موزه مدرن Twist در نروژ

طراحی موزه مدرن

طراحی موزه مدرن نروژ

طراحی موزه مدرن نروژ

موزه مدرن نروژ

موزه مدرن نروژ

موزه مدرن نروژ

موزه مدرن نروژ

موزه مدرن نروژ

موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

پلان موزه مدرن نروژ

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود دوره آموزش تکنیک های دیتیلینگ آرک ویز در تری دی مکس