نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب مناسب

تخت خواب یکی از مهم ترین اجزای دکوراسیون اتاق خواب محسوب می شود. عوامل متعددی در انتخاب تخت خواب مناسب تاثیر گذار هستند این عوامل به شرح زیر می باشند:

  • فضای موجود
  • سبک دکوراسیون
  • ارتفاع سقف از زمین
  • حریم خصوصی مورد نیاز
  • و …

در ادامه این مطلب علاوه بر معرفی انواع تخت خواب ، اصول انتخاب تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

1- تخت خواب ستون دار : 

فرم این مدل تخت خواب تنها محدود به تاج نمی شود و معمولا دارای یک مکعب می باشد که حداقل سه وجه آن باز است. وجه چسبیده به دیوار هم می تواند وجود داشته باشد و هم می تواند نباشد. وجهی که روی زمین قرار می گیرد نیز همیشه بسته است. وجه فوقانی رو به سقف می باشد و اصولا باز است، مگر در صورتی که با پرده پوشانده شود. تخت خواب های ستون دار مانند یک اتاقک کوچک در گوشه ایی از اتاق خواب جای می گیرند و به علت ابن که معمولا پرده دارند ، حریم شخصی را نیز حفظ می کنند.

 تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق

2- تخت خواب بازشو : 

در حال حاضر این مدل تخت خواب بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. چیدمان اتاق خواب با فضای استراحت در فضا های کوچک هدف اصلی طراحی تخت خواب بازشو می باشد. بنابراین در صورت داشتن اتاق خواب کوچک و عدم فضای کافی برای تخت خواب ، بهترین گزینه برای شما استفاده از تخت خواب بازشو است. این تخت خواب ها به هنگام بسته شدن به دیوار تکیه می دهند و در صورت نیاز به راحتی باز می شوند.

 تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق

3- تخت خواب چرخ دار یا کشویی : 

تخت خواب چرخ دار یا کشویی یکی دیگر از راهکار های رفع مشکل کمبود فضا می باشد. این مدل تخت خواب مناسب فضا های کوچک می باشد و به علت متحرک بودن به راحتی قابل جا به جایی می باشد. اگر در اتاق خواب خود فضایی دارید که امکان جای دادن یک تخت خواب در زیر آن وجود دارد ، بهترین گزینه استفاده از تخت خواب چرخ دار است. تخت خواب های کشویی به سادگی تمام به زیر فضای مورد نظر می روند و در صورت نیاز بیرون می آیند. و مکان خواب شما را ایجاد می کنند.

 تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق

4- تخت خواب پالت دار : 

این مدل تخت خواب با کنار و روی هم قرار گرفتن تعدادی پالت ساخته می شوند. ابن پالت ها به شکل یکپارچه نصب می شوند و به سادگی نیز قابل جدا شدن هستند. مزیت تخت خواب پالت دار نسبت به سایر تخت خواب ها این است که تنها با اتصال چند پالت بزرگ به یک دیگر می توانید تخت خواب بسازید. فرم و ظاهر این مدل تخت خواب تا حد زیادی به سبک روستیک شباهت دارد.

 تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق

5- تخت خواب پلت فرم : 

این تخت خواب پلت فرم بر روی یک سکو یا سطحی قرار می گیرند که از سطح کف فاصله بسیاری دارد. معمولا در صورت عدم فضای کافی از این مدل تخت خواب به منظور استفاده بهینه از فضا استفاده می شود. تخت خواب پلت فرم مرتفع هستند و فضای زیر آن ها مکان مناسبی برای قرار دادن وسایل مختلف است.

نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب مناسب

6- تخت خواب دارای پارتیشن و پانل : 

این مدل تخت خواب فضای خواب را به واسطه یک یا چند پارتیشن یا پانل از سایر بخش های اتاق مجزا می سازد. این تخت خواب دارای ظاهر خاص و عجیب و غریبی نمی باشد. و تنها تفاوت آن با تخت های معمولی محدود شدن دید سایر بخش های اتاق به فضای خواب است. این تخت خواب ها به خوبی حریم شخصی را حفظ می کنند. بعضی از پانل ها و پارتیشن های به کار رفته در ساخت این تخت خواب ها کشویی هستند و به راحتی کنار زده می شوند.

 تخت خواب مناسب برای دکوراسیون اتاق


حتما ببینید : طراحی داخلی میکرو آپارتمان با دیوار متحرک و چند منظوره


7- استفاده از پرده در فضای خواب : 

در صورتی که خواستار حفظ حریم شخصی و تفکیک فضای خواب از سایر نقاط اتاق خواب هستید ، اما به دلایلی استفاده از تخت های ستون دار یا دارای پارتیشن و پانل برای شما مقدور نمی باشد. بهترین و راحت ترین گزینه برای شما استفاده از پرده است. شما می توانید با نصب پرده علاوه بر تفکیک فضای خواب از سایر نقاط اتاق ، حریم شخصی فضای خواب را نیز حفظ کنید. مزیت استفاده پرده این است که به راحتی کنار زده می شوند و در صورت لزوم می توانید آن ها را کاملا جدا کنید و تخت را به حالت عادی برگردانید.

نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب مناسب

8- تخت خواب فلت : 

امروزه نوع جدیدی از تخت خواب با نام فلت ارائه شده اند که جزء تخت خواب های مدرن محسوب می شوند. تخت خواب فلت بدون تزیین و فرم خاصی است و دارای ظاهری کاملا ساده می باشند. این مدل تخت خواب به خوبی با دکوراسیون های مینیمال همخوانی دارد. تخت خواب های فلت و مینیمال به علت داشتن ظاهر ساده و اشغال فضای کم مناسب اتاق خواب های کوچک هستند.

نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب مناسب

9- تفکیک فضای خواب با پله : 

در صورتی که سقف اتاق به اندازه کافی ارتفاع داشته باشد می توان با افزودن چند پله فضای خواب را از سایر بخش های اتاق خواب تفکیک نمود. بنابراین تخت خواب شما کمی از سطح کف ارتفاع می یابد. این نوع دکوراسیون بیش تر به علت ظاهر شیک و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد و چندان عملکرد خاصی ندارد.

نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب مناسب

10- فضای خواب به سبک ژاپنی : 

اگر فضای خواب ژاپنی ها را دیده باشید ، حتما می دانید که در دنیای آن ها خبری از تخت خواب نیست. ژاپنی ها بر طبق سنت خود ، رخت خواب خود را روی زمین پهن می کنند. به تازگی این سبک ژاپنی ، در تعریف فضای خواب مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. و به همین علت بسیاری از افراد ارتفاع تخت خواب خود را به اندازه ایی کاهش داده اند که تقریبا هم سطح زمین به نظر می رسد. این مدل تخت خواب مناسب افرادی است که علاقمند به استفاده از تخت های مرتفع نیستند.

نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب مناسب

11- مرتفع نمودن فضای خواب با نرده : 

همان گونه که در بالا اشاره نمودیم می توان فضای خواب را با استفاده از چند پله بالا تر از کف اتاق قرار داد. اکنون شیوه مشابه دیگری را شرح می دهیم که در آن به جای استفاده از پله از نردبان استفاده می شود. یک نردبان کوچک می تواند راه رسیدن به فضای خواب از کف اتاق باشد. البته این نکته را به یاد داشته باشید که برای استفاده از این نوع دکوراسیون ، بایستی سقف به اندازه کافی ارتفاع داشته باشد. در غیر این صورت با نزدیک شدن بیش از حد تخت خواب به سقف ، فضای اتاق خفه خواهد شد.

نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب مناسب

12- تخت خواب چند منظوره : 

این مدل تخت خواب مناسب فضا های کوچک می باشد. در کنار این مدل تخت خواب یک قفسه تعبیه می شود. این قفسه می تواند دور فریم تخت نیز قرار بگیرد. در صورتی که قصد دارید کشو ها، قفسه ها و تخت خواب شما جمع و جور باشند و فضای زیادی را اشغال نکنند ، می توانید تمامی این موارد را به صورت یک مجموعه در کنار هم تعریف کنید. این کار موجب می شود تا امکان استفاده از فضای باقی مانده وجود داشته باشد و علاوه بر آن فضای بازتری را در اتاق خواب ایجاد می کند.

نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب مناسب


این مطلب را هم ببینید :

آموزش رندرینگ در کی شات – دانلود رایگان آموزش حرفه‌ای شدن رندرینگ