ایده های پوشاندن و پنهان کردن رادیاتور

در حال حاضر در اکثر خانه های آپارتمانی مدرن ، برای سیستم گرمایشی خانه ، بیشتر از سیستم هایی استفاده می شود که از یک مرکز مشخص شروع شده و در تمام بخش های خانه گسترش می یابند. در این سیستم از موتورخانه آپارتمان یک مکانیزم توزیع شکل گرفته و با این شیوه ، منبع گرمایش مرکزی با استفاده از لوله ها و رادیاتور ها به اتاق ها و نقاط مختلف خانه گسترش می یابد. این سیستم گرمایشی بسیار با زندگی مدرن امروزی مطابقت دارد و یکی از راحت ترین و کارآمد ترین سیستم های گرمایشی محسوب می شود. البته در این سیستم گرمایشی بایستی از رادیاتور و یا شوفاژ استفاده شود. رادیاتور ها به علت ظاهر باریک و بلند خود ، و به دلیل متصل شدن به دیوار به لحاظ ظاهری مانند بخاری ها فضای زیادی را در بر نمی گیرند ، و همین امر موجب شده تا امکان استفاده از گرمای آن ها در فضا های کوچک بسیار ساده و راحت باشد. در این مطلب با شیوه های مخفی نمودن رادیاتور در خانه آشنا خواهید شد.

شیوه های کارآمد و دکوراتیو مخفی نمودن رادیاتور

این روز ها نسل جدیدی از بخاری ها در انواع مختلفی و در شکل و فرم های متنوعی موجود هستند. و هماهنگی بسیار خوبی با هر نوع سبک طراحی داخلی دارند. اما رادیاتور های مدرن به لحاظ ظاهری بسیار به هم شباهت دارند و و با هر نوع سبک و دکوراسیونی مطابقت ندارند. بعضی از خانه ها نیازی به رادیاتور ندارند ، اما در برخی از آن ها بایستی برای گرمایش از رادیاتور استفاده شود. در بعضی از دکوراسیون های داخلی محل قرار گیری رادیاتور ها به شکلی است که بسیار در معرض دید قرار دارند و به همین علت موجب ایجاد ظاهر نامناسبی در فضا می شوند. در طی سال های اخیر از شیوه های مختلفی برای مخفی نمودن رادیاتور و پوشاندن آن ها استفاده می شود تا از دیده شدن رادیاتور ها جلوگیری شود. در ادامه این مطلب با شیوه های کارآمد و دکوراتیو مخفی نمودن رادیاتور آشنا خواهید شد.

شیوه های کارآمد و دکوراتیو مخفی نمودن رادیاتور

1- رنگ کردن رادیاتور ها :

به لحاظ دکوراتیو ، شبیه بودن تمامی رادیاتور ها به یک دیگر بزرگ ترین مشکل آن محسوب می شود. به همین علت تاثیر خاصی در طراحی داخلی محیط ایجاد نمی کنند. البته در صورت داشتن دکوراسیون چشمگیر با رنگ های درخشان ، این موضوع تبدیل به یک مشکل قابل توجه خواهد شد ، زیرا بر روی یک دیوار رنگی ، وجود رادیاتوری سفید رنگ و معمولی به لحاظ بصری منجر به ایجاد ظاهری نامناسب خواهد شد و تبدیل به عنصری خواهد شد که باعث از بین رفتن هارمونی فضا خواهد شد. با وجود رنگ های نسل جدید ، رنگ آمیزی رادیاتور ها امکان پذیر است. هم چنین آن ها از تنوع رنگی فراوانی برخوردار هستند. استفاده از رنگ های مناسب برای رادیاتور ها که در صورت گرم شدن بوی نا مطبوع ایجاد نمی کنند بسیار ساده و راحت می باشد و رنگ آمیزی آن ها نیازی به متخصص ندارد. این رنگ ها نه تنها به صورت اسپری بلکه با استفاده از قلمو نیز قابل استفاده هستند. بایستی پیش از استفاده از رنگ های مخصوص ، ابتدا رنگ های ریخته شده و آسیب دیده رادیاتور را سمباده زده و گرد و خاک را از روی آن پاک کرده و سپس رادیاتور را رنگ کنید. این شیوه علاوه بر مخفی نمودن رادیاتور ، موجب افزودن رنگ به دکوراسیون و ایجاد طراحی متفاوت خواهد شد.

شیوه های کارآمد و دکوراتیو مخفی نمودن رادیاتور

2- پوشش های چوبی در مخفی نمودن رادیاتور :

استفاده از یک جعبه چوبی و پانل های توری چوبی یکی دیگر از شیوه های پرکاربرد مخفی نمودن رادیاتور می باشد. در این شیوه پانل های توری چوبی به یک جعبه چوبی افزوده شده و منجر به ایجاد ظاهری شیک و شبیه به سبک کانتری می شود. در این شیوه بافت شبکه ایی چوب و حکاکی های انجام شده بر روی جعبه چوبی و رنگی که برای آن انتخاب می شود با سبک ها و زیبایی شناسی های متفاوت هماهنگی خواهد یافت. چوب متریالی سالم می باشد که نفس می کشد به همین علت محیط سالم و زیبایی را به وجود می آورد. علاوه بر این سطح توری چوب مانع از ایجاد مشکل در گردش هوای اطراف رادیاتور می شود و باعث می شود تا گرما به شکل متعادل و مناسب در جریان باشد. این روش گزینه مناسبی برای خانه هایی به سبک مدرن است.

ایده های پوشاندن و پنهان کردن رادیاتور


حتما ببینید : ایده های کاربردی برای ایجاد کمد در خانه های کوچک


3- مدل های کمد دار و کارآمد :

جاسازی اشیاء یکی از مهم ترین مشکلات طراحی داخلی هر خانه ایی می باشد. بنابراین مخفی نمودن رادیاتور می تواند به شما در این زمینه کمک کند. پوشش های کمد دار رادیاتور ها در اتاق هایی مانند اتاق خواب ، آشپزخانه ، نشیمن و اتاق کار که همواره نیازمند کمد ها، قفسه بندی ها و کشوهای بیشتر برای جاسازی اشیاء هستند بسیار کارآمد خواهند بود. علاوه بر این شما می توانید کمد هایی را در کنار پوشش رادیاتور طراحی کرده و بدین ترتیب نه تنها فضای کافی برای جاسازی اشیاء ایجاد نمایید لکه به لحاظ بصری نیز زیبایی سیال را به وجود آورید.

ایده های پوشاندن و پنهان کردن رادیاتور

4- مدل های فلزی پوشش رادیاتور :

در صورتی که علاقمند به سبک هایی که ترکیبی از مدل های کلاسیک و مدرن هستید ، و علاوه بر پنهان نمودن رادیاتور ها ، خواستار ایجاد تاثیری قابل توجه و چشم نواز به لحاظ بصری دارید ، بهترین انتخاب برای شما استفاده از مدل های فلزی پوشش رادیاتور ها می باشد. طراحی این مدل های فلزی به شکلی می باشد که کاملا روی رادیاتور پوشش داده می شود و در هر مکانی که از آن ها استفاده شود به فضا زیبایی و ظاهری متفاوت می بخشند. ساخت این پوشش ها با هر نوع فلزی امکان پذیر است ، اما فلز کروم به علل زیر بهترین انتخاب برای پوشش رادیاتور می باشد:

  • طول عمر بسیار
  • ایجاد ظاهری زیبا
  • شکل گیری راحت
  • مقاوم در برابر گرما
  • کاربرد راحت و آسان
  • عدم نیاز به نگهداری
  • اقتصادی و مقرون به صرفه
  • مقاوم در برابر پوسیدگی و تخریب

ایده های پوشاندن و پنهان کردن رادیاتور

5- ایجاد تو رفتگی در دیوار برای قرار دادن رادیاتور :

ایجاد تو رفتگی در دیوار و قرار دادن رادیاتور در آن یکی دیگر از راه های پنهان نمودن رادیاتور می باشد. این شیوه نه تنها باعث کاهش در معرض دید بودن رادیاتور می شود بلکه هماهنگی یکنواختی را در اتاق ایجاد می کند. شما می توانید با این شیوه ظاهری شبیه به شومینه به رادیاتور ها ببخشید. به ویژه برای رادیاتور هایی که در زیر پنجره ها قرار دارند به راحتی می توانید از این شیوه استفاده کنید. برای این کار می توانید لبه پنجره را بلند تر کرده و اطراف آن را تا پایین ادامه دهید و ظاهری شیک ایجاد کرده و در معرض دید بودن رادیاتور را کاهش دهید.

 مخفی نمودن رادیاتور در خانه

6- طراحی داخلی را بر اساس رادیاتور ها تغییر دهید :

در صورتی که قصد دارید با هزینه کم و مقرون به صرفه رادیاتور ها را مخفی نمایید اما رادیاتور ها بسیار در معرض دید قرار داشته و باعث اذیت شما می شوند ، می توانید با تغییر دادن چیدمان مبلمان و لوازم خانه رادیاتور ها را مخفی کنید. قرار دادن یک کاناپه در مقابل رادیاتور یکی از این ایده ها می باشد. اما این شیوه از جریان گرمای رادیاتور جلوگیری می کند و به لحاظ گردش هوا و به علت ایجاد تاثیر گرما بر روی روکش مبل روش مناسبی نخواهد بود. به همین علت توصیه می شود از مبلمان کوچک تری استفاده کنید که بخشی از رادیاتور بپوشاند و مانع جریان هوا نشود. به عنوان مثال بهترین انتخاب برای این کار استفاده از میز کار و تحریر می باشد.

 مخفی نمودن رادیاتور در خانه


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مجموعه مدل سه بعدی میز غذا خوری از Global Masterwork