رنگ در دکوراسیون نشیمن

رنگ های به کار رفته در دکوراسیون و هماهنگی رنگ ها با هم یکی از مهم ترین نکاتی است که بایستی در طراحی نشیمن و سالن پذیرایی مورد توجه قرار گیرند. باید در هنگام طراحی دکوراسیون نشیمن با رعایت این نکات میان سطوح بزرگی مانند کفپوش و دیوار ها با مبلمان و اکسسوری ها هماهنگی ایجاد نمایید. در این مطلب با کاربرد رنگ در دکوراسیون نشیمن و هماهنگی آن ها با هم آشنا خواهید شد. اتاق نشیمن در مرکز خانه قرار دارد و معمولا ساکنین خانه اوقات استراحت ، سرگرمی و کار خود را در نشیمن سپری می کنند و هم چنین از مهمانان خود در این مکان پذیرایی می کنند. نشیمن بزرگ ترین قسمت هر خانه ایی محسوب می شود و در حقیقت نقش ویترین خانه را ایفا می کند. به همین علت هر فردی به طراحی اتاق نشیمن کمی بیشتر از نقاط دیگر توجه می کند و سعی می کند این مکان از ظاهری خاص و منحصر به فرد برخوردار باشد. و با دقت خاصی تمام لوازم و اکسسوری های دکوراسیون نشیمن را انتخاب می کند تا میان تمام لوازم موجود در این فضا ارتباط و هارمونی ایجاد شود. اما آیا می دانید نحوه انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن چگونه است؟

 رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن

به راحتی می توان اظهار داشت که رنگ ها در راس تمام اشیاء و عناصر تشکیل دهنده دکوراسیون قرار دارند. رنگ ها نه تنها هویت و شخصیت صاحبخانه را به تصویر می کشند ، بلکه موجب ایجاد تاثیرات مثبت و منفی در مخاطب می شوند. به همین علت در طراحی داخلی یک خانه، انتخاب رنگ مبلمان، اکسسوری ها و دیوار ها بسیار حائز اهمیت می باشد. انتخاب رنگ اشتباه می تواند یک دکوراسیون بی نظیر و فوق العاده را بسیار ضعیف و معمولی جلوه دهد. و یا برعکس انتخاب رنگ مناسب برای دیوار ها در یک دکوراسیون معمولی منجر به خلق فضایی زیبا و بی نقص خواهد شد. پیش از انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن بایستی به نکات زیر توجه داشته باشید :

  •  اندازه اتاق
  • کاربرد اتاق
  • جهتی که اتاق به سمت آن قرار دارد.

 رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن

به عنوان مثال در یک اتاق کوچک از استفاده از رنگ های تیره در کنار هم و به صورت رنگ های غالب اجتناب کنید و یا در یک اتاق کم نور و رو به شمال بهتر است از رنگ های گرم استفاده کنید. درصورت ایجاد فضایی آرامش بخش از رنگ های الهام گرفته از طبیعت بهره بگیرید و از رنگ های گرم در کنار رنگ های دیگر برای خلق فضایی گرم و جذاب و متعادل استفاده کنید. هم چنین می توانید از طرح های مدرن و رنگ های خنثی و رنگ های سرد در کنار هم استفاده نمایید و با ترکیب رنگ های گرم و سرد تعادل ایجاد کنید. البته انتخاب رنگ بر اساس کاربرد مکان نیز یکی از شیوه های کاربردی برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن محسوب می شود. در ادامه با نحوه انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن آشنا خواهید شد.

1- دکوراسیون داخلی تک رنگ : 

به دکوراسیونی گفته می شود که در آن تنها از تنالیته های متفاوت یک رنگ استفاده شده باشد. طراحی هایی که در آن ها از رنگ های سیاه و سفید به عنوان رنگ های غالب استفاده شده ، پرکاربرد ترین و محبوب ترین دکوراسیون های تک رنگ می باشند. طراحی دکوراسیون سیاه و سفید توسط طراحان حرفه ایی نتیجه ایی بی نظیر خواهد داشت اما اگر افراد بی تجربه از رنگ سیاه و سفید در دکوراسیون استفاده کنند، امکان دارد حاصل کار فضایی آزار دهنده و خسته کننده باشد. می توان از تنالیته های رنگ طوسی نیز در کنار این دو رنگ متضاد استفاده نمود. با استفاده از یک یا دو عدد از تنالیته های رنگ طوسی می توان میان رنگ های سیاه و سفید ارتباط برقرار کرد و به فضا ظاهری زیبا بخشید. البته در صورت تمایل می توانید به میزان بسیار کمی از رنگ های دیگر نیز بهره بگیرید. در دکوراسیون تک رنگ استفاده مطلق از رنگ سیاه و یا سفید ضرورت ندارد. شما می توانید در کنار رنگ سفید از مقدار کمی رنگ سیاه و طوسی روشن استفاده کنید و در نتیجه دکوراسیونی تک رنگ ، ظریف ، دلباز و روشن را خلق نمایید. طراحی تک رنگ علاوه بر دکوراسیون در دنیای مد نیز بسیار پرکاربرد و محبوب می باشد. شما می توانید از رنگ های دیگری نیز برای نمایش احساسات خود بهره ببرید. و با این شیوه طراحی ، دکوراسیونی پر مدعا ایجاد خواهید کرد.

 رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن

2- فضایی گرم و صمیمی در نشیمن و سالن پذیرایی: 

استفاده از رنگ های گرم نیز یکی از شیوه های انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن می باشد. کاربرد رنگ های گرم در دکوراسیون موجب ایجاد فضایی گرم و صمیمی خواهند شد. اما این به معنی رنگ آمیزی کل اتاق به رنگ قرمز نیست. دکوراسیونی با رنگ های خنثی را تنها می توان با استفاده از اکسسوری های قرمز رنگ تبدیل به مکانی گرم و صمیمی نمود. هم چنین با این شیوه اتاق دارای ظاهری پر از رنگ و خسته کننده نیز نخواهد بود. مقدار کمی کنتراست در طراحی نیز می تواند ظاهر حرفه ایی تری به فضا ببخشد. روشنایی نیز تاثیر بسیار زیادی در ایجاد فضایی گرم و صمیمی دارد. استفاده از روشنایی های متعدد در نقاط مختلف نشیمن، به جای یک نقطه میانی، به فضا بزرگی و شخصیت بخشیده و موجب ایجاد فضایی گرم و صمیمی خواهد شد.

 رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن

3- مکان های شمالی برای نشیمن و پذیرایی : 

قرار گیری نشیمن رو به شمال ، به معنای این نیست که استفاده از نور خورشید به اندازه کافی امکان پذیر نیست. در این شرایط تنها کافیست حس وجود نور خورشید را در فضای نشیمن خود ایجاد کنید. رنگ زرد، رنگی است که به خوبی می تواند این حس را در فضا ایجاد کند. اما کاربرد این رنگ در فضا های بزرگ کمی سخت است. اگر خواستار فضایی شبیه به مهد کودک نیستید ، توصیه می شود از رنگ زرد در کنار رنگ هایی مانند سفید و طوسی استفاده نمایید.

لازم است کمی درباره اهمیت رنگ سفید سخن بگوییم. میزان و نوع ترکیب رنگی در دکوراسیون چندان تفاوتی ندارد ، زیرا استفاده از رنگ سفید در میان آن ها مانع ایجاد فضایی خسته کننده و خفقان آور خواهد شد. رنگ سفید به لحاظ تکنیکی یک رنگ محسوب نمی شود و کاربرد آن در دکوراسیون باعث می شود تا ترکیب رنگی موجود به شکل قدرتمندی خود را نشان دهد.

 رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن

4- رنگ قرمز : زیاد آن ضرر و کم آن مفید است : 

قرمز رنگی است که کاربرد آن در دکوراسیون موجب ایجاد فضایی پویا خواهد شد. این رنگ با مفاهیمی مانند احساسات ، جسارت ، قدرت ، سلامتی ، شادی و گاهی عصبانیت نیز شناخته می شود. اگر علاقمند به رنگ قرمز هستید ، می توانید از این رنگ به اندازه مناسب در دکوراسیون اتاق نشیمن استفاده نمایید. اما تنها باید یکی از دیوار ها را به رنگ قرمز رنگ آمیزی کنید. بهترین مکان برای کاربرد این رنگ ، دیوار پشت کاناپه و یا کتابخانه می باشد که با رنگ قرمز تبدیل به نقطه توجه می شوند.

کاربرد رنگ در دکوراسیون نشیمن

5- رنگ آبی برای ایجاد مکانی آرامش بخش : 

استفاده از رنگ آبی نیز یکی از شیوه های انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن می باشد. شما می توانید با استفاده از فرمول 60-30-10 به راحتی از رنگ ها به میزان مناسب در دکوراسیون داخلی استفاده نمایید. استفاده از این فرمول موجب ایجاد تعادل میان 3 رنگ اصلی موجود در فضا خواهد شد. بر اساس این فرمول 3 رنگ اصلی برای استفاده در دکوراسیون انتخاب می شود. توصیه می شود دو رنگ را شبیه و نزدیک به هم انتخاب کنید و رنگ سوم نیز متضاد باشد. سپس رنگ روشن تر آن دو رنگ مشابه را برای دیوار ها و رنگ دیگری را نیز برای سطوح بزرگ تر مانند مبلمان استفاده کنید. و از رنگ متضاد نیز برای ایجاد کنتراست در اکسسوری ها بهره بگیرید. در صورتی که رنگ های انتخاب شده برای دکوراسیون مانند رنگ های روشنی مانند سفید، طوسی و یا بژ هستند ، بهتر است برای ایجاد فضایی آرام از تنالیته های رنگ آبی به عنوان رنگ متضاد استفاده کنید و برای خلق فضایی گرم نیز از رنگ هایی مانند قرمز و نارنجی بهره بگیرید. اما این نکته را در نظر داشته باشید کع نباید تنها از یک تنالیته رنگی استفاده کنید بلکه باید از تنالیته های مختلف رنگ مورد نظر در کنار هم استفاده کنید. در غیر این صورت ظاهری غیر حرفه ایی به نشیمن خود خواهید بخشید.

کاربرد رنگ در دکوراسیون نشیمن


حتما ببینید : طراحی آپارتمان 32 متری با اتاق خوابی پنهان پشت دیوار کشویی


6- کمی در مورد دایره رنگی صحبت کنیم : 

رنگ های متضاد و یا رنگ های مکمل به رنگ هایی گفته می شود که در دایره رنگی در مقابل هم قرار دارند. رنگ های متضاد زمانی که در کنار هم مورد استفاده قرار می گیرند مرز موجود میان این رنگ ها باعث ایجاد کنتراست در فضا می شود. از جمله رنگ های متضاد می توان به رنگ هایی مانند قرمز و سبز ، آبی و نارنجی ، بنفش و زرد اشاره نمود. هنگامی که این رنگ ها در سطحی روشن در کنار یک دیگر قرار بگیرند ، چشم را اذیت نکرده و موجب ایجاد تعادل و هماهنگی در فضا می شوند.

رنگ هایی که در دایره رنگی در کنار هم قرار دارند رنگ های مشابه هستند. از جمله رنگ های هارمونیک می توان به رنگ های زرد و سبز ، آبی و بنفش ، قرمز و نارنجی اشاره نمود. استفاده از این رنگ ها در کنار هم منجر به خلق فضایی آرام و متعادل می شود. شما می توانید دکوراسیون نشیمن خود را با استفاده از دو رنگ هارمونیک و یک رنگ متضاد طراحی کنید.

کاربرد رنگ در دکوراسیون نشیمن

7- استفاده از رنگ های تیره در نشیمن : 

شما می توانید برای دکوراسیون نشیمن خود از رنگ های تیره و حتی رنگ های جسورانه مانند رنگ سیاه بهره ببرید. معمولا بیشتر در فضا های بزرگ و وسیع از رنگ های تیره استفاده می شود. کاربرد این رنگ ها در دکوراسیون به فضا ظاهری اصیل ، متشخص و کمی مردانه می بخشند. اما در صورت استفاده از رنگ سیاه و تیره در دکوراسیون بایستی به این نکته توجه داشته باشید که حتما از یک رنگ متضاد ، ترجیحا رنگ سفید ، در کنار رنگ مشکی استفاده کنید. همان گونه که در ابتدای مطلب اشاره نمودیم از این شیوه در یک دکوراسیون تک رنگ و یا در ترکیب رنگی های متفاوت نیز می توانید استفاده کنید.

رنگ در طراحی داخلی

8- استفاده از رنگ های پاستلی در نشیمن و سالن پذیرایی :

استفاده از رنگ های پاستلی نیز یکی دیگر از شیوه های انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن می باشد. کاربرد این رنگ ها در دکوراسیون موجب ایجاد نشیمنی آرام خواهند شد. نوع ترکیب رنگی در دکوراسیون چندان اهمیتی ندارد ، بلکه نکته حائز اهمیت تشابه تناژ این رنگ ها با هم است. در دکوراسیونی که تمام رنگ های به کار رفته در آن رنگ های پاستلی می باشد از استفاده از اکسسوری و رنگ های نئونی اجتناب کنید زیرا موجب خلق فضایی آزار دهنده خواهد شد.

رنگ در طراحی داخلی

9- کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون نشیمن : 

یکی دیگر از شیوه های انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون نشیمن ، استفاده از رنگ سفید است. در حال حاضر رنگ سفید با ایجاد فضایی لوکس رابطه مستقیم دارد. رنگ سفید هرگز از مد نمی افتد. این رنگ به حس آرامش ، سادگی و معصومیت را  به انسان القاء می کند و طرفداران بسیاری دارد. اگر شما نیز به رنگ سفید علاقمند هستید می توانید با استفاده از این رنگ دکوراسیونی زیبا خلق کنید.

رنگ در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