این مقاله به شما نشان می‌دهد که چگونه کفپوش پارکینگ از یک عنصر فنی و عملی به یک عنصر معماری و زیبایی شناسی تبدیل شده است. پس در روند بررسی  وضعیت کفپوش پارکینگ در گذشته و مشکلات آن؛ معرفی کفپوش رزینی به عنوان یک راه حل نوین و هوشمندانه برای رفع این مشکلات و در نهایت، بیان مزایای کفپوش رزینی برای زیبایی، دوام، ایمنی و رفاه فضای پارکینگ با ما همراه باشید.

نوسازی کفپوش پارکینگ بصورت مناسب، برای معماری ساختمان اهمیت زیادی دارد چرا که باعث می‌شود فضای پارکینگ زیباتر، تمیزتر و مرتب‌تر به نظر برسد و ارزش زیبایی شناسی ساختمان را افزایش دهد.

همچنین داشتن کفپوشی مقاوم در برابر فشار، ضربه، سایش، رطوبت، حرارت، سرما و مواد شیمیایی به اضافه‌ی قابلیت تعمیرات و نگهداری، عملکرد بهتر و هزینه نگهداری کمتری خواهد داشت.

خاصیت آب‌بندی، عایق‌بندی، انعطاف‌پذیری، ضدلغزندگی، ضد حریق بودن و جلوگیری از ایجاد ترک، چاله، لک و خسارات ناشی از عوامل خارجی نیز از ویژگی‌های کفپوش مناسب برای پارکینگ‌ها خواهد بود.

با کفسازی اصولی پارکینگ ضمن کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری پارکینگ، شرایط مناسب برای حرکت خودروها فراهم و از بروز حوادث و تصادفات جلوگیری خواهد شد.

وضعیت کفپوش پارکینگ در گذشته و مشکلات آن

برخی از مشکلات رایج کفپوش پارکینگ‌ها عبارتند از:

1.آسیب دیدگی، ترک خوردن، تخریب و لکه دار شدن سطح بتنی پارکینگ به دلیل فشار، ضربه، سایش، رطوبت، حرارت، سرما و… .

2.نفوذ بنزین، روغن ترمز و سایر مایعات ناشی از خودروها به داخل سطح بتنی و ایجاد لکه‌های زشت و نامطلوب.

3.لغزندگی سطح پارکینگ در صورت تماس با آب یا روغن و افزایش خطر سقوط یا تصادف.

4.کاهش زیبایی شناسی و جذابیت فضای پارکینگ به دلیل نقص‌های ظاهری و رنگ‌پریدگی سطح بتنی.

5.نگهداری و تعمیرات دوره‌ای و هزینه‌بر سطح بتنی پارکینگ.

برای رفع این مشکلات، استفاده از کفپوش رزینی اپوکسی یا پلی یورتان یک راه حل مناسب است!

این کفپوش‌ها باعث می‌شوند که:

سطح پارکینگ مقاوم‌تر و با دوام در برابر فشار، ضربه، سایش، رطوبت، حرارت، سرما و مواد شیمیایی شود و عملکرد بهتری داشته باشد.

قابلیت نگهداری و تعمیرات موضعی سطح کفپوش اپوکسی پارکینگ، هزینه‌های نگهداری و تعویض کف را کاهش دهد.

خاصیت آب‌بندی، عایق‌بندی، انعطاف‌پذیری، ضدلغزندگی و ضد حریقی از ایجاد ترک، چاله، لک و خسارات ناشی از عوامل خارجی جلوگیری کند.

امکان ضد لغزش کردن کف، از بروز حوادث و تصادفات جلوگیری کند.

سطح کف جذاب، شاداب و خلاقانه باشد زیرا این کفپوش‌ها در رنگ و الگوهای مختلف قابل اجرا هستند و می‌توان آن‌ها را با سبک طراحی فضای مورد نظر هماهنگ کرد.

انواع مصالح مورد استفاده در پارکینگ:

سیمان یا بتن: این مصالح از رایج‌ترین و مقاوم‌ترین مصالح برای کفسازی پارکینگ هستند که با ضخامت‌های مختلف و با روکش‌های مختلفی اجرا می‌شوند. اما بتن نسبت به سایش، خوردگی، ترکیدگی و چاله زدگی ضعیف است و در صورت عدم روکش مناسب، زود فرسوده می‌شود. همچنین در برابر حرارت، سرما، رطوبت و نفوذ آب حساس است و ممکن است باعث تغییر حجم یا تخریب بافت آن شود. علاوه بر این، بتن زیبایی شناسی کمتری نسبت به سایر کفپوش‌ها دارد و نقص‌های ظاهری آن به راحتی قابل دیدن است.

سنگ: سنگ فرش نوع دیگری از کفسازی پارکینگ است که دارای خصوصیات زیبایی شناسی، تنوع رنگ، شکل و الگو، دوام و مقاومت بالا، عایق حرارت و صدا و قابل تعمیر و تعویض است. اما این مصلح نیاز به نگهداری و تعمیرات دوره‌ای دارد و در صورت عدم رعایت آن، ممکن است رنگ و جلای خود را از دست بدهد. همچنین در برابر رطوبت و ممکن است با شست وشو باعث تغییر رنگ یا تخریب سطح آن شود. سنگ در صورت تماس با مواد شیمیایی یا اسیدی مانند روغن خودرو یا نوشیدنی‌ها، لکه دار یا خورده می‌شود.

