24 نوع از  سبک های مهم دکوراسیون داخلی

سبک های مهم دکوراسیون داخلی را به همراه توضیحات مختصر در 24 دسته مشاهده بفرمایید:


1. دکوراسیون داخلی ایرانی

ویژه گی های سبک دکوراسیون داخلی ایرانی که از سبک های مهم دکوراسیون داخلی محسوب می شود، از ارزشی ویژه برخوردار است، چون دارای طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان های رفیع، ستون های بلند و بالاخره تزئینات گوناگون است که هریک در عین سادگی، شکوه سبک ایرانی معرفی می کند.

سبک های مهم دکوراسیون داخلی

 


2. دکوراسیون داخلی مینیمالیسم (ساده گرایی)

الف) تاریخ سبک دکوراسیون داخلی مینیمالیسم 

ساده گرایی یا مینیمالیسم (به انگلیسی: Minimalism) یکی از سبک های مهم دکوراسیون داخلی است. این مکتب اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنا نهاده است. ساده گرایی را می توان زاییده هنرمندان روس دوره پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست که ساختارگرا بودند و به خلاصه نمایی و اشکال هندسی گرایش داشتند. مانند مالویچ با اثر «سفید روی سفید». ساده گرایان بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سِرا اشاره نمود. ساده گرایی در اشکال مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می شود. ساده گرایی پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا یافت.

ب) ویژگی های سبک طراحی مینیمالیسم

این سبک تاکید بر سادگی و بی آایشی دارد. رنگ های مورد استفاده در این سبک ممکن است خیلی تیره و خسته کننده یا روشن باشند، یا در برخی موارد ممکن است از رنگ های درخشان و نمایشی استفاده شود. اجزا و وسایل مورد استفاده در یک مکان با طراحی داخلی مینیمالیست همین طور با اشکال هندسی مثل مربع، مستطیل و دایره می باشند، اما سطوح و ظواهر همه چیز صاف و ساده، بدون جزئیات و بی آلایش است. همین طور که از اسم این استایل مشخص است، این سبک دکوراسیون داخلی نهایت صحت و دقت است، بدون زمینه ای گزاف و مجلل و هیچ چیزی بیش از حد و زیادی نیست،

دکوراسیون داخلی مینیمالیسم

 


 

3. دکوراسیون داخلی کلاسیک

یکی دیگر از سبک های مهم دکوراسیون داخلی، سبک کلاسیک می باشد که دارای ویژگی هایی مانند مبلمان و لوازم دیگر حکاکی شده و منبت کاری شده به همراه مزین شدن به گل و گیاه و اشکال افسانه ای هستند. این سبک دکوراسیون داخلی یک سبک پالوده، توسعه یافته، با جزئیات و ریزه کاری های فراوان که در ساختار مبلمان و وسایل روشنایی و غیره یافت می شود.

سبک های مهم دکوراسیون داخلی

 


4. دکوراسیون داخلی روستیک

این سبک از سبک های مهم دکوراسیون داخلی است که سعی بر به درون خانه کشیدن طبیعت خالص دارد. بنابراین می توان گفت این سبک در فضاهای ویلایی کاربرد دارد. دارای ساختار خام و نپخته ای است. اجزائی ناصاف و کمی زمخت دارد. این سبک در خانه های ویلایی و کوهستانی و روستایی  کاربرد دارد و مبلمان و وسایل روشنایی نیز گاهی از کنده درخت، تنه و شاخه ی درختان و الیاف و کنف ساخته می شوند.

دکوراسیون داخلی روستیک

 


حتما ببینید : دکوراسیون آشپزخانه


 

5. دکوراسیون داخلی کلاسیک با تفسیر جدید

در این سبک جزئیات سبک کلاسیک با رویکردی جدید در آن به کار برده شده است. به عیارت دیگر فرم کلی سبک کلاسیک از لحاظ ساختاری و همین طور برخی لوازم منزل و غیره در سبک کلاسیک حفظ شده است. اما ترکیب شده با عناصر مدرن هستند. این سبک دکوراسیون داخلی، سبک پالوده شده و با شکوهی است که تلفیقی بین قدیم و جدید نیز می باشد.

سبک های مهم دکوراسیون داخلی

 


6. دکوراسیون داخلی ماوریک (تک رو)

ساختار این سبک به گونه ای است که از وسایل و احجام هم پوشان استفاده می کند. رنگ ها کاملا تصادفی انتخاب می شوند حتی رنگ های مورد استفاده برای یک اتاق. پس می توان گفت این سبک نوین، مبتکرانه، غیرمعمول و خلاف عرف و بدون قید و بند و قانون است. این سبک یکی از سبک های مهم دکوراسیون داخلی محسوب می شود و بخشی از سبک مدرن است.

دکوراسیون داخلی ماوریک

 


7. دکوراسیون داخلی ژاپن

از خصوصیات بارز و مشخصه‌ی اصلی این سبک تمیز بودن، کم کردن جزئیات و توجه به سادگی است. غالب آن دارای فریم مربع است. اگر بخواهیم عناصر مورد استفاده در این سبک را به اختصار نام ببریم می توانیم به تاتامی مت(کف پوش حصیری بافته شده از ساقه برنج) واشیتسو(اتاقی پوشیده شده از تاتامی مت) درهای کشویی، میز کوتاه و صندلی آن به نام زابوتن، اتاقک آلاچیق مانند به نام توکونرما و همینطور کاکمونو، سوئی سکی، ایکبانا و بن سای اشاره نمود. و عامل دیگری که به این سبک جلوه خاصی بخشیده است، وجود باغ آرایی ژاپنی که تحت تأثیر آئین های شینتووذن بوده، است.

دکوراسیون داخلی ژاپن

 


8. دکوراسیون داخلی چینی

اصول مهم در این سبک شامل سه اصل سادگی، انرژی و طبیعت است. عاملی که برای اصل انرژی از همه مهمتر می باشد، پیدا کردن مکان مناسب برای هر وسیله است. چوب به عنوان یک متریال طبیعی در این سبک به وفور یافت می شود. از خصوصیات سبک چینی، کاربرد اصول فنگ شویی و برقراری اعتدال میان انرژی ها است. آب، آتش، خاک، چوب و فلز از عناصر مهم درفنگ شویی محسوب می شوند. در فنگ شوی پرهیز از انباشتگی و بی نظمی مهمترین اصل محسوب می شود و دقت در رنگ محیط اطراف اصل دیگر آن است. به نحو اعجاب انگیزی هر ۵ اصل فنگ شویی به وسیله‌ی گیاه بامبو وارد محیط می شود. مشکی، طلایی، زرد و قرمز رنگ های اصلی کاربردی در این سبک به شمار می آیند.

دکوراسیون داخلی چینی

 


9. دکوراسیون داخلی مراکشی

این سبک از سبک های مهم دکوراسیون داخلی به شمار می آید که در میان سبک های مهم دکوراسیون داخلی به عجیب و غریب معروف است. فرش، کاشی، ظروف رنگی، سفال فانوس، آثار فلزی، کف پوش سفالی قرمز، سکوهای بیرون زده از دیوار، مبلمانی با چوب های منبت و مشبک، سایه بان بالای تخت، حیاط اندرونی (ریاض)، چراغ های خفا، کاشی زلیج و تجین از عناصر اصلی در این سبک به شمار می آید. آبی فیروزه ای و کبود، سفید و سبز از جمله رنگ های مورد استفاده در آن در این سبک به شمار می آید.

دکوراسیون داخلی مراکشی

 


10. دکوراسیون داخلی مصری

این سبک یکی از سبک های مهم دکوراسیون داخلی به شمار می آید و در دکوراسیون مصری استفاده زیاد از سنگ های طبیعی مثل آهک و حجم های مکعبی، حجیم و خطوط مستقیم ستون های قطور و منقوش و پنجره های مشبک چوبی با رنگ تیره در معماری مصری و نوع خاص پرسپکتیو آن و همچنین استفاده از عناصر بارزی مانند: مصطبه (مقابر اشرافی)، هیرو گلیف (بارزترین نقوش دکواتیو مصری )، ستون های کوتاه و چاق، هیروگلیف، نقاشی ساکن و خشک، نقاشی پر رنگ و لعاب، نقاشی روی پاپیروس، نقش کنده کاری شده روی دیوار، رابطه نزدیک با طبیعت، لوتوس، آنخ (کلید زندگی یا کلید نیل )، خدای مات، آنوبوس، خپری (سوسک بالدار)، آمن، وجت، ایارت، اوروبوروس، بست، کانوپیک، اوبلسیک، باعث شده که به سبکی دارای هنر توصیفی مبدل ساخته است و در نتیجه جلوه‌ی خاصی به آن می‌بخشد.

