دکوراسیون اتاق کودک در فضایی با مساحت کم

چندین قانون برای طراحی اتاق کودک وجود دارد که رعایت آن ها الزامی است. از نکاتی که حتما باید در طراحی اتاق کودک در نظر داشته باشید به شرح زیر می باشد:

  • مبلمان کاربردی و ایمن
  • فضای کافی برای جاسازی اشیاء
  • اکسسوری های سرگرم کننده و تزئینات آموزشی
  • سیستم روشنایی مناسب برای ایجاد فضایی روشن

طراحی اتاق کودک

البته معمولا خانه های بزرگ دارای اتاق های بزرگ می باشند و به علت وجود فضای کافی طراحی اتاق کودک در آن ها کمی ساده تر است. اما معمولا در خانه های کوچک ، کوچک ترین اتاق به کودکان اختصاص داده می شود. در این چنین شرایطی ، برای اجرای صحیح تمامی قوانین در طراحی اتاق کودک بایستی با استفاده از خلاقیت خود ، حداکثر استفاده بهینه از فضا را داشته باشید. تا اتاق مناسبی را برای فرزند خود مهیا کند. در این مطلب با ایده ها و قوانین طراحی اتاق کودک در خانه های کوچک آشنا خواهید شد.

دکوراسیون اتاق کودک

1- انتخاب یک طراحی ساده و مینیمال : 

استفاده از اشیاء متعدد در دکوراسیون اتاق منجر به ایجاد فضایی شلوغ و بی نظم خواهد شد و مناسب برای اتاق های کوچک و تنگ نمی باشند. به همین علت برای طراحی اتاق کودک در فضایی کم بهترین گزینه انتخاب یک طراحی ساده و مینیمال است. شما می توانید از اشیاء کوچک و قابل حمل به جای اکسسور های بزرگ که فضای زیادی را در برمی گیرند ، استفاده کنید. هم چنین می توانید تخت خواب مدولار و کم جا را جایگزین تخت خواب هایی با تاج های بزرگ کنید و بیشترین استفاده را از فضا داشته باشید. به یاد داشته باشید که هر چقدر میزان اشیاء کاربردی کم تر باشد به همان میزان فضا بزرگ تر به نظر خواهد رسید.

طراحی اتاق کودک

2- استفاده از مبلمان کاربردی : 

همان گونه که در بالا ذکر شد ، مبلمان هایی که دارای چندین کاربرد هستند و به شکل یک کلیت طراحی می شوند ، بهترین انتخاب برای خانه های کوچک محسوب می شوند. شما می توانید به جای استفاده از تخت خواب ، کمد ، داراور و میز تحریر در یک اتاق کوچک می توانید از مبلمان چند منظوره بهره مند شوید که تمامی این موارد را در خود جای می دهد. این چنین مبلمانی به علت داشتن طراحی مدرن ، زیبایی خاصی به دکوراسیون اتاق کودک شما می بخشند. در حقیقت این نوع طراحی اتاق کودک علاوه بر ایجاد فضایی زیبا ، کاربردی نیز هستند.

طراحی اتاق کودک

3- استفاده از رنگ های انرژی بخش در طراحی اتاق کودک : 

یکی از شیوه های تاثیر گذار برای بزرگ تر نشان دادن فضا در خانه های کوچک ، استفاده از رنگ های زنده و انرژی بخشی است که موجب ایجاد کنتراست در فضا می شوند. شما می توانید برای ایجاد یک دکوراسیون زیبا و جذاب در اتاق کودک خود از رنگ های زنده و درخشان بر روی زمینه ایی سفید رنگ استفاده نمایید و ظاهر دلباز و فرح بخشی را به اتاق ببخشید. هم چنین این شیوه باعث بزرگ تر نشان دادن فضا می شود. علاوه بر این می توان با استفاده از آینه و سطوح براق ، انرژی اتاق خواب را افزایش داد.

