دکوراسیون و طراحی استودیو آپارتمان

استودیو آپارتمان ها به علت محدودیت در فضا اگر به درستی طراحی شوند می توانند فضایی دنج را خلق نمایند. به طور حتم کاربران تمایل به زندگی کردن در یک خانه شلوغ و بدون امکانات مورد نیاز ندارند. محدودیت در فضا یکی از چالش هایی است که معماران در طراحی استودیو آپارتمان با آن مواجه هستند. به ویژه توجه به عملکرد حوزه های مختلف که به شیوه زندگی کاربر بستگی دارد موجب چالش بیشتر در طراحی می شود. برای تبدیل یک استودیو آپارتمان به فضایی عالی باید صبور ،مجرب و خلاق باشید. در این مطلب 10 نکته کاربردی در طراحی استودیو آپارتمان برای شما شرح داده می شود.

معمولا استودیو آپارتمان ها فضایی بدون تقسیم بندی در حوزه های فضا هستند و برای مجزا سازی فضا، دیواری ندارند. بنابراین ترکیب اتاق نشیمن، اتاق غذا خوری، آشپزخانه و حتی اتاق خواب یکی از چالش های طراحی استودیو آپارتمان ها محسوب می شود. و در بعضی اوقات نیز تفکیک و جدا سازی حوزه های کاربردی منزل برای جلوگیری از تداخل فعالیت ها می تواند سخت و دشوار باشد، ولی ارائه یک طراحی خوب، می تواند منجر به حفظ زیبایی و ارتقا عملکرد فضا شود.

 

۱- برای طراحی مناسب برنامه ریزی کنید.

ابتدا شما باید پیش از شروع طراحی استودیو آپارتمان به خوبی برنامه ریزی کنید. و به تمام حوزه های ضروری و منطبق بر سبک زندگی و نیاز ها بیندیشید. و سپس درمورد چگونگی تقسیم بندی حوزه ها تصمیم بگیرید. چون دانستن موارد ذکر شده می تواند شما را به سمت مناسب هدایت کند و طراحی را در مسیر مناسب قرار دهد.

طراحی استودیو آپارتمان

2- انتخاب متریال ها

اگر نمی خواهید در ادامه طراحی خود با مشکلی مواجه شوید. باید به تمامی موارد مورد نیاز بیندایشید و متریال ها را با توجه به مدل و سبک طراحی استودیو آپارتمان انتخاب نمایید. این اقدام به شما در رابطه با هزینه ها کمک خواهد کرد. تا برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید. در عین حالی که با نگاهی عملکردی به معیار های زیبایی شناسی نیز توجه داشته باشید.

3- فضایی کافی برای ذخیره سازی را فراهم نمایید.

به طور حتم در طراحی استودیو آپارتمان به علت محدودیت درفضا، نیاز به فضای ذخیره سازی کافی برای مخفی نمودن اشیاء و ایجاد فضایی بیشتر برای ذخیره سازی لباس ها، ظروف و وسایل ضروری بیشتر حس می شود. بنابراین شما می توانید به منظور ایجاد فضای بیشتر و سازماندهی فضایی، از مبلمان چند منظوره و کمجا و برای ذخیره سازی نیز از کمد های پنهان بیشتری استفاده نمایید.

طراحی داخلی فضاهای کوچک

4- از آینه و شیشه استفاده کنید.

استفاده از آینه در اتاق، موجب می شود فضا بزرگ تر و گشوده تر به نظر برسد. شما می توانید برای این کار از انواع مختلف آینه ها استفاده نمایید. هم چنین شما می توانید برای درب های کابینت خود از شیشه استفاده نمایید. در حقیقت هر چیزی با عناصر شیشه ایی می تواند مفید باشد، زیرا موجب باز تر شدن فضا می شود و انعکاس نور تاثیرات چشمگیری بر فضا خواهد داشت.

5- از نور طبیعی بهره ببرید.

اجازه دهید تا در فضا های کوچک حداکثر نور طبیعی به داخل فضا وارد شود. از تور ها و پارچه های نازک استفاده نمایید که نور را به راحتی از خود عبور می دهند، و از استفاده از پرده های خیلی ضخیم که اتاق را تاریک می کنند بپرهیزید. زیرا نور بر عملکرد موثر در فضا های کوچک تاثیر بسزایی دارد. و موجب کاربردی تر شدن حوزه ها می شود. با استفاده هوشمندانه از فضا در طراحی، فضای نشیمن را در الویت قرار دهید و اتاق خواب را دور از پنجره ها و نور قرار دهید.

طراحی استودیو آپارتمان


حتما ببینید : طراحی داخلی 2 نمونه آپارتمان در مساحت کم


6- استفاده هوشمندانه از مبلمان

در طراحی استودیو آپارتمان مبلمانی را انتخاب نمایید که برای فضای شما مناسی و کاربردی باشد. یکی از ایده های مناسب برای طراحی فضا های کوچک استفاده از مبلمان کمجا و چند منظوره است که در طول شبانه روز شامل کاربرد های متفاوت می باشد. به طور مثال: استفاده از تخت خوابی که در دیوار پنهان می شود و در طول روز به میز کار تبدیل می شود. هم چنین می توانید تخت را روی پلت فرمی قرار دهید و در قسمت زیرین آن فضا های ذخیره سازی را تعبیه نمایید. زیر پله ها نیز برای ذخیره سازی و عدم به هم ریختگی در فضا ایده مناسبی هستند.

7- یک نقطه کانونی ایجاد کنید.

خانه هایی که دارای شومینه هستند. فضای شومینه قسمت مناسبی برای در نظر گرفتن به عنوان نقطه کانونی است. اما اگر استودیو آپارتمان شما شومینه نداشته باشد، می توانید یک نقطه کانونی را با قرار دادن نقاشی بر روی دیوار یا قرار دادن دکور های دیگر در یک طرف دیوار ایجاد نمایید. شما هم چنین می توانید از تلویزیون نیز به عنوان نقطه کانونی استفاده نمایید.

8- از پارتیشن ها برای حفظ حریم خصوصی استفاده کنید.

در برخی از استودیو آپارتمان ها استفاده از پارتیشن امکان پذیر نیست. زیرا موجب کوچک تر شدن فضا می شود ولی حتی در چنین خانه هایی نیز پارتیشن بندی اتاق خواب و فضای استراحت با افزایش حریم شخصی عملکرد بهتری در فضا ایجاد می کند. شما می توانید برای جلوگیری از کوچک تر نشان دادن فضا، به جای استفاده از پارتیشن های صلب و جاگیر از شیشه یا پرده و المان های سبک تر در فضا بهره گیرید.

طراحی داخلی فضاهای کوچک

9- از یک تم واحد در کل فضا استفاده نمایید.

در کل دکوراسیون فضا از یک تم واحد استفاده نمایید. این کار موجب می شود فضا متحد و بزرگ تر نشان داده شود. و بهتر است از تزئینات غیر ضروری و زیاد بپرهیزید. برای فضا های کوچک تر سبک مینیمال بسیار مناسب خواهد بود زیرا فضا را ساده، شیک تر و سازماندهی شده نشان می دهد.

10- از رنگ های روشن استفاده نمایید.

استفاده از رنگ های تیره موجب کوچک تر شدن استودیو آپارتمان شما می شود. برای جلوگیری از این موضوع، از رنگ های روشن استفاده نمایید تا در کنار نور کافی فضا را گسترش داده و آرامش بیشتری ایجاد کنید.

طراحی استودیو آپارتمان

منبع : home design lover

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطالب را هم ببینید:

دانلود مدل سه بعدی اتاق مطالعه

آموزش مدلسازی و پست پروداکشن معماری در 3dmax و فتوشاپ