عجایب دهگانه معماری مدرن

عجایب معماری مدرن : بناهای عظیم الجثه­ای که از دوران باستان به جای مانده ­اند امروز نیز برای بشر سوال برانگیزند. اما امروزه نیز معماری سنتی با کمک علم و قوانین ریاضی و فیزیک پیشرفت­ های شگرفی در معماری داشته اند که بشر هیچ گاه فکرش را نمی­ کرد. این بنا های مدرن به نوبه خود از عجایب دنیاس معماری مدرن به حساب می­ آیند و این بدون استفاده از قوانین فیزیک و ریاضی که به این سازه ها شکل جالبی می­ دهد امکان پذیر نبود.

در این پست به معرفی برخی از آثار شاخص و عجیب معماری مدرن دنیا می پردازیم با مرجع دانلود معماری همراه باشید…

هتل سانرایز کمپینسکی – پکن

این حقیقتی است که سفر به خاورمیانه با افزایش چشمگیری همراه بوده، اما چین هم گردشگران زیادی را جذب کرده است. و این می ­تواند یکی از دلایل ساخت این هتل در 60 کیلومتری پکن باشد که در کنار دریاچه­ های زیبا بنا شده و طراحی آن با توجه به فنگ­شوئی می ­باشد و منظره زیبایی را خلق کرده است. این هتل از زاویه­ های گوناگون به شکل های مختلف دیده می­ شود، در یکی از این زاویه­ ها مانند خورشیدی است که دارد طلوع می ­کند و از کنار شکل یک حلزون دو کپه ­ایی است که نماد ثروت را در چین داراست. در ورودی هتل نیز به شکل دهان ماهی است و نماد موفقیت است و کامیابی در فرهنگ چین می ­باشد.

هتل سانرایز کمپینسکی

عجایب معماری مدرن :

هتل مارینا بی سندز – سنگاپور 

اگر به دنبال یکی از بهترین و بی همتا ترین نمونه ­های معماری مدرن باشید بدون شک مجموعه هتل و کازینو ­های ماریتا بی سندز یکی از آن­ها می­ باشد. معمار این بنا موشه سفدیه است که قسمت بالای ساختمان را مانند یک قایق طراحی کرده و روی آن استخری واقعا زیبا قرار دارد. در این مجموعه هر چیزی که فکرش را می ­کنید یافت می­ شود.

هتل مارینا بی سندز

عجایب معماری مدرن

برج کپیتال گیت – ابوظبی

در کنار مرکز نمایشگاه ملی شهر ابوظبی ساختمان دروازه بزرگ با کپیتال گیت قرار دارد که یکی از آسمان­خراش ­های ابوظبی است و شیب این برج از برج پیزای ایتالیا نیز بیشتر است. با متمایل بودن 18 درجه­ ایی به سمت غرب، این برج به عنوان کج ترین برج ساخته شده توسط بشر در سال 2010 ثبت شده است و دارای 35 طبقه و ارتفاع 160 متر می ­باشد که باعث می­ شود یکی از بلند ترین برج­ های ابوظبی باشد.


حتما ببینید: دکوراسیون داخلی


برج کپیتال گیت

شهر علوم و هنر والنسیا – اسپانیا

مجموعه­ ایی که در واقع مشهور ترین جاذبه گردشگری شهر والنسیا محسوب می­ شود و دارای معماری بسیار زیبا و مجموعه­ های تفریحی – هنری است. معمار مجموعه شهر علوم و هنر والنسیا “سانتیاگو کلاتراوا” می باشد که خود اهل والنسیا است و این مجموعه را در سال 1996 ساخت. ل پالائو دِلِس آرتس رینا سوفیا (خانه اپرا و سالن اجرا)، سینما ایماکس، افلاکنما، باغ و موزه پرنس فلیپه، آکواریوم و مجموعه های تفریحی دیگر از زیر مجموعه­ های این شهر هستند.