دکوراسیون داخلی مصری

 


11. دکوراسیون داخلی هندی

جزء سبک های مهم دکوراسیون داخلی است و خصوصیات مهم این سبک شامل تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، سوزن دوزی ظریف، چهل تکه و مندیر ( معبد کوچکی که هر جایی در خانه غیر از اتاق خواب می توان قرار داد) و استفاده از نقوش شیوا، لاکشمی، گانشا و همینطور نقش فیل (اعتقاد هندوها بر به ارمغان آوردن ثروت) است. بنابراین می توان گفت بارزترین عنصر در این سبک از سبک های مهم دکوراسیون داخلی، رنگ است.

دکوراسیون داخلی هندی

 


12. دکوراسیون داخلی رومی باستانی

استفاده بجا از تزئینات و مجسمه سازی از ویژگی های بارز در این سبک است. در دوره‌ی اوج هنرهای رومی نیز بود که استفاده از سردیس بجای مجسمه کامل رایج شد. فرسکو، کاتورا، پانتئون، موزلییک های رومی، باسیکیا، لامپ های رومی، فوروم، کلسئوم، کاتاکومب از عناصرز بارز آن به شمار می آید. از جمله خصوصیات معماری در این سبک که از سبک های مهم دکوراسیون داخلی به شمار می آید، می توان به طاق های نیم دایره، استفاده از موزائیک بر دیوار، نواره، آب نما، سونا و استخر و تبدیل نقاشی دیواری به کاغذ دیواری اشاره نمود. همچنین در این سبک بیشتر از تزئیناتی مثل موزائیک ها و نقاشی های دیواری و پارچه های منقوش و اشیاء دکوراتیو استفاده می کنند و تاکید بر استفاده مختصر از مبل و صندلی دارند. تمایز دهنده‌ی دکور منزل اشراف با عامه  استفاده از صحنه های جنگ گلادیاتورها به عنوان قطعات موزاییک شده بوده است.

دکوراسیون داخلی رومی باستانی

 


حتما ببینید : طرح­های جدید از طراحی داخلی خنثی


13. دکوراسیون داخلی یونان باستان

این سبک از دکوراسیون داخلی دارای دوره ها و شیوه های معماری یونانی مختلی است که آنها را به صورت موردی نام می بریم

دوره های مختلف آن عبارتند از دوره هندسی، کهن یونان، کلاسیک، هلنی و شیوه های معماری یونانی شامل دوریسی، ایونی و کرنتی هستند.

از جمله ویژگی های بارز این سبک، قراردادن فرم سنتوری بر بالای ساختمان و استفاده از معماری هندسی بر پایه تناسب می باشد. تأکید سبک دکوراسیون داخلی رومی و یونانی بر تقارن و تعادل است. سفید و آبی رنگ برتر در این سبک هستند و زنجیره یونانی معروف ترین نقش در نقوش یونانی به شمار می رود. استفاده زیاد از نور طبیعی و استفاده از مصالح آهک و مرمر سفید به طور عمده، از خصوصیات سبک مدرن یونانی به شمار می آید.

دکوراسیون داخلی یونان باستان

 


14. دکوراسیون داخلی روکوکو

تنها تفاوت های این سبک با سبک دکوراسیون داخلی باروک کمتر شدن  میزان آراستگی ها و استفاده بیشتر از رنگ های روشن است. پس می توان گفت مانند سبک باروک تجلی می یابد.

دکوراسیون داخلی روکوکو

 


15. دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

دکوراسیون داخلی ویکتوریایی یکی از سبک های مهم دکوراسیون داخلی به شمار می آید که هماهنگی و تعادل مهمترین موضوع در آن است. در این طرح دیوار به دو قسمت تقسیم می شود. که هر قسمت با کاغذ دیواری یا رنگ تیره جدا می شود. از نشانه های این سبک می توان به استفاده از شمعدان های بزرگ و چلچراغ های بزرگ شیشه های منقوش اشاره نمود.

دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

 


16. دکوراسیون داخلی انگلیسی

این سبک به سبک های دکوراسیون داخلی مهم و متفاوت دیگر که هر کدام نام یا لقب ملکه و یا اشراف زاده ای رو به خود اختصاص داده است؛ طبقه بندی شده است. بنابراین در این بحث فقط نام آنها و ویژگی بارز آنها نام برده می شود.

