رنگ لاجوردی در طراحی داخلی

در طراحی یک مکان برای ایجاد راحتی باید به طراحی مبلمان دقت شود و برای ایجاد فضا و انرژی مورد نظر نیز باید به رنگ ها توجه داشته باشید. یکی از مهم ترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی ، انتخاب رنگ و ترکیب رنگ های به کار رفته در آن مکان می باشد. رعایت این نکات علاوه بر زیبایی ، تاثیرات بسزایی بر روی احساس ما در لحظه ورود به یک مکان دارند.  هر رنگی ، انرژی متفاوتی دارد ، و یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی ظاهر و شخصیت مکان نیز ترکیب تنالیته های مختلف رنگ ها و رنگ هایی است که در کنار یک دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ لاجوردی ، رنگی است که نه تنها با سبک مدرن ، بلکه با سبک کلاسیک نیز هماهنگی دارد و به لحاظ بصری ، ظاهر مجللی به مکان می بخشد. رنگ لاجوردی در دکوراسیون داخلی بسیار محبوب بوده و کاربرد فراوانی در طراحی داخلی دارد.

رنگ لاجوردی در دکوراسیون

لاجورد نام سنگی تزئینی به رنگ آبی تیره می باشد. این سنگ در کشور افغانستان یافت می شود و نام رنگ لاجوردی نیز برگرفته از نام این سنگ است. در واقع به تنالیته های تیره رنگ آبی ، لاجوردی گفته می شود. رنگ لاجوردی از تنالیته ها و درخشش های متنوعی بهره مند می باشد. این رنگ شخصیت خاص و منحصر به خود را در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند و به همین علت در مکان های مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد.  در این رنگ آرامش و تعادل تنالیته های رنگ آبی با تاثیری کاریزماتیک و قدرتمند ترکیب شده است. رنگ لاجوردی قابلیت ترکیب با رنگ های بسیاری را دارد و در هر ترکیب رنگی ، انرژی و زیبایی متفاوتی را به نمایش می گذارد. در این مطلب با این موضوع آشنا می شوید که رنگ لاجوردی با چه رنگ هایی زیبا ترین ترکیب ها را در دکوراسیون داخلی ایجاد می کند.

رنگ لاجوردی در دکوراسیون

ترکیب رنگی های زیبا با رنگ لاجوردی در دکوراسیون

1- ترکیب لاجوردی و نارنجی برای طراحی های معاصر :

رنگ لاجوردی ، مخصوصا تنالیته های مات این رنگ ، در صورت ترکیب با رنگ های گرم و پویا ، زیبایی بی نظیر و معاصری را دکوراسیون می بخشد. ممکن است به هنگام سخن از رنگ های هماهنگ با لاجوردی ، رنگ نارنجی به ذهن هر فردی خطور نکند اما رنگ نارنجی به تنالیته های مات لاجوردی حس زندگی ، انرژی مثبت و ظاهری مدرن خواهد بخشید.

رنگ لاجوردی در دکوراسیون

2- ترکیب زیبای رنگ زرد و لاجوردی :

در واقع رنگ لاجوردی در ترکیب با رنگ زرد ، زیبا ترین هارمونی را ایجاد می کنند. به همین علت این ترکیب رنگی در طراحی داخلی بسیار توسط طراحان و معماران داخلی حرفه ایی مورد استفاده قرار می گیرد. تاثیر باشکوه و موقر رنگ لاجوردی با پویایی و انرژی رنگ زرد به هنگام ترکیب با یک دیگر باعث ایجاد کنتراست زیبا و چشم نوازیی خواهد شد که همین امر مهم ترین علت هارمونی زیبای این دو رنگ با یک دیگر است.

ترکیب رنگی های زیبا با رنگ لاجوردی

3- سطوح فلزی و رنگ لاجوردی :

رنگ طلایی نیز به هنگام ترکیب با رنگ لاجوردی بدون نیاز به هیچ تلاش اضافه و دکوراتیوی ، ترکیب زیبایی را به وجود می آورد. در مکان هایی که لوازمی به رنگ طلایی وجود دارد ، افزودن جزئیات لاجوردی رنگ باعث ایجاد فضایی زیبا و چشمگیر خواهد شد. علاوه بر این هنگامی که سطوح نقره ایی و فلزی در خشان با رنگ لاجوردی ترکیب می شوند ، جلوه بیشتری خواهند داشت و ظاهر چشمگیری را به فضا خواهند بخشید. ترکیب رنگ های نقره ایی و دکوراسیون صنعتی با رنگ لاجوردی نتیجه بسیار قابل قبولی را به ارمغان خواهند آورد.

ترکیب رنگی های زیبا با رنگ لاجوردی

4- ترکیب رنگ لاجوردی با بنفش :

امروزه با پیشرفت دنیای مد و طراحی داخلی ، ترکیب رنگی های جدیدی به وجود آمده اند. با بروز اتفاقاتی مانند هماهنگی ناسازگاری ها و ترکیب ناهماهنگی با یک دیگر ، ترکیب رنگی هایی معاصر و غیر معمول بیش از قبل پیش روی ما قرار می گیرند. رنگ هایی که در دکوراسیون های قدیمی نباید در کنار یک دیگر مورد استفاده قرار می گرفتند ،  اکنون کاملا آگاهانه با هم ترکیب شده و مکان های مدرنی را ایجاد می کنند که دارای سبکی ترکیبی و ترکیب تفاوت ها هستند. ترکیب تنالیته های بنفش و تنالیته های آبی تیره یکی از این ترکیب رنگی ها می باشد. این ترکیب رنگی باعث ایجاد طراحی ها و دکوراسیون های قابل توجه و تاثیر گذاری خواهد شد. در صورتی که خواستار طراحی دکوراسیون منزل خود با تضاد ها هستید ، می توانید با ترکیب دو رن متضاد به آن ظاهری زیبا و جذاب ببخشید. اما بایستی حداقل یک رنگ دیگر را به عنوان رنگ رابط میان این دو رنگ مورد استفاده قرار دهید.

ترکیب رنگی های زیبا با رنگ لاجوردی


حتما ببینید : طراحی اتاق کودک در خانه های کوچک


5- ترکیب رنگ های لاجوردی و قرمز :

در دکوراسیون داخلی ترکیب دو رنگ قدرتمند و تاثیر گذار شیوه رایج و پرکاربردی محسوب نمی شود. به این علت که هر کدام از این رنگ ها به واسطه قدرت خود سعی در جلب توجه هستند و شاید محیط کسل و خسته کننده ایی را به وجود آورند. اما هنگامی که سخن از ترکیب رنگ های قرمز و لاجوردی می شود ، این شرایط کمی تغییر می کند ، زیرا این دو رنگ قدرتمند در عین حال دارای انرژی هستند که یک دیگر را کامل می کنند و به همین علت ترکیب زیبایی را در طراحی داخلی ایجاد می کنند.

رنگ لاجوردی در طراحی داخلی

6- رنگ لاجوردی بر روی دیوار ها :

باید برای استفاده از رنگ های تیره بر روی سطوح بزرگی مانند دیوار ها کمی جسور باشید. معمولا این شیوه به علت وجود نگرانی هایی مانند کوچک تر و یا دلگیر شدن اتاق ، کاربردی ندارد. در حالی که در صورت استفاده صحیح از رنگ ها در مکان های مناسب ، دیوار های تیره بر خلاف تصور می توانند به مکان عمق ببخشند. مخصوصا در مکان های باریکی مانند راهرو ها و یا در اتاق های کوچک ، انتخاب رنگ تیره برای یکی از دیوار ها در ترکیب با سایر دیوار های روشن و مبلمان به رنگ های خنثی ، باعث ایجاد کنتراست خواهد شد و به مکان ظاهر وسیع تر و کاریزماتیکی می بخشد. رنگ لاجوردی بهترین گزینه برای ایجاد چنین فضایی می باشد زیرا علاوه بر باشکوه و تاثیر گذار بودن ، از خصوصیات آرامش بخشی نیز بهره مند می باشد.

رنگ لاجوردی در طراحی داخلی

7- فضایی سیال و هماهنگ با رنگ های لاجوردی و طوسی :

رنگ طوسی در دکوراسیون مدرن رنگ اصلی و پرکاربرد محسوب می شود. اگر این رنگ با لاجوردی ترکیب شود باعث ایجاد هماهنگی بی نقصی شده و ظاهر متفاوتی را به مکان می بخشد. در حقیقت رنگ های طوسی و لاجوردی به لحاظ انرژی و سبک ، از ساختار بسیار مشابهی برخوردار هستند. رنگ طوسی تیره و لاجوردی به حدی به یک دیگر نزدیک هستند که می توانند به جای هم به کار برده شوند. به همین علت اگر علاقمند به ایجاد فضایی هماهنگ و متعادل دارید می توانید به راحتی از این ترکیب رنگی بهره مند شوید.

رنگ لاجوردی در طراحی داخلی

8- ترکیب سفید و رنگ لاجوردی :

ترکیب رنگ لاجوردی با رنگ های خنثی و روشن جلوه بسیاری می کند. اما اگر با رنگ سفید ترکیب شود باعث ایجاد کنتراست زیبا و سیالی خواهد شد. ترکیب رنگ سفید و لاجوردی انتخاب بسیار ایده آلی برای ایجاد فضا های آرام و متعادل است. به همین علت رنگ های سفید و لاجوردی زیبا ترین و مناسب ترین ترکیب رنگی برای استفاده در اتاق خواب محسوب می شوند. در صورتی که قصد دارید اتاق خواب زیبا ، آرامش بخش و کاریزماتیکی را طراحی کنید حتما از این ترکیب رنگی بهره ببرید.

رنگ لاجوردی در طراحی داخلی


این مطلب را هم ببینید :

مدل سه بعدی گیاهان گلخانه ای و گلدانی