9 مکان که می توان از آن ها به عنوان کمد در خانه های کوچک استفاده نمود

یکی از مهم ترین مشکلات خانه های کوچک این است که برای نگهداری و جاسازی لوازم مختلف فضای کافی وجود ندارد. در حقیقت علت این مشکل بسیار ساده است ، و آن این است که در هنگام خرید و یا اجاره خانه معمولا تنها لوازم موجود و نیاز های حال حاضر را در نظر می گیریم. هیچ کسی به این که امکان دارد در آینده لوازم بیشتری را خریداری کند و لوازم ریز و درشت بسیاری در خانه وجود خواهند داشت که به علت وجود آن ها نیازمند انتخاب یک خانه بزرگ تر با یک اتاق بیشتر است. البته این موضوع کاملا طبیعی است و نگران نباشید زیرا همانند هر مشکل دیگری ، راهکار مناسبی برای آن وجود دارد. در این مطلب ایده های کاربردی برای ایجاد کمد در خانه های کوچک ارائه شده است و شما با 9 مکان می توان از آن ها به عنوان کمد در خانه های کوچک استفاده نمود آشنا خواهید شد.

کمد در خانه های کوچک

اگر در یافتن جای مناسب برای نگهداری لوازم خود با مشکل مواجه شده اید و همین موضوع باعث ایجاد فضایی بی نظم و شلوغ در خانه شما شده است. به این معنا است که شما برای نگهداری و جاسازی لوازم خود به کمد ، شلف ، قفسه و کشو نیاز دارید. در صورت عدم فضای کافی برای ایجاد چنین مکان هایی ، بایستی با دید جدیدی به خانه خود بنگرید. گاهی مواقع در خانه نقاطی وجود دارند که به سادگی به ذهن خطور نمی کنند ، اما می توانند فضای مناسبی را برای شما فراهم کنند.

کمد در خانه های کوچک

هر کدام از شیوه های ارائه شده در این مطلب به تنهایی می توانند فضای قابل توجه و کاربردی را برای شما ایجاد کنند ، اما در صورتی که فضای خانه شما به شکلی است که امکان استفاده از چندین شیوه در کنار هم را فراهم می کند ، مشکل کمبود فضا به میزان چشمگیری برطرف خواهد شد. بنابراین نگران کمبود جا نباشید ، تنها کافی است که به اطراف خود خوب نگاه کرده و خلاقیت داشته باشید.

1- جاسازی لوازم در فضای زیر پله : 

شاید فکر کنید که احتمال کمبود جا در یک خانه دو طبقه وجود نداشته باشد. اما در حقیقت فضای داخلی خانه هر چقدر که باشد ، پس از مدتی احتمال دارد با کمبود فضای کافی برای جاسازی لوازم دچار شود. زیرا همان گونه که در ابتدای مطلب اشاره نمودیم ، هیچ فردی یک اتاق را برای سال های آینده خالی نگه نمی دارد. به همین علت با افزایش تعداد لوازم و اشیاء، موجود در منزل به طور طبیعی با مشکل کمبود جا مواجه خواهید شد. در صورتی که ساکن یک خانه 2 طبقه هستید ، فضای خالی زیر پله ها یکی از مناسب ترین مکان ها برای ایجاد کمد است. با استفاده از فضای زیر پله ، بدون اشغال فضا های مورد نیاز خانه ، یک فضای پرت و بلا استفاده را تبدیل به مکانی کاربردی خواهید نمود.

کمد در خانه های کوچک

2- ایجاد کاربری جدید برای جزیره آشپزخانه : 

جزیره ، یکی از عناصر زیبا و کاربردی در آشپزخانه محسوب می شود. که هر روز کاربرد آن افزایش یافته و به عنوان عنصری جدید در آشپزخانه شناخته می شود که قابلیت افزایش کاربری این محیط را دارد. در صورتی که در جزیره آشپزخانه ، علاوه بر فضایی که برای در اطراف آن مورد استفاده قرار می گیرد ، فضای خالی بدون کاربردی وجود دارد ، می توانید آن تبدیل به یک کمد بسته و یا قفسه های باز نمایید و لوازم مختلف خود را در آن قرار دهید.

کمد در خانه های کوچک

3- استفاده از فضای خالی زیر تخت خواب :

استفاده از فضای خالی زیر تخت خواب یکی از راه های جاسازی و نگهداری لوازم می باشد که هیچ گاه قدیمی نمی شود. در حال حاضر تخت خواب های مدرن و جک دار بسیار محبوب هستند و این امکان را برای شما فراهم می کنند تا به راحتی از فضای خالی زیر تخت خواب استفاده کنید. امکان دارد در نگاه نخست بلند کردن تخت خواب کمی سخت به نظر برسد ، اما جک های هیدرولیکی و قدرتمند به کار رفته در این نوع تخت خواب ها ، بدون ایجاد فشار بر کمر و جسم ، از جای خود بلند می شوند. البته با این وجود باز هم بهتر است برای قرار دادن وسیله در زیر آن ، هر روز تخت خواب را بلند نکنید.

