طراحی خانه حلزونی دارنگون شیراز

پروژه “خانه حلزونی دارنگون” واقع در 45 کیلومتری حومه شهر، شیراز توسط گروه معماری “رفعتی و همکاران” طراحی و ساخته شده است. این خانه مسکونی نسبت به سایر خانه های مسکونی در یک حجم نامتداول و غیر معمول طراحی شده است. هدف از طراحی این پروژه، خانه ایی تفریحی برای سپری نمودن اوقات فراغت و  تعطیلات طول سال و فرار از زندگی شهری بوده است. این خانه مسکونی از یک حیاط کوچک برخوردار می باشد که محدوده ایی برای ایجاد یک فضای برونگرا – درونگرا است. در داخل یک پوسته حلزونی شکل تمامی عرصه های این خانه ایجاد شده است. از این رو این پروژه خانه حلزونی نامیده شده است.

مشخصات کلی پروژه :

  • معمار : رفعتی و همکاران
  • مکان پروژه : شیراز، ایران
  • معمار مسئول : امیر حسین رفعتی
  • مساحت پروژه : 105 متر مربع
  • سال ساخت : 2018

خانه حلزونی

اقلیم سایت پروژه آب و هوای نیمه بیابانی با بارش کم می باشد به همین علت در این خانه باغبانی سخت و دشوار است و تنها امکان رشد و پرورش بعضی گیاهان مقاوم در این منطقه وجود دارد. بنابراین تیم معماران در نزدیکی خانه یک باغچه اختصاصی برای پرورش گل و درختان زینتی طراحی نموده اند. دسترسی به این قسمت از حیاط تنها از طریق فضا های داخلی میسر می باشد. حیاط و باغچه یک مرز سبز را برای این خانه مسکونی ایجاد نموده اند که به عنوان یک فیلتر خنک نمودن دمای هوا در طول ساعات شبانه روز محسوب می شود.

یکی از مهم ترین عوامل طراحی خانه در معماری ایرانی، استراتژی دوگانه می باشد. در معماری ایرانی، فضا های داخلی محصور می باشند و نسبت به نمونه های غربی از حریم خصوصی بیشتری برخوردار هستند. بستر این خانه حلزونی تا مقدار نسبتا بسیاری بسته است و به منظور این که پوسته آجری موجب کاهش انتقال گرما شود از محدوده شفاف بسیار کمی بهره مند می باشد. ولی پوسته صلب ساختمان علاوه بر فیلتر تعدیل کننده هوا، حریم خصوصی کاملی می باشد که با توجه به خواسته کارفرما در نظر گرفته شده است.

سقف این خانه حلزونی شکل بر عکس خانه های سنتی نیمه کویری ایران، به عنوان یک تراس پانورامیک طراحی شده است، این فضا به عنوان مکانی برای مشاهده مناظر، مهمانی های و دورهمی ها در بعد از ظهر های خنک تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. پلان این ساختمان مثل پوسته حلزون عرصه بندی شده، و دارای فضا های متوالی می باشد که با حیاط شروع شده و طی یک فرمت دایره ایی شکل کنار هم قرار گرفته اند. هر یک از فضا های این خانه به نوعی پشت به پشت هم قرار گرفته است که عرصه قبلی نسبت به عرصه بعدی خصوصی تر و مخفی تر می باشد.

در مرز های داخلی این خانه درب ها و پارتیشن هایی تعبیه شده اند، که محدوده کاربری های داخلی را از یک دیگر تفکیک می سازند تا به ساکنین احساس شناور شدن در داخل استوانه ایی بی انتها را نداشته باشند. فضا های بزرگ داخلی با دنیای بیرون ارتباط بیشتری برقرار می کنند. فضای اصلی و بزرگ خانه در طول روز از پنجره های کوچک تری برخوردار می باشد و به عنوان محدوده تابستان نشین مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که ضلع جنوبی ساختمان نورگیر های گسترده تری دارد و برای زندگی در فصل زمستان مناسب می باشد.

سازه این ساختمان مسکونی ترکیبی از دیوار های بنایی با متریال آجر می باشد که با سقف سازه ایی فلزی (Metal composite deck) ترکیب شده است. استثنا دیوار آجری ساختمان به عنوان پوسته اسکپوز و نمای ساختمان تعبیه شده تا درون و بیرون خانه یک بافت را نمایش دهد.


حتما ببینید : طراحی خانه با سبک مینیمال


سایر تصاویر پروژه طراحی خانه حلزونی دارنگون شیراز

خانه حلزونی

طراحی خانه ایرانی

خانه حلزونی

طراحی خانه ایرانی

طراحی خانه ایرانی

منبع : archdaily

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید :

طراحی فروشگاه عینک N3ON

دانلود پایان نامه و پلان ترمینال دریایی