ساختمان اداری، تجاری ترمه همدان

ساختمان اداری تجاری ترمه دارای 2 طبقه است که هر دو طبقه دارای عملکرد تجاری هستند. این ساختمان در شهر تاریخی همدان واقع است.

مشخصات کلی پروژه:

  • نام پروژه ساختمان اداری تجاری ترمه
  • مهندس معماری فرشاد مهدی زاده، احمد بطحانی
  • سال ساخت 1394
  • مکان پروژه همدان
  • همکاران طرح مرضیه رجب زاده، هاله نبوی،بابک عبدالغفاری
  • کارفرما حمید بطحانی
  • کاربری تجاری، اداری
  • عکاس پرهام تقی اف

ساختمان اداری تجاری ترمه

طراحی ساختمان اداری تجاری ترمه

ساختمان اداری تجاری ترمه دارای 2 طبقه است که هر دو طبقه دارای عملکرد تجاری هستند. این ساختمان در شهر تاریخی همدان واقع است. طبقه­ که پشت بام این ساختمان نیز هست می­ بایست به واسطه دیواری با ارتفاع 2.5 متر و از لحاظ خط آسمان شهری باید با دیوار ساختمان مجاور هم سطح باشد. طبقه اول آن یک دفتر خصوصی و طبقه هم کف این پروژه یک خرده فروشی می­ باشد.

به دلیل این­که هر کدام از کاربری­ های مختلف در این ساختمان در طبقات مختلف هستند و دارای مراجعین متفاوت می­ باشند، این ساختمان به گونه ایی طراحی شده که هر بخش به صورت مجزا و جداگانه و به صورت مستقیم با فضای شهری ارتباط داشته باشد. هم چنین در این پروژه به یک راه دسترسی عمودی نیاز بود. این ساختمان دارای ۳ کاربری متفاوت در ۳ سطح و با راه های ارتباطی مختلف با فضای شهری می­ باشد.

معماری ساختمان اداری تجاری ترمه

اصلی ترین و مهمترین بخش این پروژه دیوار حائل و خط جدا کننده ایی است که دو بخش اداری و تجاری را از یک دیگر تفکیک کرده است. معماران نیز از این ویژگی به عنوان المان معماری در این ساختمان و فرمی زیبا استفاده نمودند.

طراحی ساختمان اداری تجاری ترمه

برای جداکردن بخش فروشگاهی در پایین از بخش اداری در بالا از دیوار حائل، یا سطح بتنی استفاده شده است. برای ارتباط مستقیم بخش اداری با فضای شهری سقف فروشگاه به شکل راه‌ پله درآمده و بخش اداری را مستقیما به پیاده‌ روی جلوی ساختمان هدایت می­ کند.


حتما ببینید: دانلود پلان


طراحی ساختمان اداری تجاری ترمه

علاوه بر طراحی مدرن و جالب توجه در این ساختمان، نمای آن را از آجر های بومی پوشانده ­اند که با بافت های سنتی هماهنگ و باعث حفظ سبک معماری اقلیمی و بومی شده است. پروژه ساختمان اداری، تجاری ترمه از نظر داوران جایزه معماری Architizer  رتبه اول را به خود اختصاص داد.

ساختمان ترمه

تصاویر و پلان های پروژه ساختمان اداری تجاری ترمه :

ایده ساختمان اداری تجاری ترمه

طراحی ساختمان اداری تجاری ترمه

معماری ساختمان اداری تجاری ترمه

ایده ساختمان اداری تجاری ترمه

ساختمان اداری تجاری

طراحی ساختمان اداری تجاری

ساختمان ترمه

طراحی ساختمان اداری تجاری

منبع : archdaily

ترجمه : مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید: دانلود رساله مجموعه تفریحی ورزشی