اصول انتخاب سیستم روشنایی ورودی منزل

راهرو های ورودی سبک و طراحی دکوراسیون خانه را به تصویر می کشند. بنابراین در طراحی داخلی خانه حتما باید راهرو های ورودی در نظر گرفته شوند. معمولا طراحی راهرو ها نسبت به سایر نقاط خانه کمتر مورد اهمیت قرار می گیرند. اما شما می توانید با اقدامات بسیار کوچک تغییرات چشمگیری را در فضای راهرو ها ایجاد کنید. اگر قصد تغییر فضای راهروی ورودی منزل خود را دارید ، بهتر است اطلاعات کافی درباره سیستم های روشنایی که موجب تغییر ظاهر مکان می شوند داشته باشید. شما می توانید با استفاده از ترفند ها و سیستم های روشنایی زیبا و دکوراتیو ظاهر مورد دلخواه خود را در ورودی منزل ایجاد کنید. شیوه های متنوعی برای نورپردازی ورودی منزل مانند استفاده از لامپ های دیواری ، لامپ های سقفی ، سیستم های روشنایی غیر مستقیم ، لوستر هایی با سبک های مختلف و آباژور های شیک وجود دارند. شما بایستی با توجه به سبک طراحی مورد نظر سیستم روشنایی مناسب را انتخاب نمایید. در این مطلب شیوه های متنوع نورپردازی ورودی منزل ارائه شده که می توانند الهام بخش شما در طراحی های بعدی باشد.

نورپردازی ورودی منزل

انواع نورپردازی ورودی خانه :

1- استفاده از لامپ های LED : 

لامپ های LED یکی از شیوه های روشنایی جدید و بسیار پرکاربرد می باشد. میزان مصرف انرژی این سیستم روشنایی کمتر از سایر روش های نور پردازی است و بهترین گزینه برای نورپردازی ورودی منزل می باشد. این نوع نورپردازی امکان استفاده از لامپ های LED را در رنگ های مختلف و در راهرو و یا مکان های دیگر بر اساس نیاز کاربر فراهم می کند. می توان با استفاده از لامپ های LED در کنار لوستر های سقفی و یا چراغ های دیواری راهرو ایی روشن و زیبا را ایجاد کنید. شما می توانید با ایجاد فرم های هندسی در سقف به فضا تحرک و پویایی ببخشید.

نورپردازی ورودی منزل

2- استفاده از لامپ های دیواری دکوراتیو : 

یکی دیگر از شیوه های نورپردازی ورودی منزل استفاده از لامپ های دیواری دکوراتیو می باشد. با استفاده از این نوع سیستم روشنایی می توان ظاهری بسیار زیبا و شیک به دیوار ها بخشید. در این شیوه تنها به استفاده از لوستر های سقفی اکتفا نکنید ، و در کنار این لوستر ها از لامپ های دیواری استفاده کنید و فضایی روشن و دلباز را در راهرو ورودی منزل ایجاد کنید. هم چنین می توان از هالوژن های سقفی و چراغ های دیواری در کنار هم استفاده نمود و فضایی زیبا و کاربردی را خلق نمایید. لامپ های دیواری در دو سبک کلاسیک و مدرن در انواع مدل ها موجود است و می توان از آن ها با متناسب با سبک و سلیقه خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، با استفاده از لامپ های دیواری در اطراف آینه می توانید به راهرو ورودی منزل خود ظاهری چشم نواز ببخشید. و با ایجاد تغییرات بسیار کوچک دیوار ها را روشن تر کرده و با ایجاد تعادل در روشنایی راهرو ، فضایی هماهنگ ایجاد کنید.