طراحی اتاق کودک

4- ایجاد سرگرمی در اتاق کودک :

در طراحی اتاق کودک ، علاوه بر کاربردی بودن فضا ، استفاده از طراحی و لوازم قابل توجه برای کودک نیز ضرورت دارد. به عنوان مثال ، یکی از الزامت طراحی اتاق کودک استفاده از اسباب بازی ها و اکسسوری هایی است که موجب پرورش خلاقیت و قوه تخیل کودک می شوند. انتخاب تخت خواب هایی با طراحی های خاص و متفاوت نه تنها برای کودک جذاب می باشند ، بلکه دنیایی رویایی کودک را به واقعیت تبدیل می کنند و هم چنین فضای کمی را نیز به خود اختصاص می دهند. با این نوع طراحی می توانید مکانی جذاب را برای کودک خود خلق کنید ، بدون آن که فضای زیادی از اتاق را اشغال کنید.

طراحی اتاق کودک در خانه های کوچک


حتما ببینید : اصول طراحی دکوراسیون اتاق خواب با تم تابستانی


5- ترکیب زیبایی و امنیت در اتاق :

به هنگام انتخاب لوازم اتاق کودک ، بایستی علاوه بر زیبایی ، کاربردی بودن و ایمن بودن آن ها را نیز در نظر داشته باشید. و لوازمی را انتخاب کنید که ریسک و خطر کم تری را به همراه داشته باشند. هم چنین اشیاء مورد استفاده در اتاق کودک بایستی به گونه ایی انتخاب شوند که در صورت برخورد کودک با آن ها ، مانع از آسیب به کودک شود. و از مبلمانی فاقد لبه های تیز و سطوح شیشه ایی بهره مند شوید. هم چنین بایستی به این نکته توجه نمایید که فضای رفت و آمد و تحرک کودک در یک اتاق کوچک کم خواهد بود و در این شرایط احتمال برخورد با مبلمان موجود افزایش خواهد یافت.

طراحی اتاق کودک در خانه های کوچک

6- ایجاد فضای مناسب برای جاسازی اشیاء : 

ایجاد فضای مناسب برای جاسازی اشیاء در طراحی اتاق کودک بسیار حائز اهمیت است زیرا هر لحظه امکان بهم ریختن لوازم ان توسط کودک وجود دارد. بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک استفاده از مبلمان با طراحی های کارآمد و ترکیبی می باشد که باعث صرفه جویی در فضا می شوند. به عنوان مثال طراحی تخت با تعبیه کشو های متعدد در زیر آن برای جاسازی اشیاء گزینه مناسبی برای اتاق های کوچک هستند. هم چنین دکوراسیون با تعداد زیادی کمد و کشو نیز نه تنها برای شما بلکه برای فرزند شما نیز بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

طراحی اتاق کودک در خانه های کوچک

7- استفاده از مبلمان متصل به دیوار :

به هنگام طراحی اتاق کودک ، استفاده از دیوار ها و فضای عمودی اتاق نیز لازم و ضروری می باشد. بدین ترتیب شما می توانید حداکثر استفاده بهینه از فضا را داشته باشید. یکی از انتخاب های ایده آل برای اتاق های کوچک مبلمان هایی هستند که به دیوار نصب می شوند.

دکوراسیون اتاق کودک

8- استفاده از تو رفتگی های داخل دیوار :

استفاده از تو رفتگی های داخل دیوار یکی دیگر از شیوه های بهره مند شدن از دیوار ها و فضای عمودی اتاق می باشد. ایجاد تورفتگی داخل دیوار و استفاده از آن به عنوان قفسه و یا کتابخانه ، به آن اندازه که تصور می کنید سخت و دشوار نیست. در صورت وجود تو رفتگی در اتاق خواب کودک ، کار شما بسیار ساده و راحت خواهد شد و می توانید تنها با تعبیه نورپردازی در این تورفتگی ها ، فضایی فوق العاده کارآمد را به وجود آورید.

دکوراسیون اتاق کودک

9- جذابیت بخشیدن به اتاق با ترکیب طرح ها و رنگ های درخشان :

استفاده از کاغذ دیواری هایی با رنگ های روشن و طرح های کوچک در طراحی اتاق کودک موجب بزرگ تر نشان دادن فضا می شود. مخصوصا انتخاب طرح هایی با رنگ های زنده و پویا منجر به خلق فضایی دلباز تر خواهد شد. با این شیوه ، با وجود کوچک بودن اتاق می توانید فضایی قابل توجه ، تاثیر گذار و صاحب سبک برای کودک خود ایجاد نمایید.

دکوراسیون اتاق کودک


این مطلب را هم ببینید :

آموزش مدلینگ داخلی از عکس – مدلینگ داخلی از عکس با نرم افزار اسکچاپ