نمای ویلا چهره ویلای شما و آینه تمام‌نمای سبک طراحی یک ویلا است. یک نمای جذاب می‌تواند توجه دیگران را به خود جلب کند و ویلای شما را برای همیشه در خاطر همگان ماندگار سازد. اهمیت دادن به نمای یک ویلا بر روی امکان فروش و حتی قیمت ویلای شما هم تاثیرگذار است. خوشبختانه مواد و مصالح مختلفی برای نماکاری ویلاها وجود دارد که می‌توانید هریک را با توجه به سبک ساخت ویلای خود انتخاب کنید.

با ما در نگاهی به سبک‌های مختلف و مصالح مورد استفاده در نماکاری ویلا همراه باشید.

نمای ویلای مدرن

آشنایی با انواع نمای ویلا:

نمای هر ویلا با توجه به سبک ساخت آن ویلا تعیین می‌شود. به همین دلیل است که برای بررسی انواع نما در یک ویلا، ابتدا باید نگاهی به سبک‌های ساخت ویلا داشته باشیم. سبک‌های مدرنیسم، مینیمال و کلاسیک، سه سبک پرطرفدار و پرکاربرد در طراحی و ساخت نمای ساختمان و ویلا هستند.

1- نمای ویلا با سبک مدرنیسم:

بیش از صد سال است که سازه‌های مدرن جایگاه خود را در معماری و دکوراسیون شهری و روستایی پیدا کرده‌اند. ویلاهای مدرن در کشور ما هم طرفداران زیادی دارد و شما نمونه‌های آن را در گوشه‌وکنار شهرها و روستاها می‌بینید. سادگی در طرح و کارآمد بودن فضاها از ویژگی‌های معماری مدرن است.

ویژگی‌های نمای مدرن:

  • بهره بردن از فرم‌های ساده یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های نمای مدرن در ویلاها است. نمای یک ویلای مدرن هندسی، ساده و بی‌پیرایه است. شما در این نوع نما اثری از طرح‌ها و نقش‌های گل و گیاه و پیچ‌وخم‌دار نمی‌بینید.
  • بهره بردن از رنگ‌های خنثی و غیرمتقارن بودن از ویژگی‌های نمای مدرن ویلاها است.
  • انعطاف‌پذیری در مصالح ساختمانی ویژگی دیگر نمای مدرن ویلایی است. شما می‌توانید از سنگ، سرامیک، چوب و انواع مصالح جدید و قدیمی در نماکاری ویلاهای مدرن بهره ببرید.

2- نمای ویلا با سبک مینیمال:

ویلای ساخته‌شده به سبک مینیمال، ساده و هندسی است. در واقع، سبک مینیمال همان سبک مدرن، اما با پاره‌ای تغییرات است. طراحی‌ها در این سبک ساده‌تر شده‌اند و همانند ویلاهای مدرن، شما نمی‌توانید هیچ اثری از تقارن در طراحی داخلی و نمای یک ویلا ببینید.

ویژگی‌های نمای مینیمال:

  • طراحی ساده و هندسی، و بهره بردن از خط‌های صاف بارزترین ویژگی نمای مینیمال است.
  • استفاده از رنگ‌های سفید، سیاه، کرم و خاکستری، و در کل بهره بردن از رنگ‌های خنثی ویژگی دیگر نمای مینیمال است.
  • همانند ویلای مدرن، در این سبک از طراحی نیز می‌توانید انواع مصالح ساختمانی را در نمای ویلا به کار بگیرید. شیشه یکی از پرکاربردترین مواد در نماکاری ویلاهای مدرن و مینمال است.

استفاده از شیشه در نمای ویلا

3- نمای ویلا با سبک کلاسیک:

تا پیش از رویکرد سازندگان ویلاها و مردم به سبک مدرنیسم در ویلاسازی، در کشور ما، بیشتر ویلاها به سبک کلاسیک ساخته می‌شدند. یک ویلای کلاسیک، برخلاف ویلای مدرن، دارای تزئینات بسیار، کنده‌کاری‌های زیاد، بهره‌گیری از شکل‌های پیچ‌وخم‌دار گیاهی و حیوانی و ریزه‌کاری‌های دیگر است. نمای کلاسیک نیز هماهنگ با ویژگی‌های همین سبک معماری طراحی می‌شود.

ویژگی‌های نمای کلاسیک:

  • شکوه و جلال از ویژگی‌های یک نمای کلاسیک است. ستون‌های بلند و تزئین‌شده، ایوان پرشکوه در ورودی ویلا و مجسمه‌هایی که ورود شما را خوشامد می‌گویند، از ویژگی‌های نمای ویلا به سبک کلاسیک است.
  • تعادل و تقارن ویژگی بارز نمای کلاسیک است. حتی عناصر فضای دوروبر و حیاط یک ویلای کلاسیک نیز متقارن انتخاب می‌شوند.
  • مصالح ساختمانی که در نمای کلاسیک به کار گرفته می‌شوند، به‌طور معمول، گران‌تر از مصالح به‌کاررفته در نمای مدرن هستند. سنگ یکی از مصالح اصلی نماهای کلاسیک است.

انواع نمای ویلا از نظر بهره‌گیری از مصالح ساختمانی:

مصالح مختلفی در ویلاهای مدرن، مینیمال و کلاسیک برای نماکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه، نگاهی به برخی از پرکاربردترین این مصالح داشته‌ایم:

1- نمای پانچ متال:

نمای پانچ متال سبکی از طراحی در نمای ساختمان‌ها است که در آن از ورقه‌های فلزی سوراخ‌شده برای تزئین سازه استفاده می‌شود.

نمای پانچ متال به‌طور معمول، به‌عنوان پوسته دوم یک ساختمان به کار گرفته می‌شود و پوسته اصلی سازه در زیر آن قرار می‌گیرد. زیبایی، گوناگونی در طرح و رنگ و سرعت اجرای بالا از برترین ویژگی‌های این نوع نما است.

2- نمای استرچ متال:

نمای استرچ متال یا نمای اکسپندد متال یکی دیگر از نماهای مدرن در سازه‌های ویلایی است. این نما هم مانند نمای پانچ متال از فلزات مختلف تهیه می‌شود. نمای اکسپندد متال همانند یک توری فلزی روی سازه ویلایی شما را می‌پوشاند و آن را زیباتر نشان می‌دهد.

زیبایی، امکان نورپردازی از داخل نما، دوام بالا، امکان طراحی در رنگ‌های مختلف، مقاومت در برابر عوامل مختلف آب‌وهوایی و سرعت اجرای بالا از ویژگی‌های نمای ویلا از نوع استرچ متال است.. البته این نوع نما یک برتری دیگر نیز دارد که امکان اجرای طرح‌های دقیق گرافیکی و سه‌ بعدی است.

3- نمای شیشه‌ای:

نمای شیشه‌ای با آغاز معماری مدرن در دنیا پدید آمد. این نما هیچ مانعی بر سر راه دید شما قرار نمی‌دهد و بین فضای داخلی ویلا با طبیعت اطراف آن پیوند برقرار می‌کند. زیبایی خیره‌کننده و نور فراوان از مهم‌ترین ویژگی‌های نمای شیشه‌ای است.

4- نمای مینرال:

نمای مینرال از دانه‌های ریز و درشت سنگ‌های مرمریت، گرانیت، کوارتز و سنگ‌های دیگر تشکیل می‌شود. این خرده‌سنگ‌ها که به رنگ‌های مختلفی رنگ‌آمیزی می‌شوند، ویلای شما را به بهترین شکلی تزئین می‌کنند. نمای مینرال قابلیت اجرا بر روی زمینه‌های مختلف را دارد.

5- نمای کامپوزیت:

نمای کامپوزیت هم نوعی نمای فلزی است. در نمای کامپوزیت، از ورقه‌های آلومینیومی و پلی اتیلن در پوشش‌دهی ویلا استفاده می‌شود. زیبایی، دوام بالا، گوناگونی رنگی و شست‌وشوی آسان از برتری‌های نمای کامپوزیت است.

نمای کامپوزیت در ویلاهایی به سبک مدرن، مینیمال و پست مدرن کاربرد دارد. انتخاب رنگ‌ها در نمای کامپوزیت در اختیار شما است. بی‌نیازی به شست‌وشو و مقاومت در برابر آتش‌سوزی از ویژگی‌های این نوع نمای ویلا است.

6- نمای سنگی:

نمای سنگی از قدیمی‌ترین نماهای ساختمانی است و در ساخت سازه‌های مدرن و سنتی کاربرد دارد. این نما از نماهای مقاوم در برابر خراش است و دوامی به‌اندازه عمر سازه ویلایی شما دارد. البته برخی ویلاها با سنگ‌های مرمر، گرانیت و سنگ‌های مشابه نماکاری می‌شوند. در نمای برخی نیز از سنگ‌های طبیعی استفاده می‌شود.

7- نمای چوبی:

نمای چوبی نمایی در عین حال، سنتی و مدرن است و از پرطرفدارترین نماها در دنیا است. همچنین نمای چوبی در برابر عوامل محیطی و آب‌وهوایی آسیب‌پذیر است و نیاز به نگهداری و مراقبت بالایی دارد.

8- نمای آجری:

نمای آجری یکی دیگر از نماها در سازه‌های ویلایی، و با پیشینه‌ای صدها ساله است. این نوع نما از نظر گوناگونی در طرح و رنگ به پای دیگر نماهای ساختمانی نمی‌رسد، اما هنوز هم طرفداران خود را دارد. البته امروزه آجرهای مخصوص نما ساخته می‌شوند که از نظر اندازه و رنگ تا حدودی با یکدیگر متفاوت هستند.

طیف رنگی آجرها بین رنگ آجری تا قرمز روشن و تیره تغییر می‌کند. آجرهای نما سبک‌تر از آجرهای سنتی هستند و وزن زیادی به سازه تحمیل نمی‌کنند.

نمای ویلای آجری

مشاوره و سفارش انواع نمای ویلا:

همان‌طور که گفته شد، تعیین نمای ویلا وابسته به سبک طراحی ویلا است. البته با توجه به گوناگونی مصالح ساختمانی در دنیای مدرن، دست شما در انتخاب نمای ویلا باز است. به این ترتیب، شما می‌توانید مناسب‌ترین مصالح ساختمانی را با توجه به سبک طراحی و سلیقه خود برای ویلایتان انتخاب کنید.

مشاوران مجموعه توری سید با تجربه بالا در تجهیز و نوسازی انواع نماهای ساختمانی به صورت کاملاً رایگان مشاوره های لازم را به شما ارائه خواهند داد.

برای دریافت مشاوره در انتخاب و سفارش نما با می‌توانید به آدرس اینترنتی شرکت توری سید مراجعه کنید و یا با شماره‌های 02166318069 و 021۶۶۱۳۸۶۰۰ تماس بگیرید.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد