زیباسازی شهرها از جمله مهم‌ترین نکاتی است که امروزه به شدت مورد توجه قرار گرفته و در بسیاری از پارک‌ها، میدان‌ها، باغ‌ها، تالارها، رستوران‌ها، مجتمع‌های تجاری، مکان‌های تفریحی و خدماتی و … از المان‌های مختلفی استفاده می‌کنند. آبنماها از رایج‌ترین المان‌های زیباسازی هستند که امروزه در بسیاری از مکان‌ها و محیط‌های مختلف استفاده شده و در طرح و شکل‌های مختلفی اجرا می‌شوند. در حقیقت ایده طراحی آبنما از دل طبیعت آمده و بر اساس آبشارها، محل عبور رودخانه‌ها، برخورد آب ساحل به سنگ‌های ساحل و … اجرا می‌شود و می‌تواند علاوه بر زیبایی محیط، احساس خوشایندی به افراد انتقال بدهد. در ادامه مطلب به بررسی کامل آبنما و انواع آن پرداخته می‌شود.

آبنما (Fountains) چیست؟

واژه آبنما در اصل از دو بخش آب و نما تشکیل شده که به شکل و ظاهر آب اشاره می‌کند. آبنماها در اصل سازه‌های صنعتی و مصنوعی هستند که با برخورداری از تجهیزاتی همچون پمپ آب، لوله و … از زیبایی آب استفاده کرده و باعث زیبایی و جذابیت محیط می‌شوند. به صورت کلی هر نمای منظم و غیر منظم، ریزش و فوران، فراز و فرود از آب که به صورت مداوم رخ‌نمایی می‌کند، یک نوع آبنما خواهد بود. امروزه انواع مختلفی از آبنماها در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. آبنما علاوه بر نمایش رقص آب، صدای دل‌نشین ریزش آب را نیز به همراه دارد که به جذابیت و حس آرامش آن کمک خواهد کرد.

هزینه اجرای آبنما

همان‌طور که گفته شد آبنماها به دلیل زیبایی و جذابیت بالا و همچنین ایجاد حس آرامش امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و در محیط‌های داخلی و خارجی اجرا می‌شوند. هزینه اجرای آبنماها همانند هزینه خرید بلوئر می‌تواند تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل نوع آبنما، نوع مصالح مورد استفاده در تولید آن‌ها، آپشن ها و امکانات آبنما مانند نورپردازی، سایز و ابعاد آبنما، محل اجرای آبنما، تعداد آبنماها و …هستند.

 زیباترین و پرکاربرد ترین نازل ها در آبنما ها

نازل رقص شیطان یا فواره مارپیچ  انواع انواع نازل های آب چرخشی یا حرکتی میباشد که جلوه بصری زیبایی را به محیط میدهد. این نوع آبنما ها در حوض ها ب کار میایند که با مکانیزم خود امکان چرخش آب را فراهم می آورد.

 نازل های رقص شیطان می توانند رشته های آب را به هم تنیده و افکت حرکتی زیبا و رقص گونه توسط نازل ها در اطراف و یک نازل مرکزی و سیستم دورانی در حول محور خود ایجاد نماید.

نازل نمکدانی،رقص شیطان و طبقاتی پرکاربردترین نازل های آبنما

این نوع فواره ها صدای دلنشین آب را برای شما تداعی میکند و جنس این نوع فواره های ابب از ترکیب دو آلیاژ المینیوم و برنج میباشد که ضد زنگ میباشد

نازل رقص شیطان و نورپردازی

نازل رقص شیطان با استفاده از ال ای دی های نور جلوه بیشتری دارد که این نوع از نال ها را میتوانید در حوض های پارک ها و رستوران ها همچنین باغچه های زیبایی شهر مشاهده کنید

نازل نمکدانی

نازل نمکدانی با توجه به شکل شمایل مشابه به نمک دان به این نام شناخته می شوند که که سطح آن از سوراخ هایی برای خروج آب استفاده ده است که جلوه زیبایی را به آب میدهد .

موارد استفاده از نارل نمکدانی

این نوع نازل های آب را میتوان در حوض های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار داد، همچنین از این نوع نازل ها در رستوران ها و آبنما های خانگی و دیواری استفاده میشود که با ترکیب نور بسیار زیبا و دلنشین میشود.

این نوع آبنما ها ریتمیک هستند که میتوان در آبنما ها سنگی ، آبنما های استخری در ویلا ها و رستوران مورد استفاده قرار داد.

نازل طبقاتی

نازل طبقاتی یکی از تجھیزات فواره و آبنما است. این محصول نازل طبقاتی مرکزی ثابت نام دارد . این نازل ها با پرتاب چندین خوشه آبی از مرکز به بیرون می تواند شکل مناسبی مانند گل را در یک یا چند طبقه مختلف برای بیننده به نمایش بگذارد نازل های  طبقاتی به شمار می آید.نازل طبقاتی می تواند در انواع محیط های دکوری و یا حرفه ای در داخل ساختمان، فضاهای باز، برکه یا دریاچه نصب شود و در محیط پیرامون خود ایجاد نشاط کند.

آبنمای موزیکال

این نوع آبنما، نوعی از آبنمای متحرک با اهداف سرگرمی است که جلوه‌ای زیبا را با استفاه از امواج صوتی و نور زمانبندی شده همراه با حرکت ذرات آب ارائه می‌کند. تاسیسات می‌توانند در مقیاس بزرگ باشند. در بعضی از آن‌ها از صدها پروژکتور و جامپینگ جت استفاده می‌شود و میلیون‌ها دلار هزینه دارند. البته که انواع خانگی کوچک هم وجود دارد. خصوصیات موسیقیایی آبنما، پیچیده و مستلزم برخی از اجزای مکانیکی، هیدرولیکی، الکتریکی و الکترونیکی هستند.

آبنمای هارمونیک

مفهوم و معرفی آبنما هارمونیک ، یک ایجاده هنری و معماری است که از ترکیب المان‌های آب، نور و صدا به منظور ایجاد یک تجربه زیبایی و آرامش‌بخش برای تماشاگران استفاده می‌کند. این آبنماها اغلب در فضاهای عمومی، باغ‌ها، پارک‌ها، مراکز تجاری و حتی داخل ساختمان‌ها قرار می‌گیرند و تاثیرات مثبتی بر روحیه و احساسات افراد دارند.

آبنمای ریتمیک

آبنما ریتمیک گروه وسیعی از آبنماها هستند. آبنماهای ریتمیک با آبنماهای کلاسیک تفاوت دارند، زیرا آبنماهای کلاسیک ثابت بوده اما آبنماهای ریتمیک، دارای عملکرد متغیر برحسب زمان هستند.

اگر بخواهیم از زیباترین و مدرنترین نازلهای استخری نام ببریم بی شک نازل کرتین استخری از اولین گزینه ها خواهد بود.
این نازل از جنس استیل304 نگیر براق و یا خشدار  در دو رنگ سیلور و طلایی تولید میشود.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد