طراحی خانه کوچک به سبک مینیمال

پروژه “خانه کوچک برای خانواده بزرگ” واقع در اسپانیا توسط معماری به نام ” La Mirateca” به سبک مینیمال طراحی و به اجرا رسیده است. مالک این خانه کوچک یک مادر و دختر هستند. این پروژه تلاشی برای رفع چالش های طراحی خانه با شرایط متعددی است که می بایست پاسخگوی کارفرما باشد. این خانه کوچک بر روی قطعه زمین کوچکی قرار گرفته است که از دهه 50 میلادی بلا استفاده مانده و دارای محوطه ایی زراعی می باشد.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : La Mirateca
  • مکان پروژه : مایورکا، اسپانیا
  • مساحت پروژه : 165 متر مربع
  • سال ساخت : 2011

خانه کوچک

در گذشته یک خانواده با 8 فرزند در خانه قدیمی ساکن بودند که به خودی خود شروع به تشریح شرایط طراحی خانه جدید نموده م ما را مطلع از نیاز های خانه جدید می سازد. بنابراین معمار پروژه مجبور به در نظر گرفتن فضایی برای تجدید دیدار تعداد زیادی از ساکنین خانه شد. موقعیت ساختمان در شب، احتیاج به دسترسی دیگری از سایت داشت. رشد فرمالیته ناشی از انعکاس مفهوم خانه، و این که چگونه محوطه و خانه می توانند متعلق به یک ساختار واحد و مجزا باشند، در صورتی امکان پذیر بود برنامه های نیاز به فضا های محصور و فضا های آزاد حل و فصل شود.

خانه کوچک

حجم خانه در طراحی جدید به شکلی تمام محوطه خانه را محصور نموده که امکان دسترسی به خانه تنها با یک نقطه باز میسر است. درب خانه با المان های بازتابی تعریف می شود که معمولا در خانه باغ ها مشاهده می شود. درب خانه با ترکیب شیشه و چوب ساخته شده که در طول روز و شب به دنبال دو هدف می باشد:

  1. در طول روز نقش یک پنجره بزرگ را دارد.
  2. در طول شب یک مکانیزم حریم خصوصی محسوب می شود.

خانه کوچک

شیوه طراحی معمار در این خانه 165 متری موجب ایجاد فضایی سحرآمیز و درونگرا شده که پاسخگوی تمام نیاز های کافرما می باشد. محدوده ایی شفاف، گسترده و ساده که در آن با توجه به ضریب امنیت و حریم خصوصی عرصه ها جایگذاری شده اند. سادگی و استفاده حداقل از المان های فضایی منجر شد تا مساحت هر عرصه از طراحی پلان یک گستردگی بصری داشته باشد. به این صورت در هنگام تنها بودن این مادر و دختر، یا زمانی که فرزندان و نوه های شان برای بازدید به آن ها سر زدند، با محدودیت در فضا مواجه نشوند. افزایش حجم پروژه، فرصتی را برای گستردگی فضا در این زمین فراهم نموده که باعث آسایش روحی و ذهنی ساکنین شده است.


حتما ببینید : طراحی خانه حلزونی در شیراز


سایر تصاویر پروژه طراحی خانه کوچک برای خانواده بزرگ

خانه کوچک

خانه کوچک

خانه کوچک

طراحی خانه کوچک

طراحی خانه کوچک

طراحی خانه کوچک

طراحی خانه کوچک

طراحی خانه کوچک

طراحی داخلی خانه

طراحی داخلی خانه

طراحی داخلی خانه

طراحی داخلی خانه

طراحی داخلی خانه

پلان خانه کوچک

پلان خانه کوچک

پلان خانه کوچک

پلان خانه کوچک

پلان خانه کوچک

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

آموزش نورپردازی در آرنولد

دانلود مدل سه بعدی مبلمان مدرن