طراحی یک فضای شهری زنده در قالب یک مجموعه ورزشی چند منظوره

یک مجموعه ورزشی چند منظوره در منطقه در حال رشد و توسعه Ørestad City واقع در حومه شهر کپنهاگ، دانمارک توسط استودیو دانمارکی معماری NORD طراحی و اجرا شده است. معماران پروژه این مجموعه را از حجم های چوبی ساخته اند. که این حجم ها فرم شاخص و برجسته ایی دارند و به گونه ایی بیان کننده یک کاربری متفاوت در این منطقه می باشند. این مجموعه ورزشی در راستای مجموعه مسکونی Mountian که آز آثار برجسته گروه معماری Bjarke Ingels Group (بیارکه انگلس) می باشد قرار گرفته است.

مشخصات کلی پروژه

  • معمار : استودیو معماری NORD
  • معمار مسئول : NORD Architects
  • معمار منظر : Masu Planning
  • مکان پروژه : شهر کپنهاگ، دانمارک
  • عکاس پروژه : Adam Mørk
  • مساحت پروژه : 1500.0 متر مربع
  • سال ساخت : 2017

Ørestad City منطقه ایی می باشد که در خارج از شهر واقع شده است و به شهر کپنهاگ متصل می باشد و تحت حمایت دولت دانمارک می باشد و به وسیله پل Øresund به شهر Malmö سوئد متصل می شود. این ساختمان اداری در سال 2001 در منطقه Ørestad City ساخته شد و از این زمان به بعد این منطقه شروع به رشد و توسعه کرده است. در این منطقه ساختمان های برجسته دیگری نیز مانند آپارتمان های VM Houses که توسط گروه معماری Bjarke Ingels Group (بیارکه اینگلس) طراحی شده است و هم چنین برج های کج AC Hotel Bella Sky Copenhagen که توسط گروه معماری 3XN طراحی شده، ساخته شده اند.

این مجموعه ورزشی نسبت به محدوده پیرامون خود به نوعی طراحی شده است که دارای یک طرح متواضع می باشد و در بستری قرار گرفته است که در واقع برای ساخت یک پارک در نظر گرفته شده بود. یکی از معماران استودیو معماری NORD به نام “Morton Gregersen” درباره این پروژه اظهار داشته است: “این مجموعه ورزشی چند منظوره به شکلی طراحی شده است که یک فضای شهری پویا و فعال را ایجاد کند و توانایی ایجاد تعاملات اجتماعی جدید را در منطقه Ørestad City و در میانه فضا های پر از ساختمان های بزرگ و بلوار های طویل دارد.”

مجموعه ورزشی چند منظوره

تیم معماران NORD برای دست یابی به فرم نهایی ساختمان، با کاربران نهایی این مجموعه ورکشاپ های متعددی را برگزار کرده است. و برای این بنا بهینه ترین برنامه فیزیکی را تعیین کرده اند و در نهایت به یک طراحی کاملا انعطاف پذیر و در دسترس دست پبدا کرده اند. عموم مردم در هر ساعتی از روز و شب به این مجموعه ورزشی چند منظوره دسنرسی دارند و فضا هایی نیز در این مجموعه وجود دارد که به عنوان کلاس های مدرسه یا باشگاه های ورزشی برای فعالیت های مختلف در نظر گرفته شده است.

طراحی فضای ورزشی

پلان این مجموعه ورزشی متشکل از سه حجم به شکل راست گوشه می باشد که دارای بام های شیب دار می باشند. این بام های شیب دار در مرکز ساختمان به یک دیگر می رسند و در نتیجه یک فرم شکسته را به وجود می آورند که وجود یک فضا با کاربری متفاوت را به وضوح آشمار می کنند. فضا های داخلی این مجموعه به صورت کاملا باز طراحی شده اند و می توانند به شکل انعطاف پذیر مورد استفاده قرار گیرند. یکی از این سه حجم راست گوشه از سایر فضا های داخلی جدا شده تا در صورت لزوم  یک فضای خلوت و به لحاظ آکوستیکی ایزوله را ایجاد کند. هم چنین این فضای محصور تنها فضایی است که دارای سیستم گرمایشی می باشد. به همین علت می توان از آن به عنوان محلی برای کافی شاپ، گردهمایی، فعالیت های هنری، استودیو یوگا و رقص و سایر فعالیت های گروهی کوچک استفاده کرد.

مجموعه ورزشی چند منظوره

تیم معماران NORD ورودی این مجموعه را به گونه ایی طراحی کرده اند که کم ارتفاع ترین قسمت این بنا می باشد. زیرا تناسبات انسانی تری را به دست دهد و به همین علت حس دعوت کنندگی را به رهگذاران و افراد بومی این منطقه القا می کند. یک نوار شفاف از قسمت ورودی تا حول قسمت انتهایی مجموعه کشیده شده است که موجب می شود فعالیت هایی که در این فضا انجام می گیرد از پارکی که پیرامون ساختمان واقع است دیده شود.

مجموعه ورزشی چند منظوره

استودیو معماری NORD  این مجموعه ورزشی را به گونه ایی طراحی کرده است که فضای اصلی آن به اندازه کافی وسعت دارد که تیم های ورزشی مانند تیم های فوتبال و تیم های بسکتبال در آن فعالیت کنند. هم چنین این فضا میزبان برنامه های جمعی مثل بازارچه های خیریه و فصلی نیز می باشد. بر روی دیوار انتهایی یکی از این سه حجم اصلی یک جداره دائمی که مناسب صخره نوردی می باشد نصب شده است. پانل های رنگی این دیوار، کاملا در بین دیوار های مونوکروم و خنثی فضای داخلی خود را برجسته کرده اند.

طراحی فضای ورزشی

یکی از شرکای گروه معماری Nord به نام “Johannes Moulunder Pedersen” در مورد این مجموعه ورزشی اظهار داشته است: “این مجموعه برای برنامه های ورزشی و محلی و مراسم های جمعی به نوعی حکم یک پناهگاه را دارد. بنابراین فضایی می باشد که افراد را تشویق به خلاقیت، فعالیت و تفریح می کند. این مجموعه ورزشی به صورت یک ساختار سبک ساخته شده است که برخلاف این منطقه شهری که کاملا برنامه ریزی شده و پر از ساختمان می باشد، فضایی باز را در محدوه Ørestad City خلق کرده است که تعاملات اجتماعی و پویا در آن انجام می گیرد.”


حتما ببینید : ایده های مدرن طراحی اتاق خواب دخترانه


سایر تصاویر پروژه طراحی مجموعه ورزشی چند منظوره توسط معماران NORD

طراحی مجموعه ورزشی

مجموعه ورزشی چند منظوره

طراحی فضای ورزشی

طراحی مجموعه ورزشی

طراحی فضای ورزشی

طراحی مجموعه ورزشی

طراحی مجموعه ورزشی

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

پلان مجموعه ورزشی چند منظوره

منبع : dezeen

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

دانلود SketchUp Pro 2018 به همراه پلاگین vray

40 طرح مدرن آشپزخانه با اشکال هندسی نامتعارف