مقایسه مجتمع تجاری تفریحی و اداری ایران مال با پروژه های بزرگ جهان

مجتمع تجاری تفریحی و اداری ایران مال واقع در منطقه ۲۲ تهران یکی از بزرگ ترین مجتمع های تجاری خاورمیانه به شمار می رود. این مجموعه تجاری در رده پروژه های عظیم دنیا قرار می گیرد. بخش تجاری ایران مال نسبت به مرکز خرید The Trafford center انگلستان و Mall of America آمریکا از مساحت بیشتری برخوردار است. بازدید از کل بخش تجاری این مجموعه مسافتی حدود ۱۴٫۷ کیلومتر پیاده روی، یعنی مسافتی به اندازه خیابان ولیعصر از میدان منیریه تا تجریش می باشد.

ایران مال

جزئیات پروژه ایران مال : 

در سال 1390 ساخت مجتمع تجاری ایران مال در زمینی به مساحت یک میلیون و 100 هزار متر مربع با حدود 7 هزار نفر نیروی انسانی شروع شد. پس از 2 سال یعنی در سال 1392 فاز دوم این مجموعه در ضلع غربی سایت به مساحت 600 هزار متر مربع ساخته شد. با توجه به مساحت این پروژه عظیم، می توان آن را بزرگ‌ ترین مجتمع تجاری، اداری و تفریحی جهان نامید. زیرا دوبی مال و مرکز بزرگ تجاری چین هر یک به ترتیب ۱ میلیون و ۱۲۴ هزار متر مربع و ۸۹۴ هزار متر مربع مساحت دارند. و تنها تفاوت آن ها با پروژه ایران مال نسبت به مساحت تجاری به‌ کل مساحت آنان است. به طور دقیق ۱۷ درصد از کل مساحت پروژه ایران مال به بخش تجاری اختصاص‌ یافته است. بازدید از بخش تجاری این مجموعه و مشاهده هر فروشگاه تجاری آن مستلزم حدود ۵ دقیقه زمان می باشد. بنابراین دیدن تمامی فروشگاه های آن سه روز به طول می انجامد. به طور کلی مجتمع تجاری تفریحی و اداری تفریحی و اداری ایران مال علاوه بر بخش تجاری دارای دو برج اداری، پارکینگ، دو هتل 5 ستاره ، دریاچه و تالار پذیرایی می باشد.

ایران مال

بخش های مختلف مجتمع تجاری تفریحی و اداری ایران مال به شرح زیر می باشد : 

 1. ایوان بلور
 2. پیست یخ
 3. آمفی تئاتر
 4. دو هتل 5 ستاره
 5. مرکز نمایشگاه ها
 6. مجموعه سینمایی
 7. تالار پذیرایی الماس
 8. گالری و نمایشگاه اتومبیل
 9. فودکورت و مرکز تفریحات خانوادگی
 10. دریاچه ایران مال با نمایش و رقص آب
 11. باغ ایرانی (به عنوان قلب پروژه و از زیباترین بخش های ایران مال)
 12. طرح توسعه آتی (شامل یک مجموعه فروشگاهی بزرگ و مرکز بین المللی تجارت تهران)

معرفی همسایگان و حوزه نفوذ : 

پس از مطالعات و بررسی های انجام شده و با وجود قرار گیری دو کلان شهر تهران و کرج در نزدیکی هم، نقطه مرکزی مابین این ۲ شهر به عنوان بهترین مکان برای ساخت این پروژه انتخاب شد. این موضوع به معنای این است که با رسم دایره ایی به شعاع 27 کیلومتر و به مرکزیت بازار بزرگ ایران، این دایره از مراکز شهر های تهران و کرج عبور خواهد نمود. در پیرامون بازار بزرگ ایران مال پروژه های مختلف مسکونی، تفریحی و تجاری متعددی مانند: دریاچه بزرگ خلیج فارس، پارک جنگلی چیتگر، پروژه هزار و یک شهر و برج های مسکونی قرار دارند که جذابیت این پروژه را دو چندان نموده اند. این پروژه در جزیره بزرگراهی همت، ایران خودرو، چهار باغ و طبیعت قرار گرفته است و به همین علت دسترسی به این مجموعه از ۴ ضلع شمال، جنوب، شرق و غرب به آسانی امکان پذیر است. در ادامه این مطلب توضیحاتی در رابطه با نحوه چیدمان این دسترسی ها ارائه شده است.

معماری مجتمع تجاری ایران مال

معماری مجتمع تجاری ایران مال

معرفی بازار بزرگ ایران مال : به عنوان یکی از لوکس ترین بازار های دنیا

مقایسه نسبت مساحت فضا های تجاری به مساحت کل ساخت یکی از فاکتور های مهم و تعیین کننده در رابطه با لوکس بودن بازارها در مجموعه های مشابه می باشد. پایین تر بودن این نسبت نشان دهنده بیشتر بودن فضای تفریحی، فرهنگی عمومی و غیره در مقایسه با فضای خالص تجاری است. در نتیجه مجموعه از مرکزی صرفا تجاری به مجموعه ایی چند منظوره تبدیل خواهد شد که دارای کاربری های فرهنگی، تفریحی، سیاحتی، اقامتی و غیره می باشد. و این بدان معنا است که احترام به بازدید کنندگان بسیار حائز اهمیت است و ساخت مجموعه ایی با بالا ترین کیفیت نیز الزامی می باشد.

طراحی ایران مال

ایران مال


حتما ببینید : طراحی مرکز تفریحی توریستی مدرن در چین


ایوان بلور : 

ایوان بلور واقع در قسمت غربی مجتمع تجاری تفریحی بین المللی ایران مال به عنوان نقطه عطف این پروژه محسوب می شود. ایوان بلور بیش از 25 هزار متر مربع ارتفاع دارد که از طبقه اول تجاری تا بام مجموعه امتداد یافته است. در فضای بین کریستال های طراحی شده در ایوان بلور حدود 210 متر مربع فضای خاص به منظور ارائه کالاهای خاص و لوکس تعبیه شده است. واضح و مبرهن است که این فروشگاه ها با توجه با موقعیت خاص خود در کل مجموعه از جایگاه ویژه ایی بهره مند هستند.

ایران مال

طراحی ایران مال

بازار بزرگ ایران مال

پیست یخ : 

پیست یخ مجتمع تجاری تفریحی بین المللی ایران مال واقع در قسمت شرقی و طبقه اول تجاری می باشد. این پیست یخ حدود 3150 متر مربع مساحت دارد. این مجموعه دارای جایگاه ویژه تماشاچیان به ارتفاع ۳ طبقه می باشد که نخستین پیست یخ ساخته شده در مجتمع‌ های تجاری ایران به شمار می رود. پیست یخ ایران مال به واسطه عملکرد خاص خود و ماهیت ورزش‌های زمستانی، موجب تحت تاثیر قرار گرفتن مغازه های پیرامون خود شده و کاربری های اختصاصی را ایجاد نموده است. در عین حال با توجه به علاقمندان این رشته خاص از ورزش های زمستانی، موجب جذب بازدید کنندگان بیشتری خواهد شد. مدیریت این مجموعه خاص و لوکس با توجه به علاقمندان فراوان ورزش های زمستانی، مستلزم افراد متخصص و با تجربه می باشد. بنابراین برای مدیریت و سرویس دهی هرچه با کیفیت تر آن در پشت سکوی تماشاچیان تعدادی فضای اداری خاص در نظر گرفته شده است.

بازار بزرگ ایران مال

بازار بزرگ ایران مال

آمفی تئاتر : 

آمفی تئاتر مجتمع تجاری تفریحی بین المللی ایران مال در قسمت شرقی و در داخل ساختمان هتل قرار گرفته است. این قسمت با طراحی خاص خود، به این پروژه جلوه ایی متفاوت و شاخص بخشیده است. این آمفی تئاتر با گنجایش بیش از ۱۰۰۰ نفر، در فضایی به مساحت 1500 متر مربع ساخته شده که ارتفاع آن بین 17 تا 22 متر متغییر است.

بازار بزرگ ایران مال

بازار بزرگ ایران مال

2 هتل ۵ ستاره : 

هتل ایران مال در قسمت شرقی مجموعه بازار بزرگ ایران مال واقع شده است. این هتل بیش از ۱۰۰۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. این مجموعه اقامتی متشکل از 2 هتل 5 ستاره است که ارتفاع آن ها بیش از ۷۰ متر از سطح بام می باشد. هتل اول این مجموعه ۲۱۱ اتاق دارد، و هتل دوم آن دارای 195 اتاق می باشد. هر یک از این هتل ها از امکانات ورزشی مانند: استخر بر روی سطح آخرین طبقه و سالن ورزشی با تجهیزات کامل برخوردار می باشند. این مجموعه اقامتی فضای پشتیبانی مجزایی به مساحت حدود ۶۰۰۰ متر مربع دارد. تالار پذیرایی و آمفی تئاتر از دیگر فضا های موجود در این مجموعه می باشند که مستقیما با مجموعه اقامتی ارتباط دارند.

بازار بزرگ ایران مال

نخستین هتل 5 ستاره ایران مال : این هتل واقع در قسمت جنوبی می باشد که مساحت آن از نصف مساحت کل مجموعه بیشتر است. ورودی این هتل به شکلی فاخر و دعوت کننده طراحی شده که میزبان مهمانان داخلی و خارجی خواهد بود. در این هتل یک اتاق جلسات در سطح بین المللی طراحی شده است. این هتل 211 اتاق مختلف دارد که تمامی آن ها بر اساس استاندارد های یک هتل بین المللی ۵ ستاره طراحی و اجرا شده اند.

مجتمع تجاری تفریحی و اداری ایران مال

مجتمع تجاری تفریحی و اداری ایران مال

دومین هتل 5 ستاره ایران مال : این هتل در قسمت شمالی مجموعه قرار دارد. این هتل به سطح بام سبز مجموعه بزرگ بازار ایران دسترسی دارد. طراحی ورودی این هتل بسیار مجلل و با شکوه انجام گرفته است که چشم هر بیننده ایی را به خود جلب می کند. این هتل دارای 195 اتاق می باشد. طراحی تمامی فضاها و امکانات این هتل لوکس و بر اساس استاندارد های یک هتل بین المللی ۵ ستاره صورت گرفته است.

مجتمع تجاری تفریحی و اداری ایران مال

مجتمع تجاری تفریحی و اداری ایران مال

مجموعه سینمایی : 

مجموعه سینمایی بازار بزرگ ایران مال در غرب گالری اتومبیل و در طبقات 3 و 4 تجاری قرار گرفته است. این مجموعه ۵۲۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای 1360 متر ارتفاع می باشد. این مجموعه سینمایی به شکلی طراحی شده که با بالا ترین تنوع سالنی، حداکثر استفاده از مساحت موجود را فراهم نموده است. مجتمع سینمایی ایران مال دارای 14 سالن می باشد و بیش از ۲۰۰۰ نفر صندلی ظرفیت دارد. که به همین علت به یکی از بزرگ ترین و جامع ترین مجموعه های سینمایی کشور مبدل گشته است. سالن های این مجموعه به شرح زیر می باشد :

 • سینما VIP
 • سینما IMAX
 • سینما DBAX
 • سینما کودک
 • سینما ULTRAAVX
 • سینما ATOMS.DOLBY
 • سینما سه بعدی REALD

هر یک از این سالن ها ویژگی های جدید و متفاوتی در زمینه کیفیت صوتی و تصویری دارند و از امکانات لوکسی بهره مند هستند. این مجتمع سینمایی نخستین مجتمع در ایران است که تمامی این سالن ها را در یک مجموعه تجاری گرد هم آورده و سطح فرهنگی و اجتماعی مجموعه را ارتقا داده است.

مرکز تجاری تفریحی و اداری ایران مال

مجتمع تجاری تفریحی و اداری ایران مال

تالار پذیرایی الماس : 

تالار پذیرایی الماس ایران مال واقع در تراز طبقه چهارم تجاری می باشد. این تالار با مجموعه اقامتی مستقیما ارتباط دارد. مساحت این تالار پذیرایی حدود 15000 هزار متر مربع می باشد و میزبانی بیش از ۷۰۰ نفر را پوشش می دهد. تالار پذیرایی الماس قابلیت تبدیل به ۲ سالن کوچک تر را دارا می باشد و به این ترتیب پاسخگوی نیاز های گوناگون برای انواع سلیقه ها می باشد. این تالار یکی از میدان های اصلی بازار بزرگ ایران مال است که به واسطه معماری خاص خود، فروشگاه های مشرف به آن از لوکس ترین برند های جهانی انتخاب شده اند. قرار گیری کافی شاپ و رستوران های خاص در فضای میانی طبقه دوم تجاری باعث شده تا بازدید کنندگان به داخل محدوده الماس هدایت شده و از مشاهده معماری خاص داخل آن لذت ببرند.

مرکز تجاری تفریحی و اداری ایران مال

مرکز تجاری تفریحی و اداری ایران مال

مرکز تجاری تفریحی و اداری ایران مال

مرکز تجاری تفریحی و اداری ایران مال

گالری اتومبیل : 

گالری اتومبیل تات ایران مال در قسمت غربی مجموعه واقع شده است. این گالری خودرو حدود 6800 متر مربع مساحت دارد که حدود ۴۰۰۰ متر مربع از مساحت آن را واحد های تجاری تشکیل می دهند. این گالری اتومبیل با ارتفاعی حدود 20 متر مربع از طبقه اول تجاری تا بام امتداد یافته است. کاربری این فضای خاص مکانی برای نمایش خودرو های لوکس دنیا می باشد. در این گالری مکانی برای پذیرایی مهمان ها در نظر گرفته شده که با طراحی منحصر به فرد خود، جلوه خاصی به این پروژه بخشیده است. هم چنین در گالری اتومبیل ایران مال به منظور سهولت یافتن حمل خودرو آسانسور های مخصوصی تعبیه شده است.

طراحی بازار بزرگ ایران مال

مرکز تجاری تفریحی و اداری ایران مال

طراحی بازار بزرگ ایران مال

فودکورت و مرکز تفریحات خانوادگی :

فودکورت این مجموعه در طبقه تجاری سوم قرار دارد. که بدن شک مورد استقبال فراوان مراجعین قرار خواهد گرفت.

طراحی بازار بزرگ ایران مال

دریاچه ایران مال با نمایش و رقص آب : 

آب به عنوان عنصری حیاط بخش علاوه بر آبادانی موجب آرامش خاطر می شود. کانسپت دریاچه ایران مال با الهام از موقعیت رشته کوه های البرز طراحی شده است. این دریاچه در قسمت شمالی بازار ایران مال قرار گرفته است. جریان آب از کوه های شمالی و از طریق باغ مرکزی به دریاچه ایی زیبا و باغی پرشکوه در جنوب مجموعه منتقل می شود. این دریاچه حدود 12000 متر مربع مساحت دارد. و از فواره های پرقدرت ایجاد جریان آب تا ارتفاع ۱۵ متری بهره مند می باشد. هم چنین این دریاچه با ویژگی نمایش و رقص آب موجب خلق فضای روح بخش و به یاد ماندنی شده است. ویژگی های مهم این دریاچه که موجب متمایز شدن آن با نمونه های مشابه شده به شرح زیر می باشد :

 • پرده آب
 • 18 فواره چرخنده
 • 6 فواره خورشیدی
 • 710 فواره مرتفع به ارتفاع 15 متر مربع
 • استفاده از LED های متعدد باقدرت بالا و ضد آب
 • 5 منبع نوری با رنگ های قرمز، آبی، سفید، زرد با قابلیت تولید میلیون ها رنگ متنوع

طراحی بازار بزرگ ایران مال

طراحی بازار بزرگ ایران مال

طراحی بازار بزرگ ایران مال

باغ ایرانی : 

باغ ایرانی بازار بزرگ ایران مال به عنوان قلب پروژه، یکی از زیبا ترین بخش های ایران مال به شمار می رود. طراحی مسیر عبوری از باغ ایرانی به گونه ایی صورت گرفته که بازدید کنندگان از طبقه دوم تجاری با عبور ضربدری شکل از کنار فضا های سبز و آب نما های زیبا، بتوانند فروشگاه های اطراف باغ را مشاهده کنند. بنابراین طراحی فروشگاه های پیرامون باغ نیز بسیار حائز اهمیت بود. معماری منحصر به فرد این باغ و برگزاری مراسم های گوناگون در مناسبت های مختلف در آن موجب شده تا فروشگاه های طبقات دیگر واقع در راهروهای مشرف به باغ ارزشمند تر شوند. 2 رستوران لوکس بین المللی واقع در مسیر باغ و طبقات اول و دوم تجاری از ویژگی های اصلی این باغ به شمار می رود. هر کدام از این رستوران ها در فضایی به مساحت 300 متر مربع طراحی و به اجرا رسیده اند که فضای دلنشین آن ها فضای مناسب تری از باغ ایرانی را فراهم کرده است. با توجه به این نکته که محدوده باغ ایرانی دارای بیشترین دید از طبقات هتل می باشد، طراحی سقف آن با دقت بسیاری صورت گرفته است. و در طراحی آن سعی شده تا با استفاده ترکیبی از خرپا های سه بعدی و سقف ETFE نمایی بسیار زیبا در بام بازار بزرگ ایران مال ایجاد شود.

طراحی بازار بزرگ ایران مال

طراحی ایران مال

طراحی ایران مال

طراحی ایران مال

طرح توسعه آتی در ضلع غربی : 

در رابطه با طرح توسعه آتی پروژه با توجه به پتانسیل بالای این مجموعه برای حداکثر استفاده بهینه از سایت پروژه و اضافه نمودن ساختمان های اداری و تجاری به مجموعه ایران مال گزینه های مختلفی ارائه شده است. تصویری را که در زیر مشاهده می کنید، طرح برگزیده می باشد. در این طرح 6 طبقه پارکینگ با قابلیت اتصال به پارکینگ های فاز اول به مجموعه فروشگاهی ایکیا اضافه شده است. هم چنین 6 برج اداری نیز به مساحت حدود 600 هزار متر مربع به عنوان مرکز بین المللی تجارت تهران به پروژه اضافه خواهند شد. به طور کلی زیر بنای این مجموعه حدود 1 میلیون و 700 صد هزار متر مربع خواهد بود.

طراحی ایران مال

نمایشگاه ها : 

معماری بازار ایران مال

معماری بازار ایران مال

معماری بازار ایران مال

معماری بازار ایران مال

معماری بازار ایران مال

معماری مرکز تجاری ایران مال

معماری مرکز تجاری ایران مال

معماری مرکز تجاری ایران مال

معماری مرکز تجاری ایران مال

معماری مرکز تجاری ایران مال

معماری مجتمع تجاری ایران مال

معماری مجتمع تجاری ایران مال

معماری مجتمع تجاری ایران مال

معماری مجتمع تجاری ایران مال


این مطالب را هم ببینید :

دانلود مجموعه مدل سه بعدی ست میز و صندلی

مستند متروی نیویورک – مستند دوبله فارسی ابر کارخانه ها