نورپردازی ورودی منزل

3- استفاده از هالوژن های سقفی :

هالوژن های سقفی یکی دیگر از راه های نورپردازی ورودی منزل می باشند. هالوژن ها با فاصله های مشخصی در سقف تعبیه شده و با کاربرد و ظاهر دکوراتیو خود فضایی شیک و زیبا در راهرو های ورودی ایجاد می کنند. هالوژن ها در سیستم های روشنایی سنسور دار و اتوماتیک نیز بسیار کاربرد دارند. برای داشتن ورودی شیک و روشن بهترین گزینه استفاده از هالوژن های سقفی است. استفاده از عناصر دکوراتیو زیبا راهروی ورودی تبدیل به مکانی خاص و قابل توجه می کند. استفاده از تابلو ها و آثار هنری ، مجسمه ها ، اکسسوری ها ، شلف ها و عکس های خانوادگی در ورودی نیازمند نورپردازی مناسب می باشد. به همین علت بهترین گزینه برای نورپردازی ورودی منزل استفاده از هالوژن های سقفی است. هم چنین استفاده از هالوژن های سقفی در کنار یک لوستر زیبا موجب ایجاد راهرویی خاص و شیک خواهد شد. هالوژن های سقفی متناسب برای هر سبک دکوراسیونی هستند.

اصول انتخاب سیستم روشنایی ورودی منزل


حتما ببینید : ایده های جذاب طراحی مبلمان و چیدمان فضاهای کوچک – معمار TV


4- استفاده از سیستم روشنایی غیر مستقیم :

استفاده از سیستم روشنایی غیر مستقیم موجب هدایت تمام روشنایی به سقف و دیوار ها می شود. این نوع نورپردازی نه تنها موجب ایجاد فضایی روشن می شود ، بلکه فضا را به لحاظ بصری زیبا و چشمگیر می کند. سیستم روشنایی غیر مستقیم در مقایسه با سایر سیستم های روشنایی از قدرت کمتری برخوردار است و به طور میانگین روشنایی بین 0 تا 10 درصد ایجاد می کند. اما به هنگام مشاهده مستقیم این سیستم روشنایی نور 100 درصد را مشاهده خواهید کرد. برای ایجاد سیستم روشنایی غیر مستقیم ابتدا در سقف فرورفتگی هایی ایجاد می شود و سپس در آن لامپ های LED تعبیه می شود. با توجه به این نکته که میزان روشنایی این سیستم کمتر از روشنایی های مستقیم است. و نور ملایمی را ایجاد می کند. امکان استفاده از رنگ های متنوع برای این سیستم وجود دارد. هم چنین می توان از این سیستم روشنایی بر روی دیوار های راهرو استفاده نمود. ترکیب این سیستم با هالوژن های سقفی باعث خلق فضایی دلباز خواهد شد.

اصول انتخاب سیستم روشنایی ورودی منزل

5- استفاده از آباژور : 

یکی دیگر از راهکار های بسیار شیک و چشم نواز برای نورپردازی تمام بخش های خانه استفاده از آباژور می باشد. در صورت استفاده از یک کنسول در راهروی ورودی منزل ، می توانید آن را با استفاده از یک سیستم روشنایی شیک و زیبا دیزاین کنید. استفاده از آباژور ، گل های دکوراتیو ، آثار هنری و اکسسوری بر روی یک کنسول موجب ایجاد فضایی متفاوت خواهد شد. اگر سبک خاصی را برای ورودی منزل مد نظر دارید ، از آباژور هایی با مدل های خاص و زیبا استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر قصد طراحی راهرویی مدرن را دارید ، از فرم های هندسه به صورت قرینه استفاده کنید. هم چنین استفاده از آباژور در ورودی منزل موجب ایجاد  فضایی متفاوت و خاص می شود.

اصول انتخاب سیستم روشنایی ورودی منزل

6- استفاده از لامپ های آویز : 

برای نورپردازی ورودی منزل می توانید از لامپ های آویز در مدل های کلاسیک و یا مدرن استفاده کنید. هم چنین می توانید رنگ لامپ های آویز را با رنگ لوازم به کار رفته در دکوراسیون راهرو هماهنگ کنید و یا با استفاده از رنگی متفاوت در فضا کنتراست ایجاد کنید. در لامپ های آویز سیم ها و شکل لامپ نمایان می باشد بنابراین استفاده از این نوع نورپردازی در فضایی با سقف و دیوار های روشن موجب ایجاد کنتراست می شود و  ظاهری مدرن به فضا می بخشد. فرم و رنگ در این سیستم روشنایی در اولویت قرار دارند بنابراین کاربرد آن ها در ورودی منزل باعث ایجاد ظاهری متفاوت در فضا خواهد شد.

اصول انتخاب سیستم روشنایی ورودی منزل


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