  • سبک باهاوس ( بکارگیری فلز در قاب صندلی و مبلمان زیادتر شده) پیشگام مدرنیسم در معماری.
  • شرایتون (پایه استوانه شیاردار یا مارپیچ)
  • سبک چندیل ( پایه های کبدیولی داشتند که به پنجه یک گربه میان با توپی که گرفته بود ختم می شود)
  • سبک کویین آن (پایه های کابریولی و قوس دار S)
  • سبک ویلیام مری (چوبهای انحنا دار شکل های S , C)
  • سبک جورجین (استفاده از روکش چوب پارچه کوبی، کاغذ دیواری، چوب های ماهاگونی، اقاقیا)
  • هپل وایت (صندلی با پشتی سپری یا قلبی شکل)
  • سبک بیرر میر ( مدال ها با نقاشی پرتره زیاد کاربرد داشت)

دکوراسیون داخلی انگلیسی

 


17. دکوراسیون داخلی آرت نوو

از ابداعاتی که از این سبک آغاز شد نقاشی روی شیشه بود. این سبک در واقع احیا گر سبک تزئینی درماتیک باروک بود و مایش ارزش های تزئینی خطوط منحنی از اهداف مهم آن بود. از خصوصیات مهم دیگر در این سبک استفاده زیاد از انواع کف پوش های چوبی است.

دکوراسیون داخلی آرت نوو

 


18. دکوراسیون داخلی آرت دکو

استفاده از فرم های گیاهی در فرفوژه ها ورنگ های روشن و یک دست از مهمترین ویژگی های این سبک دکوراسیون داخلی به شمار می آید.

دکوراسیون داخلی آرت دکو

 


حتما ببینید : ایده های هنری برای دیوار اتاق نشیمن


19. دکوراسیون داخلی فرانسوی

این سبک یکی از سبک های مهم دکوراسیون داخلی است. در سبک فرانسوی طراحی داخلی ترکیبی از سبک روستیک (روستایی) و سلطنتی (شاهانه ) است. این به دل فریبی و همچنین با نشاطی شهرت یافته است. کمد معروفی در این سبک به کار برده می شود که نام آن (آرموار) است. یک نوع کمد یا گنجه ی فرانسوی است که به خوبی با بسیاری از وسایل دیگرترکیب می شود و در اتاق های مختلف یک منزل به سبک فرانسوی وجود دارد. آرموار یک کمد فرانسوی است و روی آن بسیار تزئین شده و حکاکی شده است. رنگ های طلایی، آبی، قرمز، سبز و در بعضی موارد رنگ های مختلف دیگر در طراحی داخلی فرانسوی به کار برده می شود. از طرح گل و گیاه و برگ در قاب آینه و صندلی های چوبی در سبک فرانسوی زیاد استفاده می شود.

این سبک بسیار خاکی و همینطور مطبوع است و این بر خلاف تصور اکثر افراد که فکر می کنند متظاهر و خودنما است. در طراحی داخلی فرانسوی اکثرا میز و صندلی های منزل، به جای لبه های صاف و مستقیم دارای لبه های دالبری شکل هستند. سقف و دیوار ها از نظر رنگ آمیزی دارای رنگ های سفید و کمرنگ هستند. اما در عوض از از طرح و الگوهای گل دار (گل گلی) نیز بهره می برد.

 دکوراسیون داخلی فرانسوی

 


20. دکوراسیون داخلی سوئدی

اگر بخواهیم خلاصه ای از سبک طراحی داخلی سوئدی ارائه دهیم باید از تعریف روشن، ساده، سفید و آبی استفاده نماییم. می توان یکی از دلالیل آن را تاثیر پذیری از روشنایی و آب و هوای اسکاندیناوی دانست. به دلیل زمستان های طولانی مدت خسته کننده با غروب های زود هنگام و روز های کوتاه و کمبود نور طبیعی، این سبک را مجبور به وارد کردن روشنایی مورد نیاز به فضای داخلی خانه کرده است. سبک طراحی داخلی سوئدی معروف به استفاده از چیزهای کمرنگ، روشن، پر زرق و برق و پرجلوه در دکوری های یک منزل است. به دلیل اینکه دیوارها، کف زمین و لوازم و اثاث منزل با رنگ های کمرنگ و روشن نور طبیعی را منعکس می کنند؛ بنابراین حتی در روز های تاریک زمستان، فضاهای داخلی که با این سبک دکوراسیون داخلی طراحی و دکوراسیون بندی شده اند، بشاش، آرام هستند.

