نکات کاربردی برای دکوراسیون نشیمن

اتاق نشیمن مکانی است که افراد خانواده و مهمانان زمان بسیاری را در آن سپری می کنند. بنابراین سرگرم کننده بودن این فضا بسیار حائز اهمیت است. معمولا به محض وارد شدن به خانه نشیمن نخستین مکانی است که دیده می شود. و برای تعاملات افراد خانواده مکان مناسبی محسوب می شود. طراحی دکوراسیون هر فضایی در منزل شخصیت صاحب خانه را نشان می دهد. بنابراین مطمئن باشید که طراحی این فضا یه گونه ایی صورت گرید که بر روی بازدید کنندگان تاثیرات مثبتی را ایجاد کند. با این کار خانه شما مورد پسند دوستان و خانواده قرار خواهد گرفت و شما دارای خانه ایی الهام بخش خواهید شد. در این مطلب 8 نکته کاربردی طراحی دکوراسیون نشیمن آرام و دعوت کننده ارائه شده است. که می تواند راهنمای شما برای طراحی دکوراسیون نشیمن باشد.

طراحی دکوراسیون نشیمن


حتما ببینید : طراحی آپارتمان 32 متری با اتاق خوابی پنهان پشت دیوار کشویی


1- استفاده از رنگ های مناسب : 

برای دکوراسیون نشیمن بهتر است از رنگ های گرم و خنثی استفاده کنید و به فضای خود بافتی منحصر به فرد ببخشید. از رنگ های بهره ببرید که مناسب برای زمینه هستند. شما می توانید برای داشتن دکوراسیون نشیمن آرام و دعوت کننده از رنگ های روشن بهره ببرید. تنها از عدم تناقض رنگ ها اطمینان حاصل کنید.

2- ایجاد یک فضای باز در نشیمن : 

در اتاق نشیمن یک فضای باز و گسترده را ایجاد کنید. در صورت عدم فضای کافی ، می توانید مبلمان خود را در یک جزیره مرکزی بچینید. هم چنین می توانید از گیاهان بلند و یا مجسمه در گوشه ایی از فضا استفاده کنید. فضای باز بیشتر می تواند موجب سهولت در رفت و آمد شود.

3- انتخاب مبلمان مناسب : 

هر آن چه که در نشیمن وجود دارد ، مبلمان محسوب می شود. حتما در انتخاب المان های دکوری و اجزای اصلی دکوراسیون مانند مبل و میز علاوه بر مقیاس و ابعاد فضا به بافت ها و رنگ و پارچه نیز توجه کنید. و مبلمان با مقیاس مناسب انتخاب کنید. در صورت داشتن فضای کوچک ، از استفاده از مبلمان بسیار بزرگ خودداری کنید. و بر عکس اگر فضای شما بزرگ می باشد، از مبلمان بسیار کوچک استفاده نکنید.

4- چیدمان صحیح مبلمان : 

چیدمان مبلمان نشیمن را بر اساس نیاز فضایی خود انجام دهید. ممکن است اتاق نشیمن شما ممکن مستطیل، مربع ، هشت ضلعی یا مثلثی شکل باشد ، بنابراین مطمئن شوید که قرار دادن مبلمان موجب ایجاد تداخل در عبور و مرور نشود. در غیر این صورت می توانید مبل خود را در یک موقعیت مورب قرار دهید و حتی امکان دارد این شیوه را در زوایای مختلف امتحان کنید.

5- در نظر گرفتن عبور و مرور : 

چیدمان مناسب بر اساس مسیر حرکتی افراد و مسیر های دسترسی به دیگر حوزه های منزل از مهم ترین نکات در طراحی دکوراسیون نشیمن است که باعث افزایش کاربرد و عملکرد فضا می شود. به این علت که موجب سازماندهی تعاملات می شود و با جلوگیری از ایجاد تداخل عبور و مرور و رفت و آمد را برای ساکنین خانه راحت و آسان می کند.

6- نورپردازی مناسب : 

روشن بودن اتاق نشیمن بسیار حائز اهمیت می باشد. در حقیقت نورپردازی موجب شاخص شدن عرصه های مختلف منزل می گردد و پویایی و دعوت کنندگی را در فضا افزایش می دهد. چون فضای تاریک موجب ایجاد محیطی یکنواخت و کسل کننده می شود و بر عکس نور زیاد نیز چشم را اذیت می کند. استفاده متناسب از نور ها کمک بسیاری به تمایل افراد برای ماندن در فضا می کند و بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

9- استفاده از اشکال هندسی مختلف : 

استفاده از اشکال هندسی برای ایجاد تنوع بصری از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. معمولا از شکل رایج مستطیل برای مبل ، پنجره ، فرش و دیگر موارد استفاده می شود. اما شما می توانید در اجزای مختلف دکوراسیون مانند: بالشتک ها ، مجسمه های دکور ی، میز جلو مبلی بیضی و … از دیگر اشکال هندسی استفاده کنید.

10- افزودن پنجره بزرگ : 

تعبیه یک پنجره بزرگ در نشیمن موجب ورود نور طبیعی به داخل فضا می گردد. شما می توانید با استفاده از پرده و سایه بان نور فضا را تنظیم کنید. پنجره ها موجب می شوند فضا بزرگ تر و گسترده تر به نظر برسد.

 

منبع : homedesignlover

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید :

دانلود مجموعه آبجکت میز مسکونی و اداری مدرن و کلاسیک