صدها نوع مختلف فولاد ساختاری وجود دارد که برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند. محصولات فولادی در طیف وسیعی از اشکال و اندازه‌ها با اشکال خاص برای ساخت‌وساز و غیره مناسب هستند. پروفیل نیز یکی از این محصولات است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. پروفیل‌ها قطعاتی با سطوح مقطع ثابت و اشکال مختلف هستند. این قطعات به دلیل تنوع و استحکام، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌طورکلی، پروفیل‌ها به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. قوطی پروفیل سنگین یکی از انواع این قوطی‌ صنعتی است. پروفیل‌های سنگین دارای برش‌های مستطیلی یا مربعی توخالی هستند.

پروفیل سنگین چیست؟

پروفیل سنگین یا قوطی صنعتی از انواع پروفیل‌ها محسوب می‌شود. تفاوت این پروفیل با انواع دیگر، در سایز و اندازه است. قوطی‌های آهنی صنعتی به‌خاطر وزن بالایی که دارند، نام پروفیل‌های سنگین به خود گرفته‌اند. این محصولات با توجه به طرح مقطعی که دارند، در گروه پروفیل‌های بسته قرار می‌گیرند.

پروفیل‌های سنگین دارای ظاهری به شکل مستطیل و مربع هستند. این پروفیل‌ها در دو نوع صنعتی و ساختمانی و ابعاد مختلف تولید می‌شوند. در تولید قوطی پروفیل سنگین از ورق‌های سیاه به ضخامت 5/1 میلی‌متر به بالا استفاده می‌کنند. قیمت قوطی صنعتی بسته به وزن و ابعاد آن‌ها، متفاوت خواهد بود.

استفاده از این محصول مزایای زیادی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • دارای طول عمر بالا
 • برخورداری از خاصیت جوش‌‌پذیری زیاد
 • دارای مقاومت و استحکام زیاد در برابر فشار
 • برخورداری از قابلیت اتصال به سایر مقاطع فولادی در پروژه‌های متفاوت

5 کاربرد قوطی پروفیل سنگین در صنعت

 روش تولید پروفیل صنعتی سنگین

این محصولات معمولا از فولاد نورد سرد ساخته می‌شوند و به‌صورت یک بخش توخالی و لوله‌ای شکل می‌گیرند. این نمایه یک لبه پر نشده ایجاد می‌کند که در کل میله فولادی گسترش می‌یابد. استفاده از پروفیل‌های سنگین به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است؛ زیرا شکل، انعطاف‌پذیری و استحکام ساختاری آن به‌خوبی به طرح‌های نوآورانه کمک می‌کند.

در طول فرآیند تولید قوطی صنعتی، یک صفحه فولادی مسطح به‌تدریج به شکل گرد در می‌آید. سپس لبه‌ها به هم جوش داده می‌شوند تا یک لوله گرد به نام لوله مادر تشکیل شود. مراحل ساخت پروفیل‌های صنعتی سنگین و قیمت آهن قوطی در ادامه بررسی شده‌اند.

مرحله اول

در ابتدا، اندازه عرض ورق خام مورد محاسبه قرار می‌گیرد. اندازه‌گیری با توجه به اندازه‌های مشخص هریک از پروفیل‌ها انجام می‌شود. برای تعیین کردن ضخامت ورق خام، باید پهنای آن‌ها را نیز ارزیابی کرد.

مرحله دوم

مرحله دوم مربوط به کالیبره کردن دستگاه قالب در خط تولید می‌شود. این کار به منظور شکل‌دهی ورق‌های خام انجام می‌شود. در این مرحله پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی دو لبه ورق خام به همدیگر نزدیک می‌گردند تا محل جوش مشخص شود. بعد از پایان این مرحله، قسمت درز پروفیل به شکل خطی مستقیم و صاف مشخص خواهد شد.

مرحله سوم

در مرحله سوم، عملیات جوشکاری پروفیل انجام می‌شود. در این بخش، درز پروفیل جوشکاری خواهد شد. بعضی از تولیدکنندگان از روش جوش القایی و برخی دیگر هم از روش مقاومتی برای تولید پروفیل بهره می‌برند.

مرحله چهارم

در مرحله بعد، اجازه داده می‌شود پروفیل جوشکاری شده خنک شود. برای خنک‌سازی پروفیل از مواد شیمیایی مخصوص و محلول در آب استفاده می‌کنند. مواد خنک‌کننده با استفاده از نازل‌های مخصوص و در قسمت درز پروفیل، پمپ می‌شوند.

مرحله پنجم

در این مرحله، سایزینگ و شکل‌دهی نهایی پروفیل‌ها انجام می‌شود. در نهایت، پروفیل‌ها برش داده خواهند شد تا برای استفاده و عرضه در بازار بسته‌‌بندی شوند.

کاربرد قوطی پروفیل سنگین در صنعت

کاربرد و ویژگی‌های قوطی صنعتی سنگین

قوطی پروفیل سنگین در کاربردهای سازه‌ای، صنعتی، مکانیکی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آنها تعادل بین قدرت، عملکرد و زیبایی لازم است. فولاد گالوانیزه قوطی پروفیل صنعتی فوق العاده بادوام است و از ایجاد ترک جلوگیری می‌کند.

رایج‌ترین کاربرد قوطی‌های پروفیل سنگین در قاب‌ها و ستون‌های فولادی جوش داده شده است. از آنها به‌ خاطر قدرت بسیار زیاد در تیرهای نگهدارنده فولادی نیز استفاده می‌شود. این محصول همچنین می‌تواند به‌عنوان تیر مورد استفاده قرار گیرد.

سطوح مربع و مسطح پروفیل می‌تواند ساخت‌و‌ساز را آسان کند و گاهی اوقات برای زیبایی‌شناسی معماری در سازه‌ها ترجیح داده می‌شود.

سایر کاربردهای رایج قوطی‌های صنعتی سنگین عبارت‌اند از:

 • داربست
 • نرده و حفاظ
 • سکوها و عرشه
 • پل‌ها
 • راه‌پله‌ها
 • دروازه‌ها
 • خرپاها
 • سکوهای هیدرولیک
 • جرثقیل و سایر ماشین‌آلات سنگین
 • طراحی مبلمان و معماری

جمع‌بندی

قوطی پروفیل سنگین یک نوع محبوب از لوله‌های فولادی ساختاری با چهار ضلع مساوی است که ظاهری متقارن به آن می‌بخشند. این لوله دارای سطح صافی است که کار برای اتصال و جوشکاری را آسان‌تر می‌سازد. این محصول به دلیل نسبت استحکام به وزن بالا، صرفه‌‌جویی و سادگی، در مقایسه با سایر محصولات فولادی، طیف وسیعی از کاربردها دارد. بنابراین، این قطعات در بسیاری از صنایع و برای انواع کاربردهای ساختمانی بسیار محبوب شده‌اند.

 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و سایت مرجع دانلود معماری هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد