سبک هاراجوکو : ناهماهنگی هماهنگ

سبک هاراجوکو یک سبک ژاپنی است که ویژگی آن ناهماهنگی هماهنگ است. سبک هاراجوکو سبکی با رنگ های خیره کننده ، فرم ها و شکل های جذاب ، کمی از این و کمی از آن الهام گرفتن ، در درون خود سبکی جامع ، اما در عین حال بسیار متناقض ، آزاد و نوآورانه است. این سبک دارای قوانین و ساختار مختص به خود می باشد اما با این وجود می توان بر طبق همین قوانین ، سبک ها و شیوه های بسیار متفاوتی را در طراحی داخلی مورد استفاده قرار داده و به تصویر بکشید. بعضی از این سبک ها بسیار محبوب و مطرح هستند که سبک هایی مانند سبک مدرن ، کلاسیک ، مینیمال ، روستیک و … نمونه های این از این موارد هستند. با توجه به بعضی از سبک های پرکاربرد و همگانی ، هر کشوری بسته به فرهنگ و موقعیت جغرافیایی خود دارای سبک های منحصر به فردی است. مانند سبک ایرانی ، ژاپنی ، مصری ، شرقی ، مراکشی ، اسکاندیناوی و …. اما هر کدام از این سبک ها در درون خود نیز تقسیم به زیر شاخه های متفاوتی می شوند. سبک هاراجاکو یکی از زیر شاخه های سبک ژاپنی محسوب می شود.

دکوراسیون به سبک هاراجوکو

سبک هاراجوکو با الهام از از سبک لباس پوشیدن جوانان منطقه هاراجوکوی توکیو در ژاپن ابداع شده است. این سبک با مفهوم وجود هماهنگی در ناهماهنگی ها نیز شناخته می شود. به همین علت بازتاب روند مد و سبک لباس پوشیدن جوانان ژاپنی در دکوراسیون سبک هاراجوکو به چشم می خورد. در واقع این سبک شورشی بر علیه سبک های کلیشه ایی و قوانین استاندارد است و به عنوان نوعی سبک اعتراضی نیز شناخته می شود. با توجه به این که نقطه آغاز سبک هاراجوکو ، عدم هماهنگی و ناسازگاری اغراق آمیز است ، اما در درون آن رنگ ها ، فرم ها و الگو ها یک هماهنگی منحصر به فرد دارند. اگرچه این سبک در کشور ما و بعضی از کشور های جهان خیلی مطرح و شناخته شده نیست ، حتی ممکن است هر کسی نام آن را نیز نشنیده باشد. اما در دنیای غرب و شرق این روند مد و دکوراسیون از محبوبیت و طرفداران بسیار زیادی بهره مند است. دکوراسیون به سبک هاراجوکو ، غیر متعارف و در عین حال بسیار چشمگیر می باشد و بعضی از جزئیات آن کمی کودکانه و بسیار جذاب و دوست داشتنی است.


حتما ببینید : ترکیب رنگی های زیبا با رنگ لاجوردی در دکوراسیون


ویژگی های سبک هاراجوکو :

در صورتی که قصد طراحی دکوراسیون به سبک هاراجوکو هستید ، در ادامه با ویژگی های این سبک ژاپنی آشنا خواهید شد:

1- مبلمان بسیار مینیمال و ساده در کنار اکسسوری های جذاب :

در این سبک از مبلمان بسیار ساده و مینیمال در کنار اکسسوری های جذاب و خاص و تزئینات سنتی ژاپنی استفاده می شود. در صورتی که خواستار داشتن دکوراسیونی به این سبک دارید می توانید به راحتی از این ترکیب خاص بهره مند شوید.

دکوراسیون به سبک هاراجوکو

2- استفاده از رنگ های نئونی با طرح و الگو های پیچیده :

در صورتی که علاقمند به رنگ های درخشان هستید و در استفاده از آن ها جسور هستید. می توانید از ترکیب رنگ های خیره کننده نئونی با طرح و الگوهای پیچیده و یا هندسی در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که یکی از مهم ترین عناصر این سبک رنگ ها ، مخصوصا رنگ های درخشان و زنده محسوب می شوند.

دکوراسیون به سبک هاراجوکو

3- الهام گرفتن از ویژگی های پایدار خانه های ژاپنی :

اگر به سنت گرایی علاقه دارید و پایبند سنت ها هستید. بهتر است از ویژگی های پایدار خانه های ژاپنی الهام بگیرید. به عنوان مثال از جمله نماد های اصلی خانه های ژاپنی شکوفه های گیلاس ، بامبو و بونسای می باشد.

