اگر در رابطه با احداث باغ بادام تمامی موارد را طبق اصول و استانداردهای لازم پیش ببرید می‌توانید یقین بیشتری به سلامت باغ بادام خود و باردهی بالای آن در آینده داشته باشید. اما تنش‌های محیطی و بیماری‌زا مانند آفات هستند که درختان میزبانان حساس و ضعیف نمی‌توانند از این شر و ضرر این مخمصه به راحتی عبور کنند.

کنه تار عنکبوتی از جمله آفات مکنده و خسارت آفرینی است که می‌تواند به واسطه نهال‌های آلوده، ابزارآلات و کارگران آلوده، باد و باران و حشرات به راحتی منتقل و بر روی میزبانان حساس مستقر شود. این قضیه یک پیشامد طبیعی برای درختان هسته‌دار مانند بادام است که در این میان هوشیاری و اطلاعات باغدار از راه‌های مبارزه، کلونی‌های رشد آفت و چرخه زندگی او است که می‌تواند در از بین بردن راحت این آفات بسیار دخیل باشد.

در این نوشتار اینکه کشاورز از چه نوع سم یا راهکار طبیعی و اقتصادی استفاده کند تا با کمترین هزینه بتواند با این آفت دست و پنجه نرم کرده و از پیشروی آن در باغ جلوگیری کند مورد بررسی قرار می‌گیرد تا با ارائه راهکارهای اقتصادی و بسیار کم هزینه جلوی تهاجم و تکثیر این آفت گرفته شود، و باغداران عزیز بتوانند چالش‌ها و معضلات این چنین را با راحتی بیشتری پشت سر بگذارد.

راهکارهای اقتصادی در کنترل آفت کنه درخت بادام

درخت بادام از جنبه تجاری و اقتصادی بالایی به لحاظ میوه با ارزش خود برخوردار است و به دلیل انبار مانی و انبارداری بسیار راحت و بالایی که دارد جز باغاتی است که اکثر سرمایه‌گذاران مشتاق به احداث آن در جهت درآمدزایی هستند. آفاتی مانند کنه درختی در صورت تکثیر و طغیان می‌تواند دربرگیرنده هزینه‌های مازاد و سهمگینی برای باغداران باشد. این هزینه‌ها رفته رفته افزایش پیدا کرده و در نهایت می‌تواند سوددهی و درآمدزایی باغ را بسیار کاهش دهد. در این رابطه پیشگیری بهتر از درمان است شما عزیزان می‌توانید با کمک نهالستان‌های تخصصی و مشاوران زبده و مجرب آن راهکارهای اقتصادی و کم هزینه را در رابطه با کنترل و پیشروی این آفت به کار ببندید و در نهایت باغی پرسود با محصول دهی با کیفیت و تناژ بالا را داشته باشید.

  • کوددهی مناسب

استفاده از کودهای سیلیس کلسیم و مس که می‌تواند استقامت درخت را بالا برده و باعث قدرتمندتر و خشبی شدن برگ درخت بادام می‌شود‌. در نهایت بافت آن در مقابل تهاجم چنین آفت مکنده‌ای محکم‌تر شده و کمتر درگیر می‌شود. کودهای حاوی کلسیم و سیلیس و کودهای دامی آلی می‌تواند بسیار اقتصادی و کم هزینه در رابطه با مبارزه با این آفت باشد.

  • خرید نهال بادام مقاوم

شاید در وهله اول هنگام احداث باغ بادام خرید نهال مقاوم چندان با اهمیت به نظر نیاید اما این اهمیت زمانی جلوه پیدا می‌کند که نهال‌های قوی به دلیل ژنتیک و استقامت خود کمتر به آفات مکنده و کنه تار عنکبوتی درگیر می‌شوند. خرید نهال بادام از نهالستان معتبر که سلامت و عدم درگیری نهال به آفات و بیماری‌ها را تضمین می‌کند می‌تواند از جمله راهکارهای اقتصادی باشد که شما را از هزینه‌های گزاف در آینده برای پیشگیری از این آفات در امان نگه می‌دارد.

