نحوه استفاده از زیباترین رنگ ها در دکوراسیون

چه رنگ هایی زیباترین هستند؟ کدام رنگ ها فضای خانه شما را زیبا تر می کنند؟ رنگ ها مهم ترین عنصر بصری محسوب می شوند و در شکل گیری فضا تاثیرات فوق العاده ایی دارند. بنابراین انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون در اولویت قرار داده می شوند. انتخاب یک پالت رنگ مناسب باعث شکل گیری اتمسفر منزل شما می شود. انتخاب صحیح و اصولی پالت رنگی دکوراسیون ضامن زیبایی فضای منزل شما خواهد بود.  اما زیباترین رنگ‌ ها برای دکوراسیون منزل چه رنگ هایی هستند؟ نحوه استفاده این رنگ ها در دکوراسیون چگونه است؟ در این مطلب به معرفی زیباترین رنگ‌ ها برای دکوراسیون پرداخته شده است. و شما با نحوه استفاده از این رنگ ها در فضای داخلی آشنا خواهید شد.

 استفاده از زیباترین رنگ ها در دکوراسیون

قدرت رنگ صورتی : 

در حال حاضر رنگ صورتی شاد که رنگ هزاره نامیده شده است یکی از مهم‌ ترین ، پرکاربرد ترین و زیباترین رنگ‌ ها در دنیای طراحی محسوب می شود. صورتی زنگی دوگانه می باشد که در عین پس زمینه بودن می تواند مرکز توجه مخاطب نیز باشد. رنگ صورتی در عین انرژی بخش بودن به فضا حسی از لطافت و زیبایی می بخشد. بسیاری از افراد به این رنگ علاقمند هستند و به همین علت استفاده از آن در دکوراسیون را ساده و راحت تر کرده است. طیف‌ های ملایم‌ تر رنگ صورتی مانند گلبهی، صورتی چرک و صورتی یاسی نسبت به طیف‌ های روشن و تند این رنگ قابلیت انطباق پذیری بیشتری دارند اما صورتی روشن موجب ایجاد قدرت و جذابیت بیشتری در فضا می شود.

 استفاده از زیباترین رنگ ها در دکوراسیون

تابش رنگ زرد : 

استفاده از رنگ زرد موجب ایجاد درخشش یک روز آفتابی در منزل می شود. زرد رنگی پر انرژی می باشد و یکی از درخشان ترین و زیباترین رنگ‌ ها به شمار می رود. رنگ زرد چشم را کاملا به خود جذب می کند. بنابراین از استفاده آن به مقدار زیاد در سطوح بزرگ خودداری کنید. تنها در صورت استفاده از طیف‌ های ملایم و خنثی رنگ زرد می توانید در سطوح وسیع از این رنگ بهره ببرید زیرا چشم ها را خسته می کند. استفاده از اکسسوری‌ های زرد در پس زمینه‌ های خنثی و سرد موجب ایجاد زیبایی چشمگیری در فضا می شود و انرژی بیشتری را در فضای منزل به وجود می آورد.

 استفاده از زیباترین رنگ ها در دکوراسیون

جذابیت رنگ سبز : 

امروزه در دنیای طراحی داخلی طبیعت و الهام گرفتن از آن از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. رنگ سبز نماد طبیعت و سر سبزی می باشد و نقش مهمی را در دکوراسیون داخلی ایفا می کند. سبز یکی از زیباترین رنگ ها به شمار می رود و شیوه های متعددی برای کاربرد این رنگ در دکوراسیون وجود دارد که افزودن گیاهان سبز به فضای داخلی ساده ترین آن محسوب می شود. اما در صورت عدم مهارت کافی در پرورش گیاهان ، می توانید از اشیاء مختلف در طیف های رنگ سبز استفاده کنید. و از اثرات آرامش بخش و دلگرم کننده این رنگ در فضای خانه خود بهره مند شوید. چشم انسان به دیدن رنگ سبز عادت دارد بنابراین این رنگ می‌ تواند زمینه مناسبی برای رنگ بندی اتاق‌ ها فراهم کند و جلوه بهتری به دیگر رنگ‌ ها ببخشد.

 استفاده از زیباترین رنگ ها در دکوراسیون

آرامش رنگ آبی : 

بیشتر مردم علاقمند به رنگ آبی هستند. این رنگ به علت آرامش بخش بودن از محبوبیت فراوانی برخوردار است و یکی از زیباترین رنگ‌ ها محسوب می شود. آبی با این که یک رنگ خنثی نیست اما می تواند به عنوان رنگ پس زمینه در دکوراسیون مورد استفاده قرار گیرد. زیرا این رنگ هماهنگی مناسبی با بسیاری از رنگ‌ه ای گرم و سرد دارد. رنگ آبی دارای طیف های متنوعی از سرمه‌ ایی و نفتی گرفته تا فیروزه ایی ، لاجوردی و آبی آسمانی می باشد. هر یک از این رنگ ها جلوه و اثر بخشی خاصی در فضای منزل شما خواهند داشت. برای اکسسوری و لوازم دکوری از رنگ‌ های شاد و روشن طیف آبی بهره بگیرید و برای بخش‌ های بزرگ مانند مبلمان ، پرده و موکت از طیف‌ های خنثی و تیره‌ تر و آبی استفاده کنید.

نقش رنگ در دکوراسیون


حتما ببینید : ۹ راهکار ساده و کم‌ هزینه استفاده از فضای پرت خانه


زیبایی رنگ طلایی : 

طلایی رنگ شکوه می باشد و هر چیزی که طلایی رنگ باشد ، ارزشمند ، لوکس و دور از دسترس به نظر خواهد رسید ، رنگ طلایی درخشان کننده فضا می باشد. و همه چیز را گرم و گران قیمت نشان خواهد داد. شما می توانید به شیوه های مختلف از رنگ طلایی در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید. اما فراموش نکنید این رنگ در عین زیبایی یک رنگ افراطی است و استفاده از آن نباید از محدوده اکسسوری‌ ها و تزئینات فراتر برود. برای افزایش جلوه و زیبایی فضایی منزل می توانید مبلمان‌ ها ، پایه میز ها و چوب پرده و … را به رنگ طلایی انتخاب کنید.

نقش رنگ در دکوراسیون

پاکی رنگ سفید یکی از زیباترین رنگ‌ ها :

سفید بدون آن که رنگی داشته باشد به طور ذاتی و طبیعی زیبا و باشکوه است. امروزه رنگ سفید به یکی از محبوب ترین و زیباترین رنگ ها در دنیای طراحی مبدل گشته است. و هیچ خانه‌ ایی بدون وجود این رنگ کامل نخواهد بود. رنگ سفید با ایجاد یک پس زمینه خالی و عالی استفاده از هر رنگ و لوازمی را امکان پذیر می کند. برای جلوگیری از تکراری و بی روح شدن فضای منزل به واسطه استفاده از رنگ سفید ، از آن در بافت های مختلف بهره ببرید. به عنوان مثال از بافت‌ های سنگی مانند مرمر گرفته تا پارچه‌ های حجمی مانند خز و … استفاده کنید تا از یکنواخت شدن و تک بعدی شدن فضا جلوگیری کنید.

نقش رنگ در دکوراسیون

درخشش رنگین کمانی : 

چرا باید محدود به انتخاب رنگ باشید؟ چرا تمامی رنگ‌ ها را یک جا انتخاب نکنید؟ شاید جواب شما به این سوالات این باشد که استفاده از چند رنگ روشن در کنار هم موجب ایجاد فضایی شلوغ و زننده خواهد شد. اما این کار نیز ترفند خاص خود را دارد و شما می توانید بدون شلوغ کردن فضا، رنگین کمانی از رنگ ها را به فضای خود اضافه کنید. استفاده از اکسسوری‌ یکی از راهکار های ساده برای انجام این کار می باشد. برای مثال شما می توانید در داخل یک بوفه شش لیوان را در رنگ‌ های متنوع و در کنار هم بچینید. و یا از لوازم دکوری رنگارنگ مانند سفال و مینای هفت رنگ استفاده کتید. اما در صورت علاقه به لوازم مدرن تر می توانید ، از لوازم هفت رنگ بهره ببرید. این لوازم روی سطوح فلزی خود درخششی هفت رنگ ایجاد می‌ کنند و این درخشش، زیباترین رنگ‌ ها را بودن شلوغ شدن فضا به دکوراسیون منزل شما می افزاید.

نقش رنگ در دکوراسیون

استفاده از رنگ‌ های پاستل در دکوراسیون : 

فصل بهار بیش از هر چیزی تداعی کننده رنگ های پاستلی می باشد. رنگ‌ هایی مانند صورتی ، لیمویی ، نعنایی ، یاسی ، آبی آسمانی و … که علاوه بر ایجاد زیبایی چشمگیر و آرامش در فضا ، دارای تطابق پذیری بالایی نیز می باشند. و می توان از آن‌ ها برای تزئین و طراحی فضا ها استفاده نمود. رنگ‌ های پاستل در سبک میمنیمال نیز کاربرد دارند و در صورت علاقمند بودن به سادگی می توانید از این رنگ‌ ها و بدون شکستن قواعد مینیمالیسم، شادی را به منزل خود بیاورید. اما نحوه استفاده از رنگ های پاستلی در فضا های معماری به چه صورت است؟

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

رنگ صورتی در کنار رنگ خاکستری دارای جلوه ایی زیبا و مدرن می باشد. اما از رنگ‌ های لیمویی و نعنایی می‌ توان در زمینه‌ های تک رنگ استفاده نمود. در صورت استفاده از رنگ‌ های پاستلی در دکوراسیون منزل خود سعی کنید سایر عناصر موجود در فضا را مدرن و سطح بالا انتخاب کنید. تا از ایجاد فضای کودکانه جلوگیری شود برای عنوان مثال ، در چنین محیطی از استفاده از رو میزی‌ های توری و پارچه‌ های بافت‌ دار خود داری کنید و سطوح را یکدست و محکم در نظر بگیرید. مانند مرمر ، فلز و حتی سطوح چوبی و الواری.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

استفاده از رنگ‌های پاستلی در دکوراسیون منزل حرکتی جسورانه است اما در صورت صحیح استفاده شدن حاصل کار فوق العاده خواهد بود. بنابراین اگر به این رنگ‌ ها علاقمند هستید ، هیچ چیزی نمی‌ تواند مانع شما شود. اما توصیه ما به شما استفاده از رنگ‌ های پاستل در تعداد محدود است و از قرار دادن چندین رنگ روشن در کنار هم خودداری کنید ، زیرا  با این کار رنگ محبوب شما جلوه بیشتری خواهد داشت. اما اگر هنوز جسارت کافی برای استفاده از این رنگ‌ ها را ندارید می‌ توانید از اکسسوری‌ و لوازم دکوری پاستلی رنگ استفاده کنید.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

منبع : amara

ترجمه : از تحریریه مرجع دانلود معماری


این مطلب را هم ببینید :

آموزش رندرینگ در کی شات – دانلود رایگان آموزش حرفه‌ای شدن رندرینگ