کاربرد گیاهان در کوراسیون داخلی

بدون شک گیاهان یکی از تاثیر گذار ترین عناصر ، در ایجاد فضایی زنده و فرح بخش در منزل هستند. گیاهان به علت داشتن ظاهری تازه و طبیعی ، نه تنها موجب زیبا تر شدن فضا می شوند ، بلکه به لحاظ روحی نیز حس آرامش بخشی را القا می کنند. اما بیشتر افراد تصور می کنند که نباید در دکوراسیون اتاق خواب از گیاهان استفاده نمود. در حقیقت این تصور ؛ کاملا غلط و اشتباه است زیرا وجود گیاهان طبیعی نه تنها برای اتاق خواب مناسب بوده ، بلکه موجب ایجاد تغییر در فضا نیز خواهد شد. در این مطلب با 9 گیاه مناسب برای اتاق خواب آشنا خواهید شد.

گیاه مناسب برای اتاق خواب

برخی از افراد بر این باور هستند که وجود گیاهان در اتاق خواب باعث تغییر هوای داخل اتاق شده و برای سلامتی انسان مناسب نیست. باید بدانید که این باور کاملا اشتباه و بدون پایه و اساس است. با وجود تولید دی اکسید کربن توسط گیاهان در طول شب ، اما این میزان به حدی کم و ناچیز است که به هیچ عنوان خطی برای سلامتی انسان ندارد. البته باید بدانید که میزان استفاده از گیاهان در اتاق خواب باید در یک اندازه متعادل صورت گیرد. در صورتی که با گیاه مناسب برای اتاق خواب و نحوه نگهداری از آن آشنا باشید به راحتی می توانید از گیاهان در دکوراسیون استفاده کنید.

گیاه مناسب برای اتاق خواب

9 گیاه مناسب برای اتاق خواب

1- درخت نخل یوکا از گیاهان زینتی : 

وجود درخت نخل یوکا در هر خانه ایی ضرورت دارد. این گیاه سبز رنگ دارای برگ های بلند شمشیری شکل می باشد. کاربرد این این نوع گیاه در هر دکوراسیونی موجب ایجاد فضایی پویا و زنده خواهد شد. و بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. نخل یوکا گیاه بسیار قدرتمندی می باشد که در خاکی به اندازه یک کف دست نیز چندین متر رشد می کند. این گیاه به آبیاری و کود دهی نیاز دارد و تا وقتی که در معرض نور کافی قرار داشته باشد سال های طولانی عمر خواهد کرد. این گیاه در مقابل گرما و حرارت بالا ، بسیار مقاوم است. و در برابر بی آبی نیز مقامت بسیار بالایی دارد. این گیاه با خاک های شور و نمکین نیز سازگار می باشد. به همین علت در مناطق نزدیک به دریا رشد می کند. نخل یوکا نه تنها مناسب فضا های داخلی می باشد بلکه در فضا های خارجی نیز کاربرد دارد.

گیاه مناسب برای اتاق خواب

2- ارکیده گیاه مناسب برای اتاق خواب :

ارکیده یک گیاه کلاسیک می باشد که نمادی از لوکس بودن و تجمل است. این گیاه قابلیت زیبایی بخشیدن به هر نوع دکوراسیونی را دارد. ارکیده به نور مستقیم خورشید نیازی ندارد ، و از نور های مصنوعی نیز می تواند استفاده کند. به همین علت گیاه مناسبی برای دکوراسیون اتاق خواب محسوب می شود. گیاه ارکیده باید در دمای اتاق نگهداری شده و مرتبا برگ های خشک و زرد شده آن کنده و حرص شوند. این گیاه به علت این که خیلی سریع تحت تاثیر جریان هوا قرار می گیرد ، نباید در مکان های باد خیز نگهداری شود. هم چنین سالی یک یا دو دفعه نیز باید خاک آن با ویتامین ها و مواد معدنی غنی شود.

گیاه مناسب برای اتاق خواب

3- گل شمشیری از گیاهان زیبای خانگی : 

گل شمشیری یکی از گیاهان تزئینی خانگی محسوب می شود که به راحتی رشد می کنند. نگهداری از این گیاه بسیار آسان و راحت می باشد. استفاده از این گیاه در اتاق خواب موجب ایجاد فضایی زیبا و چشمگیر خواهد شد. هم چنین این گیاه مقاومت بسیار بالایی در برابر میزان تابش نور متفاوت ، جریان هوا، گرما و سرما دارد. به همین علت گیاه مناسبی برای اتاق خواب می باشد. گل شمشیری به همان اندازه که برای فضای داخلی مناسب است ، برای محیط خارجی نیز مناسب می باشد. کاربرد این گیاه در دکواسیون مدرن و مینیمال موجب ایجاد جلوه خاص و زیبایی در فضا می شود.

گیاه مناسب برای اتاق خواب

4- گل سفید اسپاتی فیلوم در هر اتاق : 

گل سفید اسپاتی فیلوم یکی دیگر از گیاهان مناسب برای اتاق خواب می باشد. این گیاه همیشه سبز با هر اتاق و هر نوع هوایی سازگار است و گیاه مقاوم و زیبایی محسوب می شود. این گیاه به رنگ سبز است و دارای گل هایی زیبا و سفید رنگی می باشد. کاربرد این گیاه در دکوراسیون داخلی ، موجب ایجاد فضای خاص و منحصر به فرد می شود. این گیاه فضای مناطق اقیانوس آرام را وارد فضای اتاق می کند و می توانید سالیان سال بدون آن که خسته و دلزده شوید از تماشای آن لذت ببرید. باز شدن گل های این گیاه در فصل های بهار و تابستان ، موجب بخشیدن ظاهری زیبا به اتاق خواب شما می شوند.

کاربرد گیاهان در کوراسیون داخلی

5- گل یاسمن، گاردنیا و استفانوتیس در اتاق خواب :

انواع مختلف گل یاسمن برای دکوراسیون اتاق خواب مناسب هستند. گیاهانی مانند یاسمن و گاردنیا دارای گل های سفید رنگ و برگ های سبز رنگ هستند. این گیاهان علاوه بر بخشیدن حس فصل بهار به اتاق خواب ، با انتشار رایحه های دلنشین موجی ایجاد فضایی فرح بخش در اتاق خواب می شوند. انواع گل یاسمن رطوبت کافی را دریافت می کنند به همین علت بایستی در روز های گرم به برگ های آن آب بپاشید.

کاربرد گیاهان در کوراسیون داخلی


حتما ببینید : اصول انتخاب تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق


6- گل شیپوری گیاه مناسب برای اتاق خواب : 

ظاهر گل شیپوری بسیار شبیه به گل ارکیده است. این گل دارای زیبایی منحصر به فردی می شود و معمولا در اتاق نشیمن از آن استفاده می شود. اما می توانید از این گل در دکوراسیون اتاق خواب نیز بهره ببرید. گل شیپوری در رنگ های متنوعی مانند سفید ، زرد ، قرمز و … وجود دارد که می توانید مطابق با سلیقه خود آن ها را انتخاب کنید. گل این گیاه در ماه های دی تا اردیبهشت باز می شود ، و در فصل تابستان به خود استراحت داده و به خواب می رود. شما می توانید در این دوره به خاک آن رسیدگی کرده و کود دهی لازم را انجام دهید. در مکان های سرد و خشک بایستی به برگ های آن آب پاشیده و در نور متوسط از آن نگهداری کنید.

کاربرد گیاهان در کوراسیون داخلی

7- درخت بونسای :

درخت بونسای نمادی از آرامش می باشد و جلوه ایی زیبا و طبیعی به فضای منزل شما خواهد بخشید. این گیاه با هر اتاق و هر نوع دکوراسیونی سازگار است. به همین علت در طی سال های اخیر بسیار محبوب و پرطرفدار شده است. این گیاه دارای برگ های کوچک و به شکل درخت می باشد و کاربرد آن در دکوراسیون موجب ایجاد فضایی آرامش بخش خواهد شد. درخت بونسای از باغ های معماری آسیایی آمده و رسیدگی و نگهداری از آن کمی سخت و دشوار می باشد. زیرا بایستی مرتبا آبیاری و کود دهی شود. هم چنین بایستی در مکانی به دور از نور مستقیم و جریان هوا قرار داده شود.

کاربرد گیاهان در کوراسیون داخلی

8- گل لوندر یا اسطوخودوس برای فضای داخلی : 

گل لوندر یک گیاه بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. این گیاه دارای رایحه جذاب و رنگ های زیبا می باشد. به همین علت یکی مناسب ترین گیاهان برای فضای داخلی محسوب می شود. گل لوندر علاقه فراوانی به فضای باز و وسیع دارد. اما شما می توانید با خیالی آسوده از آن در اتاق خواب نیز استفاده نمایید.

گیاه در طراحی داخلی

9- یک دست گل رنگی در دکوراسیون داخلی اتاق خواب :

استفاده از دسته گل هایی متشکل از گل های زنده و تازه رنگارنگ ، یکی از ایده آل ترین شیوه ها برای ایجاد هوایی تازه در اتاق خواب می باشد. شما می توانید این گل های تازه را هر چند وقت یک بار تغییر دارد و ظاهر رمانتیک و جذابی به اتاق خواب خود ببخشید. بسته به طراحی و رنگ اتاق خواب می توان از دسته گل های متفاوتی استفاده نمود. شما می توانید با استفاده از هر دسته گل جدید ظاهری تازه به طراحی اتاق خواب ببخشید.

گیاه در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

مستند استادیوم ومبلی و ساخت پل میلا – دوبله فارسی