  • فاصله کاشت مناسب

از جمله اقداماتی که هنگام احداث باغ بادام می‌تواند جنبه‌های اقتصادی نیز در پی داشته باشد فاصله گذاری مرتب نهال‌ها هنگام کاشت است. این فاصله گذاری زمانی وجهه خود را نشان می‌دهد که نهالی که درگیر کنه تار عنکبوتی شود نهال مجاور به دلیل فاصله مطلوب از تهاجم و انتقال این آفت در امان خواهد بود. همچنین این رعایت می‌تواند در فتوسنتز بهتر و دریافت نور بیشتر و عدم پیشروی کنه نیز بسیار موثر باشد.

  • روغن پاشی یا شست و شوی برگ‌های درخت

یکی دیگر از راهکاهای اقتصادی که هزینه‌های کمتری را در بر دارد روغن پاشی است که به واسطه آن برگ‌ها چرب شده و این روغن پاشی امکان استقرار و حرکت کنه‌ها را با مشکل مواجه می‌سازد. در نتیجه پیشروی آنها نیز کمتر می‌شود. از آنجایی که کنه‌ها در محیط‌های گرم و کم رطوبت و خشک بیشتر طغیان می‌کنند شستشوی بارانی درخت از بالا به پایین و مرطوب شدن برگ‌ها باعث می‌شود امکان رشد و تکثیر آنها بسیار کمتر شود. همچنین تارهای تنیده آنها نیز از بین رفته و تنفس و نوربخشی برگ نیز بهتر می‌شود.

  • هرس درختان آلوده

هرس شاخه‌های آلوده از دیرباز بسیار مرسوم بوده و هزینه‌ای برای باغدار ندارد. کشاورز می‌تواند با کمک هرس اصولی و با استفاده از ابزارآلات ضدعفونی شده سرشاخه‌ها، شاخه‌ها و برگ‌های بیمار را هرس کرده و آنها را در خارج از باغ بسوزاند با این کار از درگیری دیگر شاخه‌ها و درختان مجاور نیز جلوگیری می‌کند. این هرس می‌تواند عبور هوا و نور را مابین شاخه‌ها افزایش داده و شرایط را برای رشد بی‌رویه آفات و گسترش آن نامساعد کند.

راه های انتقال کنه تار عنکبوتی به باغ بادام

  1. نهال‌های آلوده از جمله راه‌های ورود آفت کنه به باغات بادام هستند.
  2. وجود باد و حرکت آن می‌تواند از باغات آلوده این آفت را به راحتی به باغ‌های سالم منتقل کند.
  3. عبور و مرور حیوانات از باغات آلوده به باغ سالم می‌تواند باعث منتقل شدن این آفت شود که در صورت عدم کنترل می‌تواند در باغ پیشروی و تمامی درختان را درگیر کند.
  4. چنانچه در پاییز و زمستان میوه‌ها و برگ‌های آلوده کف باغ جمع آوری نشود این میوه‌ها می‌توانند از طریق چسبیدن به بال پرندگان یا پوست حیوانات یا له شدن با ماشین آلات کشاورزی به باغات سالم منتقل شده یا زمینه‌ای برای زمستان گذران تخم‌ها و لاروهای آن باشد.

کلام آخر

باغ بادامی پرسود خواهد بود که هزینه‌های باغداری و رسیدگی آن کمتر باشد. در این راستا با بهره گیری از مطالب فوق اطلاعات مفیدی از راهکارهای اقتصادی و کم هزینه در جهت کنترل آفت کنه خاکی دانستیم. مهمترین مسئله داشتن اطلاعات تخصصی در خصوص نیازهای درخت بادام و رسیدگی اصولی به آن و در نقطه مقابل خرید نهال بادام مقاوم و سالم از مرجعی معتبر و تخصصی است.

شما باغداران عزیز میتوانید با خرید نهال های مقاوم از برتر نهال مجهزترین نهالستان کشور از خدماتی مانند کارت گارانتی ۲ ساله، گواهی قرنطینه و مشاوره‌های تخصصی رایگان در زمینه کنترل و پیشگیری از آفت کنه درخت بادام بهره‌مند شوید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال: 09141832393

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد