نکات دکوراسیون اتاق خواب آرامش بخش

تجربه یک خواب راحت و آسوده در شب ، به میزان چشمگیری بازدهی داشته و کیفیت زندگی ما را در طول روز تحت تاثیر قرار می دهد. بدون شک متخصصین نکات و باید و نباید هایی را که بایستی برای تجربه یک خواب خوب و با کیفیت انجام داد را در مجلات و وب سایت هایی مرتبط به سلامتی بیان نموده اند. اما در این مطلب شما با باید ها و نباید هایی که در طراحی یک اتاق خواب بر روی خواب شما تاثیر گذار هستند آشنا خواهید شد. به صراحت می توان اظهار داشت که علاوه بر کیفیت بالشت و تخت خواب و مناسب بودن آن ها برای شما ، دکوراسیون اتاق خواب نیز تاثیر بسیاری بر خواب شما دارد. در این مطلب با آن چه که برای داشتن یک اتاق خواب آرامش بخش به آن نیاز دارید ، آشنا خواهید شد.

اتاق خواب آرامش بخش

1- اتاق خواب با رنگ های روشن و آرامش بخش :

اتاق خواب تنها جایی برای خوابیدن محسوب نمی شود ، بلکه مکانی است که پس از یک روز خسته کننده می توانیم در آن استراحت کنیم و یا در هنگام نیاز به تنهایی می توان به آن پناه برد و حریم خصوصی را برای خود به وجود آورد. به همین علت نمی توان گفت ، تمام ساعت هایی را که در اتاق خواب هستید ، صرف خوابیدن می شود. و طراحی آن چندان اهمیتی ندارد. اولین گام برای طراحی یک اتاق آرامش بخش این است که اتاق خواب را به عنوان مکانی برای رسیدن به آرامش در نظر بگیرید و از رنگ های روشن و ساده که آرامش بخش هستند در دکوراسیون آن استفاده نمایید. و آن را به گونه ایی طراحی کنید که باعث خستگی چشم ها و ذهن شما نشود.

اتاق خواب آرامش بخش

2- دکوراسیونی ساده برای اتاق خواب مانند اتاق های هتل : 

آیا می دانستید که درصد بسیار بالایی از انسان ها ، به هنگام حضور در اتاق های هتل خواب بهتر و با کیفیت تری را تجربه می کنند؟ علت این موضوع بسیار واضح است. زیرا معمولا طراحی اتاق های هتل به شکلی بسیار ساده و بدون ایجاد شخصیت و هویتی خاص صورت می گیرد. و شاید همین نکته تنها چیزی باشد که به آن نیاز دارید. یکی از رموز اصلی ایجاد اتاق خواب آرامش بخش سادگی و کاربردی بودن آن است.

اتاق خواب آرامش بخش

3- استفاده از یک سیستم روشنایی ملایم : 

دریافت نور طبیعی روز در اتاق خواب و تهویه مناسب آن بسیار حائز اهمیت می باشد. کاملا تاریک شدن اتاق خواب در زمان خواب الزامی است. اما بیدار شدن با نور روز ، نه تنها موجب می شود روز خود را ساده و راحت تر آغاز کنید ، بلکه به بیدار شدن ذهن شما نیز سرعت بیشتری خواهد بخشید. هم چنین برای ایجاد اتاق خواب آرامش بخش بایستی از سیستم روشنایی مصنوعی ، نور های نزدیک به نور روز ، نور های زرد و ملایم بهره ببرید و از لامپ های مناسب نیز استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب آرامش بخش


حتما ببینید : نحوه انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن


4- دکوراسیون تیره : 

همان گونه که در بالا اشاره نمودیم ، بهتر است برای ایجاد یک اتاق خواب روشن از رنگ های روشن بهره مند شوید. اما برای ایجاد فضایی آرامش بخش در اتاق خواب می توان از رنگ های تیره نیز استفاده نمود. شب ها در بدن انسان هورمون ملاتونین تولید می شود ، وظیفه و کارکرد این هورمون تنظیم ساعت بیولوژیک بدن می باشد. هورمون ملاتونین با کمی تغییر در هر فرد ، بین ساعت 11 شب تا ساعت 5 صبح و در تاریک ترین مکانی که قرار داشته باشید ترشح می شود. به همین علت خوابیدن در مکانی کاملا تاریک بسیار حائز اهمیت می باشد. همین موضوع باعث می شود که بعضی از افراد از رنگ های تیره در طراحی داخلی اتاق خواب خود استفاده کنند ، به این دلیل که دکوراسیون با رنگ های تیره باعث می شود تا خواب راحت تری را تجربه کنند. اما به هر حال استفاده از رنگ های روشن و یا تیره در دکوراسیون اتاق خواب به سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

دکوراسیون اتاق خواب آرامش بخش

5- دکوراسیون کلاسیک و یا روستیک با استفاده از چوب :

استفاده از چوب تیره در دکوراسیون علاوه بر خلق فضایی جدی و سنگین ، انتخاب مناسبی برای ایجاد اتاق خواب آرامش بخش و راحت می باشد. مبلمان ساخته شده از چوب های تیره حس نوستالژیک را در انسان برمی انگیزد و ظاهری قدیمی به اشیاء می بخشد. همین امر تاثیر بسزایی در تحریک احساسات انسانی دارد و تحریک احساسات مثبت می تواند بر روی کیفیت خواب تاثیر گذار باشد. سبک های کلاسیک و روستیک بهترین انتخاب برای  استفاده از چوب تیره می باشند. بنابراین در صورتی که به این سبک ها علاقه دارید و خواستار ایجاد یک اتاق خواب آرامش بخش هستید ، بهترین گزینه استفاده از چوب تیره می باشد.

دکوراسیون اتاق خواب آرامش بخش

6- اتاق خواب منظم ، تمیز ، آرام و ساکت : 

اگر فردی بد خواب هستید و برای خوابیدن با مشکل مواجه هستید بهتر است در طراحی و دکوراسیون اتاق خواب از رنگ های تیره استفاده کنید. و اگر فردی هستید که به هنگام بیدار شدن از خواب دچار مشکل می شوید توصیه می شود از رنگ های روشن در دکوراسیون اتاق خواب بهره مند شوید. برای خلق فضایی آرامش بخش مرتب بودن و نظم موجود در اتاق خواب نیز بسیار حائز اهمیت است. لباس های بهم ریخته و یا اشیاء اضافه می توانند باعث از بین رفتن نظم اتاق خواب شوند. حتما به این نکته توجه داشته باشید که گرد و خاک دشمن یک اتاق خواب آرامش بخش محسوب می شوند. به این دلیل که بر روی دم و باز دم تاثیر گذار بوده و تاثیرات منفی را بر روی نفس کشیدن شما ایجاد می کنند. به یاد داشته باشید که لازمه داشتن یک خواب راحت ، تنفس راحت است.

دکوراسیون اتاق خواب آرامش بخش

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده ، اتاق خواب باید در ساکت ترین بخش خانه یعنی دور از درب ورودی و دیوار های مشترک با همسایه ها قرار داشته باشد. اما در صورت امکان پذیر نبودن این امر ، برای خلق فضایی ساکت و آرام بایستی از عایق صدا بر روی دیوار های اتاق خواب استفاده کنید. به علت این که سکوت و آرامش از رموز اصلی تجربه یک خواب راحت است. هم چنین بایستی بدانید که یک اتاق خواب سالم نیازمند دریافت نور طبیعی روز به مقدار کافی است. و هوای آن باید به طور مرتب تهویه شود. در صورتی که ایجاد چنین شرایطی به طور طبیعی امکان پذیر نیست ، می توانید از راه های دیگر ، اما به بهترین شکل ممکن بهره مند شوید.

طراحی داخلی اتاق خواب آرامش بخش

به یاد داشته باشید که اتاق خواب مهم ترین مکان برای هر فردی محسوب می شود. به این علت که می تواند تمام انرژی و روح و جسم شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین با توجه به این نکته که هیچ فردی به جز خود شما وارد اتاق خوابتان نمی شود ، به طراحی و دکوراسیون آن اهمیت دهید. و تا جای ممکن در آن از لوازم و مبلمان با کیفیت استفاده نمایید. و در صورت لزوم نیز از افراد متخصص و حرفه ایی برای طراحی مناسب آن بهره بگیرید. نخستین گام برای داشتن یک زندگی سالم و یک روز با کیفیت ، خواب سالم است.

طراحی داخلی اتاق خواب آرامش بخش

طراحی داخلی اتاق خواب آرامش بخش

طراحی داخلی اتاق خواب آرامش بخش

طراحی داخلی اتاق خواب

طراحی داخلی اتاق خواب

طراحی داخلی اتاق خواب


این مطلب را هم ببینید :

دانلود آرچ مدل 208 – آبجکت ست لوازم تزیینی و دکوری