شهر علوم و هنر والنسیا

عجایب معماری مدرن :

کومولوس نوردبورگ – دانمارک

سازه ه­ایی که هیچکس نمی ­داند شبیه چیست آیا شبیه یک سلول است؟ یا شهاب­ سنگ یا حتی یک ملکول؟ و هدف از طراحی این بنا نیز همین است. و این گفته طراح این سازه است یعنی یورگن مایر. از این ساختمان به عنوان نمایشگاه و موزه علوم و فناوری استفاده می­ شود. ساختمان کومولوس از نگاه مجله “کنده ناست تراولر” که مجله ایی است با فعالیت در حوزه سفر و سبک زندگی در سال 2007 به عنوان یکی از عجایب معماری مدرن انتخاب شد.

کومولوس نوردبورگ

معبد آکشاردام – دهلی نو

از جالب ترین معابدی که در جهان می ­توان نام برد معبد آکشاردام در دهلی نو است. دارای مساحت 8000 متر مربع است و در کنار رود یامونا قرار دارد و در آن سبک­ های مدرن و سنتی به یک دیگر پیوند داده شده ­اند. این ویژگی­ ها این معبد را به یکی از جاذبه­ های گردشگری پرطرفدار هند مبدل ساخته است.

معبد آکشاردام

کلیسای صلیب مقدس – آریزونا – ایالات متحده

کلیسایی که طراح آن مارگریت برونسویگ استاود است و معماری و محل منحصر به فردش را مدیون اوست. این کلیسا با اسم کامل کلیسای صلیب مقدس (Chapel of the Holy Cross)، کلیسای کوچک کاتولیکی است که در سال 1956 در آریزونای ایالات متحده ساخته شده است. خانم استاود در سفری که در سال 1932 به نیویورک داشت با نگاهی که از یکی از زاویه ­ها به ساختمان “امپایر استیت” انداخت که به تازگی ساخته شده بود نمای یک کلیسا را در ذهن او نمایان ساخت و تصمیم گرفت بر اساس این ذهنیت یک کلیسا بسازد. به همین دلیل او قسمت­ های مختلف از اروپا و آمریکا را گشت تا در نهایت منطقه “سدونا” در آریزونا او را مجذوب خود کرد و همین مکان منحصر به فرد این بنا را یکی از نماد های معماری مدرن تبدیل می ­کند.

کلیسای صلیب مقدس

برج اینفینیتی – دوبی

در این برج بسته به این­که شما در کدام طبقه هستید چشم ­انداز شما از آبنما و محیط بیرون متفاوت است و این به دلیل چرخش کمیست که در ظاهر برج نیز دیده می شود. این برج با ارتفاع 305 متر و 80 طبقه بلند ترین برج مسکونی دنیا می­ باشد. دیده نشدن هیچ ستونی در نمای داخلی ساختمان از دیگر نکات جالب در این برج است.


حتما ببینید: دانلود پلان


برج اینفینیتی

خانه اپرا – سیدنی

پروژه ساخت خانه اپرای سیدنی توسط یک هیئت بین­ المللی در سال 1957 به معماری دانمارکی به نام “یورن اتسون” واگذار شد. این بنا از قدیمی­ ترین عجایب این فهرست است و در سال 1973 افتتاح گشت. دارای سقف سفید و صدفی است که در روز می­ درخشد و در شب با نورپردازی نمایی جدید و زیبا به خود می­ گیرد. از تاثیر معماری خانه اپرای سیدنی بر معماری پس از آن نمی­ توان به سادگی گذشت و حتی می ­توان گفت که این ساختمان یکی از نماد­ های معماری قرن بیستم است، چون باعث کلید خوردن رویکرد جدیدی به ساخت و ساز شد. جوان ترین عضو میراث جهانی یونسکو نیز خانه اپرای سیدنی است.

خانه اپرا سیدنی

افلاک­نما و موزه علوم ناگویا – ژاپن

این مجموعه دارای بزرگ ترین افلاک­ نمای جهان است و به مناسبت افتتاح همین افلاک­ نما بخش اعظمی از موزه نوسازی شد. این موزه در مرکز شهر ناگویای ژاپن واقع است و به شکل یک توپ بزرگ فوتبال که بین دو پایه­ مستطیلی قرار دارد طراحی شده است.

افلاک­نما و موزه علوم ناگویا

عجایب معماری مدرن


این مطلب را هم ببینید: طرح توسعه فرودگاه اسلو