دکوراسیون به سبک هاراجوکو

4- استفاده از یک کاناپه با طراحی بسیار مدرن :

یکی دیگر از شیوه های طراحی دکوراسیون به سبک هاراجوکو استفاده از یک کاناپه با طراحی بسیار مدرن است. شما می توانید در مقابل این کاناپه ساده یک میز جلو مبلی با پایه های کوتاه قرار دهید. هم چنین می توان با قرار دادن بالشتک های بسیار رنگی بر روی زمین ، فضای راحت و متفاوتی را در اتاق نشیمن به وجود آورد.

سبک هاراجوکو

5- کاربرد عناصر و ویژگی های ژاپنی :

عناصری مانند پارتیشن به نام شوجی ، تاتامی (فرش های حصیری) ، فانوس های رنگی و صندوقچه از الزامات خانه های کلاسیک ژاپنی در بخش اصلی خانه می باشد. اگر شما پایبند به سبک ژاپنی هستید باید از این عناصر در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.

سبک هاراجوکو

6- نصب تابلو ها و تصاویر انتزاعی و یا کتیبه های مدرنیستی بر روی دیوار :

یکی دیگر از شاخصه های سبک هاراجوکو نصب یک تابلوی بزرگ آب رنگی و یا تابلو ها و تصاویر انتزاعی و یا کتیبه های مدرنیستی بر روی دیوار است. در صورت عدم علاقه به این کار ، می توانید با چاپ یک تصویر از منطقه هاراجوکوی ژاپن در ابعاد بزرگ ، آن را قاب کرده و به عنوان عنصری دکوراتیو بر روی دیوار نصب کنید.

سبک هاراجوکو

7- کفپوش سفید :

کفپوش سفید یکی از الزامات سبک هاراجوکو می باشد. زیرا تمامی عناصر مورد استفاده در این سبک دارای رنگ های درخشان و نئونی است. به همین علت انتخاب رنگ سفید برای کفپوش و دیوار ها باعث ایجاد تعادل در فضا خواهد شد.

دکوراسیون به سبک هاراجوکو

8- مبلمان با رنگ صورتی پاستلی :

از دیگر ویژگی های این سبک می توان به استفاده از مبلمان با رنگ صورتی پاستلی ، طرح ها و نقوش رمانتیک ، اکسسوری های جذاب و منحصر به فرد می باشد. که تمامی این عناصر روح جدید و متفاوتی در این سبک ایجاد کرده و جلوه ایی آرام تر به آن می بخشند.

سبک هاراجوکو

9- کاربرد فرم های مشابه اما در رنگ های متضاد :

سبک خیابان های ژاپن یک رویکرد و مفهوم فردگرا می باشد اما در عین حال یک رویکرد مشترک را به تصویر می کشد. به همین علت می توان در این سبک از فرم های مشابه اما در رنگ های متضاد استفاده نمود. به یاد داشته باشید که شاخصه اصلی سبک هاراجوکو ، ناهماهنگی هماهنگ است. بنابراین تا حد ممکن بین عناصر به کار رفته ارتباط بر قرار کنید.

ویژگی های سبک هاراجوکو :

10- ترکیب رنگ های متفاوت در دکوراسیون :

شما می توانید بر روی یکی از دیوار های اتاق نشیمن و یا با ترکیب گلدان و گل بر روی یک میز ، ترکیب رنگی های متفاوتی را به تصویر بکشید. ترکیب رنگ های زرد نئونی ، سبز پسته ایی و صورتی درخشان بهترین ترکیب رنگی در سبک هاراجوکو محسوب می شود.

ویژگی های سبک هاراجوکو :

11- ویژگی های سبک منحصر به فرد خیابان های ژاپن :

از جمله ویژگی های سبک منحصر به فرد خیابان های ژاپن که در این سبک کاربرد دارد می توان به یک کاناپه بزرگ قرمز رنگ ، در اطراف آن مبلمانی با رنگ های درخشان و خیره کننده ، شخصیت های فیلم های انیمیشنی و نقوش و طرح های گرافیکی اشاره نمود.

سبک هاراجوکو

12- سبکی جدید و منحصر به فرد :

اغلب افراد در طراحی دکوراسیون منزل خود خواستار سبکی جدید و منحصر هستند که در هر خانه ایی دیده نمی شود. و جلوه متفاوتی به خانه آن ها ببخشد.

ویژگی های سبک هاراجوکو :

13- در استفاده از این سبک جسور باشید :

سبک هاراجوکو ، سبکی است که می تواند فضای خاص و متفاوتی را در منزل شما ایجاد کند. اما به یاد داشته باشید که برای کاربرد این سبک باید جسور بوده و به آن پایبند باشید. به همین علت باید بدون ترس ویژگی های این سبک را در دکوراسیون خود اعمال کنید. سبک هاراجوکو ، سبک ایجاد هماهنگی در اوج ناهماهنگی است و به همین علت به نگاهی خلاقانه و نوآورانه نیاز دارد.

ویژگی های سبک هاراجوکو :


این مطلب را هم ببینید :

مستند ساخت برج العرب – مستند دوبله فارسی ارتباطات مهندسی