سرامیک: این مصلح شکننده است و در برابر ضربه‌ها و انبساط و انقباض ساختمان ممکن است شکسته شود. علاوه بر این، سرامیک در صورت تماس با آب یا روغن خودرو لغزنده می‌شود و خطر سُر خوردگی را افزایش می‌دهد.

کفپوش رزینی یک نوع پوشش کف مایع است که از ترکیب دو ماده شیمیایی به نام رزین و هاردنر تشکیل می‌شود. این پوشش باعث می‌شود که یک سطح صاف، براق، مقاوم و زیبا داشته باشید.

کفپوش رزینی پارکینگ سیلیس پاش

پیشنهاد متن: مشاهده عکس‌های بیشتر و سیستم کفپوش اجرا شده در این پارکینگ

برخی از مزایای کفپوش رزینی نسبت به سایر کفپوش‌ها عبارتند از:

مقاومت بالا در برابر سایش، ضربه، خراش، حرارت، رطوبت و مواد شیمیایی. این پوشش باعث می‌شود که کف دچار ترک، چاله، لک و خسارات ناشی از عوامل خارجی نشود و عملکرد بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشد.

نگهداری و تمیزکاری آسان این پوشش باعث می‌شود که کف به راحتی قابل شست‌و‌شو باشد و نیاز به هزینه‌های نگهداری و تعمیرات کمتری داشته باشد. همچنین این پوشش از رشد باکتری، قارچ و جنگلک جلوگیری می‌کند و خصوصیات بهداشتی بالایی دارد.

زیبایی شناسی و تنوع طرح و رنگ این پوشش باعث می‌شود که کف جذاب، شاداب و خلاقانه باشد. همانطور که اشاره شد، این پوشش در رنگ‌ها و الگوهای مختلف قابل اجرا است و می‌توان آن را با سبک طراحی فضای مورد نظر هماهنگ کرد.

یکی از معایب کفپوش رزینی نسبت به سایر کفپوش‌ها، هزینه بالاتر آن است. اما قابلیت نگهداری آسان، دوام زیاد و ترمیم نقطه‌ای این کفپوش، در نهایت آن را به راه حلی اقتصادی‌تر در طول زمان، بخصوص برای فضاهای بزرگ تبدیل کرده.

همچنین نحوه اجرا و مایع بودن این کفپوش، سرعت اجرای آن را در پارکینگ‌های بزرگ طبقاتی و تجاری بسیار بالاتر میبرد.

کفپوش اپوکسی پارکینگ

طرح‌های پر طرفدار کفپوش رزینی اپوکسی یا پلی یورتان برای پارکینگ عبارتند از:

طرح ساده: این طرح با استفاده از یک رنگ یکنواخت و هماهنگ با سبک طراحی فضای پارکینگ اجرا می‌شود. این طرح باعث می‌شود که فضای پارکینگ شیک، ساده و آرام به نظر برسد. این طرح‌تواند بسته به سلیقه کارفرما و نیازهای پروژه، بصورت صاف صیقلی (آینه‌ای) یا پوست پرتقالی و ضد لغزش اجرا شود.

طرح خط‌کشی: این طرح با استفاده از رنگ‌های روشن و تیره برای رسم خطوط و علائم راهنمایی و رانندگی با استفاده از پوشش‌های رنگی اپوکسی، بر روی کف پارکینگ اجرا می‌شود. این طرح باعث می‌شود که فضای پارکینگ امن‌تر، قابل فهم‌تر و حرفه‌ای‌تر به نظر برسد. همچنین این طرح می‌تواند به عنوان راهنمای جهت حرکت خودروها و تعیین محل توقف، عبور، تقاطع و… برای پارکینگ‌های بزرگ طبقاتی تجاری – اداری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کفپوش سیلیس پاش: در این روش هنگام اجرای لایه میانی بر روی کل سطح، سیلیس پاشیده می شود و باعث ایجاد حداکثر اصطکاک با لاستیک خودرو و جلوگیری از لغزش می‌گردد.

قیمت هر متر مربع کفسازی پارکینگ

قیمت هر متر مربع کفسازی پارکینگ با کفپوش‌های رزینی بستگی به عوامل مختلفی دارد مانند ضخامت، رنگ، طرح، نوع رزین، متراژ، وضعیت سطح و هزینه‌ی اجرا. با توجه به این عوامل، قیمت هر متر مربع کفپوش اپوکسی پارکینگ، تعیین می‌شود. البته این قیمت‌ها ممکن است در زمان‌های مختلف و با تغییر نرخ دلار و قیمت مواد اولیه تغییر کنند.

بنابراین برای دستیابی به قیمت دقیق و روزانه، پیشنهاد می‌شود با شرکت معتبر و مجرب بساپلیمر، (تولیدکننده کفپوش‌های رزینی) تماس بگیرید و استعلام قیمت کنید.

کلمات کلیدی: کفپوش اپوکسی پارکینگ-کفسازی پارکینگ-اپوکسی پارکینگ

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد