المنت شیشه‌ای که با نام لامپ حرارتی نیز شناخته می‌شود، ابزاری است با بدنه‌ی شیشه‌ای که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. فضای درون محفظه‌ی شیشه‌ای برخی از لامپ‌های حرارتیِ ساخته شده از شیشه‌ی کوارتز، با گاز هالوژن پر می‌شود.

انواع رایج لامپ حرارتی یا المنت شیشه‌ای توانی برابر با پانصد، هزار و دو هزار وات دارند و قادر به تولید حدود 300 تا 700 درجه‌ی سانتیگراد گرما و حرارت هستند. به دلیل تبدیل انرژی الکتریکی به اشعه‌ی مادون قرمز، المنت‌ های شیشه‌ای در مدت بسیار کوتاهی داغ می‌شوند. همچنین المنت شیشه‌ای از انواع دیگر المنت وزن و ابعاد کمتری دارد و قیمت آن مقرون به صرفه است. در این مقاله به بررسی کامل ساختار و کاربردهای المنت شیشه‌ای، برند های مشهور تولید کننده‌ی این قبیل المنت و بازه‌ی قیمتی آن خواهیم پرداخت.

ساختار و جنس المنت شیشه‌ای

شیشه‌های ساخته شده از کوارتز و پیرکس در برابر حرارت‌های بالا بسیار مقاوم هستند و تا 2600 درجه‌ی سانتیگراد حرارت را تحمل می‌کنند؛ به همین دلیل شیشه‌ی لامپ حرارتی را اغلب از پیرکس یا کوارتز می‌سازند. المنت‌ های شیشه‌ای نیمه صنعتی معمولاً طولی حدود 30 تا 150 سانتی متر دارند. همچنین المنت‌ های شیشه‌ای کار تولید و انتقال حرارت را سریع‌تر و با مصرف انرژی به مراتب کمتر، نسبت به المنت‌ های تسمه‌ای و میله‌ای انجام می‌دهند؛ اما از مقاومت بسیار پایینی در برابر لرزش و ضربه دارند.

در یک سرِ المنت‌ های شیشه‌ای از سرامیک نسوز به عنوان عایق حرارتی استفاده می‌کنند که سیم المنت نیز به آن متصل می‌شود. انرژی حرارتی به وسیله‌ی فنری از جنس آلیاژ نیکل و کروم که در داخل محفظه‌ی شیشه‌ای تعبیه شده‌ است، تولید و منتقل می‌شود. المنت شیشه‌ای کمترین آسیب را به محیط زیست می‌رساند چرا که بدون اشعه‌ی  UV کار می‌کند.

المنت شیشه‌ای یا لامپ حرارتی چیست؟ انواع آن کدام است و چه کاربردهایی دارد؟

موارد استفاده از المنت شیشه‌ای

المنت شیشه‌ای اغلب کاربردی صنعتی دارد؛ از جمله در صنعت نساجی، خشک کردن کاغذ در صنعت کاغذ سازی، خشک کردن رنگ در تونل‌ها، صنایع پتروشیمی، خم کردن لوله‌های پی وی سی و پولیکا، خشک کردن جوهر چاپ، ایجاد گرمایش اولیه برای تغییر حالت بطری‌های پی ای تی و… . البته از انواع المنت شیشه‌ای در دستگاه‌های لوازم خانگی مانند انواع بخاری برقی و ماکروویو نیز استفاده می‌شود. به طور کلی یکی از اصلی‌ترین کاربردهای المنت شیشه‌ای زمانی است که نیاز باشد در مدت زمان کوتاه، دمای آب یا مایعات دیگر به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

انواع المنت شیشه‌ای

المنت‌ های شیشه‌ای به طور عمده در دو مدل ساده و جیوه‌ دار (بازتابی) تولید و عرضه می‌شوند. در مدل بازتابی یا رفلکتوری، شیشه‌ای المنت را سفید و مات می‌سازند تا به حفظ گرما و انتقال کمتر نور کمک کند.

المنت‌ های شیشه‌ای همچنین با توجه به نوع اتصال برق آنها، به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته‌ی اول المنت‌ هایی هستند که دو سر آنها با صفحه‌ی سرامیکی بسته می‌شود و برق ممکن است از هر دو سر به فنر داخل دستگاه متصل می‌شود. این نوع المنت معمولاً در ساخت بخاری‌های برقی کاربرد زیادی دارد. سیم برق در دسته‌ی دوم تنها به یک سر المنت وصل می‌شود و سر دیگر المنت کاملاً از طریق عایق بندی مسدود خواهد شد که بیشترین کاربرد را در صنایع مرتبط با مایعات اسیدی دارد.

المنت شیشه‌ای یا لامپ حرارتی چیست؟

المنت شیشه‌ای را معمولاً به شکل صاف، گرد، دو قلو و اهمی شکل (Ω) می‌سازند. همچنین انواع المنت شیشه‌ای یا لامپ حرارتی اغلب در رنگ‌های شیری، شفاف، سفید، سیاه تولید و عرضه می‌شوند.

بازه قیمت لامپ حرارتی

قیمت المنت شیشه‌ای یا لامپ حرارتی بستگی به ابعاد، جنس شیشه، جنس فنر و برند تولید کننده دارد. به طور کلی انواع المنت شیشه‌ای با طول کمتر از هشتاد سانتی متر و توان هزار تا دو هزار وات، قیمتی بین دویست هزار تا یک میلیون تومان دارد.

تفاوت لامپ حرارتی با لامپ‌های معمولی

کارکرد لامپ‌های معمولی از هر نوعی که باشند، تبدیل انرژی الکتریکی به روشنایی است. در واقع حرارتی که از لامپ‌های معمولی متصاعد می‌شود اتلاف انرژی الکتریکی است. اما در لامپ‌های حرارتی، تمرکز بر تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی است و نور منتشر شده از آن اتلاف انرژی محسوب می‌شود.

بر خلاف لامپ‌های معمولی، لامپ‌های حرارتی با مایعات و رطوبت سازگارند و حتی می‌شود آنها را به داخل آب یا مایعات دیگر فرو برد. همچنین لامپ‌های حرارتی در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری نسبت به لامپ‌های معمولی داغ می‌شوند و مدت زمان سرد شدن آنها نیز کوتاه‌تر است.

حجم بازار جهانی و برترین تولید کنندگان المنت شیشه‌ای در جهان

صنعت تولید المنت‌ های الکتریکی مانند المنت‌ های شیشه‌ای، پنجاه و پنجمین صنعت جهان از نظر گردش سرمایه است؛ به طوری که بین سال 2019 تا 2020 سرمایه‌ی جاری در این صنعت رقمی بالغ بر 55.2 میلیارد دلار در سراسر جهان گزارش شده است. این رقم 0.33 درصد از کل معاملات جهانی را شکل می‌دهد.

برترین شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید کننده‌ی المنت در جهان، در کشورهای آمریکا، چین، دانمارک، مالزی و لهستان قرار دارد. در حال حاضر چین بزرگترین صادر کننده و ایالات متحده‌ی آمریکا، بزرگترین وارد کننده‌ی انواع المنت‌ الکتریکی محسوب می‌شوند.

از جمله برترین شرکت‌های تولید کننده‌ی انواع المنت از جمله المنت شیشه‌ای یا لامپ حرارتی، می‌توان به شرکت‌ دانمارکی بریک  (Brikk)، شرکت آمریکایی بیکر ماراتُن  (Baker Marathon)، شرکت چینی ووهان الیت  (Wuhan Elite) و شرکت اِی اچ سی اشاره کرد.

سخن پایانی

منظور از المنت شیشه‌ای همان لامپ حرارتی یا لامپ حرارتی هالوژنی می‌باشد. بدنه‌ی این نوع المنت، همانطور که از اسمش پیداست، از شیشه‌های کوارتز یا پیرکس ساخته می‌شود که مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد. حرارت به وسیله‌ی فنری از جنس نیکروم (نیکل-کروم) که در داخل محفظه‌ی شیشه‌ای تعبیه شده، تولید می‌شود.

انواع رایج المنت‌ های شیشه‌ای توانی برابر با 500 تا 2000 وات دارند که می‌توانند بین 300 تا 700 درجه‌ی سانتیگراد گرما تولید کنند. اولین مزیت المنت‌ های شیشه‌ای نسبت به انواع دیگر المنت، تولید و انتقال سریع‌تر حرارت می‌باشد. همچنین المنت‌ های شیشه‌ای وزن، ابعاد و قیمت به مراتب کمتری دارند. تنها نقطه ضعف این نوع المنت شکننده بودنشان است.

بیشترین کاربرد صنعتی المنت شیشه‌ای یا لامپ حرارتی در صنایعی همچون کاغذسازی، نساجی، خم کاری لوله‌های پی وی سی، خشک کردن جوهر و حرارت دادن سریع انواع مایعات اسیدی و غیر اسیدی است.

المنت‌ های شیشه‌ای به دو دسته‌ی ساده و رفلکتوری تقسیم می‌شوند. همچنین این نوع المنت در اشکال و رنگ‌های مختلف نیز تولید و عرضه می‌شود. برترین تولید کنندگان المنت‌ های شیشه‌ای در آمریکا، چین، مالزی و لهستان قرار دارند به طوری که کشور چین بزرگترین صادر کننده‌ی انواع المنت از جمله المنت شیشه‌ای می‌باشد.

 

منابع: https://coopl.ir