نحوه استفاده از تصاویر HDRI در نورپردازی و رندرینگ با Vray در 3dsmax

استفاده از تصاویر hdri یکی از تکنیک های بسیار کاربردی و حرفه ای در رندرینگ و نورپردازی صحنه ها می باشد که با استفاده از این مجموعه تکنیک ها می توان به راحتی یک بک گراند و محیط 360 درجه کاملا واقعی برای صحنه ها ایجاد کرده و تمامی انعکاس ها و نور صحنه را به کنترل طراح درآورد. زانیار فتحی هستم  و در این ویدیو سعی کردم تکنیک های کاربردی و آموزش استفاده از HDRI در نورپردازی و رندرینگ صحنه ها را با شما به اشتراک بگذارم به صورتی که بعد از مشاهده این ویدیو به صورت کامل با تکنیک های ایجاد بک گراند و محیط 360 درجه واقعی برای پروژه های خود آشنا شده و کیفیت رندر های خودتان را به صورت محسوسی ارتقا دهید.

HDRI مخفف High-dynamic-range imaging یا (تصویر برداری با دامنه داینامیک بالا)، تصاویر HDRI همان تصاویر HDR به صورت 360 درجه هستند،تصاویر HDRI معمولا دارای کیفت بالا و حجم بسیار بالاتری نسبت به عکس های معمولی JPG هستند و دلیل این قضیه هم این هست که،تصاویر معمولی به صورت 8 بیت هستند اما تصاویر اچ دی آر به صورت 32 بیت هستند،همچنین محدود رنگی در این تصاویر بسیار بیشتر از تصاویر معمولی می باشد.

از تصاویر HDRI به صورت گسترده به عنوان پس زمینه 360 درجه در صنعت شبیه سازی کامپیوتری یا CGI و نور پردازی در پروژه های مختلف استفاده می شود و استفاده از تصاویر hdri یکی از کاربردی ترین روش های در دنیای cg برای نور پردازی و ساخت محیط های طبیعی در رندر های حرفه ای می باشد.

روند انجام کار و استفاده از HDRI در نورپردازی و رندرینگ :

  • اولین چیزی که نیاز دارید دسترسی به آرشیو کامل و متنوع از تصاویر hdri می باشد که با استفاده از آن بتوانید برای هر صحنه ای که در حال طراحی آن هستید از hdri مناسب آن صحنه استفاده کنید.از بخش دانلود hdri در سایت دانلود معماری می توانید به راحتی این آرشیو کاربردی را دانلود کنید.
  • خوب برای شروع ابتدا باید یک نور vray light با تایپ dome در صحنه ایجاد کنیم و سپس با استفاده از مپ vray hdri یک تصویر hdri را به vray light که ایجاد کرده بودیم اعمال کنیم و از صحنه رندر بگیریم به همین سادگی…

در صورت نیاز به راهنمایی در رابطه با 3ds max و vray می توانید از طریق اینستاگرام با ای دی بنده xaniar_fathi در ارتباط باشید.

خوب اولین چیزی که نیاز دارید یک آرشیو کامل تصاویر hdri در زمان های مختلف می باشد،از لینک زیر HDRI دانلود کنید و ویدیو انتهای پست را به صورت کامل تماشا کنید و از کیفیت نهایی رندر خودتان لذت ببرید.


دریافت تصاویر HDRI : دانلود hdri


ویدیو آموزش استفاده از HDRI در نورپردازی و رندرینگ :