کمد در خانه های کوچک

4- استفاده از کشوی زیر تخت خواب : 

در صورتی که قصد استفاده از فضای خالی زیر تخت خواب را دارید. اما به دنبال راهکاری هستید که استفاده روزانه از آن ساده تر باشد ، بهترین انتخاب برای شما استفاده از کشو در زیر تخت خواب های جک دار است. این کشو ها به راحتی باز و بسته می شوند ، و برای ایجاد فضایی مرتب و منظم در اتاق خواب راهکاری مناسب و کاربردی محسوب می شوند.

ایده های فضای ذخیره سازی


حتما ببینید : 8 نکته کاربردی طراحی دکوراسیون نشیمن آرام و دعوت کننده


5- ایجاد کمد های مخفی در پله های خانه : 

در صورتی که امکان ایجاد یک پله برای ورود به فضا هایی مانند سرویس بهداشتی ، اتاق خواب و یا بالکن خانه وجود دارد ، می توان در داخل این پله ها یک کمد مخفی اما بسیار کاربردی تعبیه کنید. ساخت این نوع کمد کار بسیار ساده و راحتی می باشد و برای نگهداری لوازمی که قصد دارید از دید دیگران پنهان بمانند ، بهترین مکان می باشند. با این شیوه به راحتی می توانید فضای خالی کافی برای خود ایجاد کنید.

ایده های فضای ذخیره سازی

6- استفاده از راهکار های دکوری قدیمی  : 

یکی از قدیمی ترین شیوه ها برای نگهداری وسایل ، استفاده از صندوقچه های چوبی و فلزی می باشد. در گذشته ها از صندوق برای نگهداری وسایل استفاده می شده است که بعد ها جای خود را به کمد ها و قفسه ها داده اند. اما شما می توانید از این شیوه زیبا و کلاسیک بهره مند شوید. شما می توانید با تهیه یک صندوقچه چوبی و زیبا نه تنها به عنوان عنصری دکوراتیو از آن بهره مند شوید بلکه به عنوان فضایی کاربردی نیز از آن استفاده کنید.

ایده های فضای ذخیره سازی

7- ایده های بزرگ در خانه های کوچک : 

کمبود فضا در خانه های کوچک می تواند تبدیل به یک مشکل بسیار جدی شود. در این شرایط بایستی از ایده های خلاقانه استفاده کنید. به عنوان مثال ، شما می توانید طراحی تخت خواب را به گونه ایی انجام دهید که به اندازه دو تا سه پله بالا تر از زمین قرار گیرد. با این شیوه در زیر تخت خواب یک فضای بسیار ایده آل مانند یک انبار کوچک برای قرار دادن اشیاء مختلف ایجاد خواهد شد.

ایده های فضای ذخیره سازی

8- پوشاندن دیوار با کمد : 

معمولا در بیشتر خانه ها از مبلمانی استفاده می شود که مطابق با فضای موجود طراحی نشده است.  به همین علت در سمت چپ ، راست و بالای این لوازم فضای خالی غیر قابل استفاده ایی باقی می ماند. در حالی که اگر مبلمان متناسب با فضای موجود طراحی شود ، می توان فضای خالی اطراف آن را تبدیل به کمد های کاربردی نمود. این کار نه تنها ظاهر زیبایی به فضا می بخشد بلکه موجب ایجاد فضای کافی برای جاسازی لوازم خواهد شد.

ایده های فضای ذخیره سازی

9- استفاده از قفسه های سقفی به عنوان کمد : 

در قسمت هایی مانند راهرو های خانه که کاربرد کم تری دارند ، می توان از کمد ها و قفسه های سقفی برای ایجاد فضای کافی استفاده نمود. این شیوه بهترین انتخاب برای خانه های کوچک می باشد. در صورت استفاده از این شیوه ، مراقب باشید که ارتفاع این قفسه ها به حدی پایین نباشد که سر شما با آن تماس پیدا کند و هم چنین به اندازه ایی نیز بالا نباشد که به چهار پایه و یا نردبان نیاز داشته باشید.

ایده های فضای ذخیره سازی


این مطلب را هم ببینید :

مستند متروی نیویورک – مستند دوبله فارسی ابر کارخانه ها