دکوراسیون داخلی سوئدی

 


حتما ببینید : ایده طراحی خانه مدرن و رنگارنگ


21. دکوراسیون داخلی باروک

سبک معماری باروک جزء سبک های دکوراسیون داخلی مهم به شمار می آید. این سبک از ایتالیا آغاز شد و تقریبا از اوایل قرن ۱۷ تا اواسط قرن ۱۸ قسمت اعظم اروپا و بیشتر کشورهای لاتین را تحت پوشش قرار داد. منتقدین اعتقاد دارند که قرن نوزدهم معماری باروک عبارت است از معماری کلاسیک منحط بی‌ساختار که دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب است. در معنی اصلی خود باروک عبارتست از نامنظم، مروارید ناصاف و پرپیچ و تاب و یا غیر عادی، باروک نوعی هنر است که در آن قواعد تناسب رعایت نمی‌شود و همه چیز بنا به حواس هنرمند نشان داده می‌شود. این سبک دکوراسیون داخلی، هنری دارای روحی از حرکت و جنبش است و در نتیجه نقطه مقابل سکون کلاسیک است. بر خلاف دوران کلاسیک هنرمندان در باروک، با احساس خود حرکت می‌کنند و احساس را مقدم بر عقل می‌دانستند.

ویژگی متفاوت معماری باروک نحوه فکری و احساسی آن است. به عبارت دیگر ایجاد هماهنگی و هنجار درمیان عناصر و مضامینی گوناگون و درهم آمیخته تعریف دیگری از این ویژگی است. ویژگی های دیگر این سبک طراحی فراخ و در مقیاس بزرگ در فضایی شکوهمند و ابهت انگیز، تعبیه فضای کلی در مرکز و منظم کردن سایر فضاها به سمت آن، به خدمت گرفتن عناصر اصلی پیکرتراشی و نقاشی و سایر هنرهای تزئینی برای ایجاد اثری کامل می باشد.

دکوراسیون داخلی باروک

 


22. دکوراسیون داخلی گوتیک

این سبک از سبک‌ها و دوره‌های تاریخی معماری و سبکی مذهبی بوده که همواره، در خدمت کلیسا بوده است. به طور کلی هنر معماری گوتیک در میان سال های ۱۱۳۷ و ۱۱۴۴ (میلادی) در جریان بازسازی کلیسای سنت دنیس فرانسه پا به عرصه وجود گذاشت و تا اواسط قرن شانزدهم میلادی در اروپا معمول بود. در فرهنگ جهان دوران استیلای مذهب، و بالاخص کلیسا، بر جوامع دوره گوتیک نام گرفته است. به دلیل نوع ارتباطات در آن دوران که به صورت عمودی تعریف می شد، یعنی تمام ابعاد و جنبه های زندگی در جهت خداوند و برای خداوند تعریف می شد، در معماری آن دوران نیز خود را  نشان به صورت فلش های رو به بالا (به سمت خداوند) نشان می داد. قوس نوک تیز از ویژگی های معماری گوتیک به شمار می آید.

رنگ های تیره برای دیوارها، سقف و کف زمین همیشه در طراحی داخلی به سبک گوتیک وجود دارد. به طور کلی برای پیاده کردن این سبک در طراحی داخلی منزل خود به یک فضای باز و بزرگ نیاز خواهید داشت. زیرا وجود این سبک به خاطر ترکیب رنگ های موجود در آن موجب گرفتگی و دلگیر شدن فضاهای کوچک می شود و این امر موجب ناراحتی اعضای خانواده و همچنین مهمانان خواهد شد. منزلی که به این سبک طراحی دکوراسیون داخلی شود دارای یک جذبه و شهرت عرفانی خاص می شود و فضای داخلی بسیار لوکس به نظر می رسد.

دکوراسیون داخلی گوتیک

 


23. دکوراسیون داخلی اوریگامی

سبک دکوراسیون داخلی اوریگامی از تعریف لغت اوریگامی الهام گرفته است و اگر بخواهیم برای این لغت یک توضیح ساده ارائه دهیم باید بگوییم که «اوریگامی روش ارائه ی اشکال است که عمدتاً با خم کردن ماده ی مورد استفاده (کاغذ) حاصل می شود».

دکوراسیون داخلی اوریگامی

 


24. دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک

این سبک نیز جزء سبک های مهم دکوراسیون داخلی به شمار می آید که برای دکوراتورهای تازه وارد می تواند بسیار مناسب باشد. زیرا مونوکروماتیک یکی از آسانترین سبک های دکوراسیون داخلی است که در آن بدون نگرانی در این باره که رنگ ها در کنار هم به خوبی جلوه می کنند، به سادگی از کنار هم قرار دادن اشیاء یک رنگ می توان به یک تعادل مناسب در این سبک رسید.

دکوراسیون داخلی مونو کروماتیک

 

ترجمه : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: معماری نئوکلاسیک